www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Queen + Adam Lambert


leopold
 Share

Recommended Posts

Am fost ieri la concert - fantastic! Se cunosc meseriasii cu experienta :)

 

Superb May - cel putin Love of my life a rulat. Bun si Taylor, de asemenea. 

 

O surpriza foarte placuta pentru mine a fost Adam Lambert. Vorba lui, nu e Freddie, insa canta omul.

 

Singura chestie care mi s-a parut ciudata a fost tonul lui May. Parca nu mai suna a Queen-ul ala de-am intins nu stiu cate benzi, zgariat nu stiu cate discuri si cd-uri, suna oarecum mai generic... 

Insa na, cui ii pasa? A fost Queen la Bucuresti? A fost!

 

Cred c-o sa umblu cateva saptamani cu un ranjet mare si fericit pe mutra!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

lambert are voce, nu am ce comenta.

dar e penal, e papagal, exagerat.

nu mi se pare ca freddie avea apucaturile lui. nu live.

 

ce m-a dezamagit tare este ca am constatat ca multa lume in jurul meu a venit pt lambert, nu pt "restul". trist. sa te isterizezi cand apre solistul si sa te uiti pe telefon cand lambert e in spate si in fata e alde may sau taylor...dar nah, noile generatii, demult nu mai am pretentii

 

mi-ar fi placut sa cante taylor si "these are the days...".

imi place ca isi aduce taylor baiatul la tobe. 

si mi-a placut ca s-a simtit oarecum mai tare parca prietenia si respectul ce i-l poarta lui freddie. cele mai frumoase momente au fost cele in care a aparut freddie...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

lambert are voce, nu am ce comenta.

dar e penal, e papagal, exagerat.

nu mi se pare ca freddie avea apucaturile lui. nu live.

 

 

Showbusiness, ce vrei? Si eu am fost surprins, insa, na! Ce sa mai zic de tunul cu spuma de la Rammstein? Sau claparul acelorasi? Tipul insa canta bine.

 

Mi-as fi dorit sa cante o caruta de piese, mai ales din cele mai putin cunoscute publiculului larg care asculta doar radio mainstream... Din nou, asta e, turneu, canta ce prinde. 

 

Revenind la piticul de la mine de pe creier... doar mie mi s-a parut ca chitara nu mai suna asa lucrat ca pe albumele vechi?

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a plăcut. A fost un show de văzut o dată în viață. E de prisos să discutăm de Freddie. Locul lui în istorie si in Queen este clar. Lambert e ok are mojo. Încă nu duce el tot show-ul în spate. A fost un balsam pentru suflet să ascult piese incredibile mai ales anumite... Under pressure, another one..., who wants, we will rock you, borhap... Nu m-ar fi deranjat un the show must go on.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Freddie era gay si se comporta ca un barbat. Cel putin in a 2-a jumatate a carierei cand au mai renuntat la costumatiile de rock opera si in afara de cateva clipuri gen i want to break free, care s-a vrut o gluma, nu a avut apucaturi din astea de fetita ca lambert, care la mai toate gesurile parca emana prin toti porii teatru ieftin. In fine, e showbiz. Partea cu gift from god, nah ce sa zic, tot showbiz e. E clar ca au avut de unde alege, doar ca ei vor pe cineva cu personalitate, nu un look-a-like sau sound-a like freddie, din respect si prietenie fata de acesta. De unde si chestia cu " plus" . Ca altfel ar fi fost de exemplu baiatul ala ce canta sombody to love etc la we will rock you show prin state.

 In fine, dar nu pot sa concep sa mergi la concert queen pt altcineva decat may si taylor... Si m-a dezamagit si sa vad ca au fost doar 25000 de oameni.  M-as fi asteptat la cel putin 50000 pt asa concert.

 

Eu inca sper ca pana la urma sa ramana may si taylor doar, pt un turneu cu piesele stripped down, mai intime, ceva in genul may-ellis... Au tot ce le trebuie...poate cu un acompaniament subtil, s-ar descurca si acustic si electric si la voci...

Intotdeauna am crezut ca asta ar fi trebuit sa faca de la bun inceput, dar ar insemna poate sa renunte la parte din "show"...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sincer, m-am dus cu asteptari destul de mici la concert, cel putin legat de Adam Lambert. Pe restu ii mai vazusem in Austria cu Paul Rodgers si pe May il vazusem si in concertul lui. Am plecat de la concert foarte placut surprins. Ca show, overall, mi s-a parut foarte bine pus la punct, nu cred ca am mai vazut in ultimii ani un concert asa memorabil. Legat de Adam Lambert, dupa primele cateva piese am zis ca e printre cei mai buni vocalisti la ora actuala. Nu il ascultasem cine stie ce inainte, stiam doar ca idee cine e. Dar, serios vorbind, nu inteleg tot acest hate, omul chiar are o voce incredibila. Sa canti atat de bine un concert intreg de piese Queen mi se pare un lucru extrem de greu. Degeaba il comparati cu Freddie. Freddie a fost Freddie si o comparatie nu-si are rostul. Indiferent cu cine ar canta Queen (sa zicem ca ipotetic ar fi cineva cu o voce mai buna ca Freddie), nu s-ar putea compara vreodata. 

 

In concluzie, ca a fost pentru bani, ca a fost pentru reclama, indiferent, May si Taylor reusesc dupa atatia ani sa faca un super show si sa ofere publicului un concert plin de piese care au scris istorie de-a lungul anilor si cu care multi au crescut. Detaliile de genul "Lambert are apucaturi nu stiu de care", "aia l-au luat pentru reclama" etc. nu cred ca isi mai au rostul in contextul asta. All in all a fost o experienta foarte placuta si doar asta conteaza. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

May si Taylor nu pot duce cu vocea un concert de asa amploare, sa fim realisti. Ceva acustic cum a fost May cu Ellis da, dar brandul Queen inseamna scene mari si audienta, nu cred ca vor sa promoveze cultura Queen pentru chestiuni restranse, marunte.

 

Eu am trait momente de extaz putand vedea (macar) 2 legende ale caror melodii imi rasuna de ani in cap. Tot respectul pentru Lambert ca isi prezinta propriul stil, si ca accepta ca imaginile cu Freddie sa produca mai multe aplauze pentru cateva clipe decat pentru el insusi. Nu cred ca e usor sa stii ca spectatorii (sau cel putin unii dintre ei) l-ar vrea pe Freddie in locul tau....

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

May si Taylor nu pot duce cu vocea un concert de asa amploare, sa fim realisti. Ceva acustic cum a fost May cu Ellis da, dar brandul Queen inseamna scene mari si audienta, nu cred ca vor sa promoveze cultura Queen pentru chestiuni restranse, marunte.

 

Eu am trait momente de extaz putand vedea (macar) 2 legende ale caror melodii imi rasuna de ani in cap. Tot respectul pentru Lambert ca isi prezinta propriul stil, si ca accepta ca imaginile cu Freddie sa produca mai multe aplauze pentru cateva clipe decat pentru el insusi. Nu cred ca e usor sa stii ca spectatorii (sau cel putin unii dintre ei) l-ar vrea pe Freddie in locul tau....

Sunt de acord, desi nu am fost la concertul Queen si Adam L., m-am uitat imediat pe net sa vad inregistrari, si ceva imi spune ca locul lui Lambert nu e cu Queen. S-a incercat o recreare a show-ului Queen cu George Michael probabil, numai ca.. pana si cu George Michael mi s-a parut mult mai misto. Totul a fost mai natural cu George Michael, nu stiu... show-ul cu Lambert mi s-a parut putin exagerat cu coroana lui pe la sfarsit si alte detalii de prezentare.

 

 

E foarte greu sa te gandesti la o trupa legendara a rock-ului din anii respectivi in combinatie cu ceva nou. Nu stiu, pentru mine Lambert nu se pupa deloc cu rock-ul clasic, mai degraba cu rock din ala teatral gen Alice Cooper. Timbrul lui mi se pare ca nu a dat bine pe piese. Nu mai zic ca am gasit si cateva mici "rateuri". Pe scurt, mie nu mi s-a parut un show autentic. Lambert cred ca trebuie sa isi faca propriul lui drum in viata, nu cred ca e prea incantat de acest turneu, e clar ca omul vrea sa faca altceva. E o voce foarte buna, insa nu cred ca face ce ar trebui sa faca.

 

Concertul cu Kerry Ellis, pe de alta parte, mi s-a parut foarte bun. Tipa nu a incercat sa fie Freddie, a cantat piesele Queen in stilul ei. Ce-i drept, au fost si putine, iar show-ul nu a fost in totalitate cu piese Queen, insa totul mi s-a parut natural, autentic.

Edited by iulia_i
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E foarte greu sa te gandesti la o trupa legendara a rock-ului din anii respectivi in combinatie cu ceva nou.

 

Nu e, trebuie totul pus in context. Sunt oameni care zic ca AC/DC fara Bon Scott  nu e AC/DC, de exemplu. Cine naiba mai e si Brian Johnson asta? :)

 

Am fost superincantat sa vad formatia, Eram si mai fericit daca era si Deacon.

Link to comment
Share on other sites

Nu e, trebuie totul pus in context. Sunt oameni care zic ca AC/DC fara Bon Scott  nu e AC/DC, de exemplu. Cine naiba mai e si Brian Johnson asta? :)

 

Am fost superincantat sa vad formatia, Eram si mai fericit daca era si Deacon.

Mai, nu stiu cum sa zic, dar fiecare trupa este conceputa pe un model, un stil de a fi/ a canta, pe langa melodii. imaginea rock-ului promovat de Queen cu Freddie nu mi se pare ca e aceeasi cu Adam.. asta zic. nu am nici o obiectie cu Lambert in trupa Queen, dar nu imi place prezentarea lui in aceasta trupa. si cum ziceam, nu imi place foarte mult nici cum suna vocea lui aici, parca ar fi mers ceva mai "grav"

Edited by iulia_i
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord, desi nu am fost la concertul Queen si Adam L., m-am uitat imediat pe net sa vad inregistrari, si ceva imi spune ca locul lui Lambert nu e cu Queen. S-a incercat o recreare a show-ului Queen cu George Michael probabil, numai ca.. pana si cu George Michael mi s-a parut mult mai misto. Totul a fost mai natural cu George Michael, nu stiu... show-ul cu Lambert mi s-a parut putin exagerat cu coroana lui pe la sfarsit si alte detalii de prezentare.

 

 

E foarte greu sa te gandesti la o trupa legendara a rock-ului din anii respectivi in combinatie cu ceva nou. Nu stiu, pentru mine Lambert nu se pupa deloc cu rock-ul clasic, mai degraba cu rock din ala teatral gen Alice Cooper. Timbrul lui mi se pare ca nu a dat bine pe piese. Nu mai zic ca am gasit si cateva mici "rateuri". Pe scurt, mie nu mi s-a parut un show autentic. Lambert cred ca trebuie sa isi faca propriul lui drum in viata, nu cred ca e prea incantat de acest turneu, e clar ca omul vrea sa faca altceva. E o voce foarte buna, insa nu cred ca face ce ar trebui sa faca.

 

Concertul cu Kerry Ellis, pe de alta parte, mi s-a parut foarte bun. Tipa nu a incercat sa fie Freddie, a cantat piesele Queen in stilul ei. Ce-i drept, au fost si putine, iar show-ul nu a fost in totalitate cu piese Queen, insa totul mi s-a parut natural, autentic.

Pisi, discutam de niste chestii total diferite. Proiectul lui B May cu K Ellis nu s-a numit Queen + K E.

Lambert canta in felul lui fara a fi un imitator. Exista o groaza de formatii Queen tribute si Freddie Mercury tribute care copiaza totul : gesturi, mimica, haine.

Habar n-am daca Lambert face asta doar pentru partea sa din contract (in mare masura probabil ca da) insa si eu daca ma descurcam cu vocea, cred ca as fi fost de acord sa urc pe scena si sa cand cu cele 2 legende. Insa Lambert face mai mult decat sa se descurce cu vocea.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

De acord. Eu m-am gandit la vremea aia ca ar fi fain sa continue impreuna. Era mult mai "legata" treaba.

NU e vorba de legat/ne-legat. Michael era un star la vremea ai si mult timp si dupa. E un brand in sine. Iar combinat cu queen le-ar fi diluat cumva valoarea celor 2 branduri. Queen nu au intentionat sa il inlocuiasca pe freddie niciodata. Mai ales cu un alt superstar. A fost surprinzator ca au apelat la rogers. Cred ca au procedat corect cautand un anonim, tinar, cu alt timbru decat freddie, ca sa fie clar cine e cine. Doar ca s-au oprit la unul care se maimutareste ca o fetita, ca in filmele alea in care sunt luati homosexualii peste picior. Dar voce are.

Pe mine chiar ma ofenseaza oarecum comportamentul lui. Il percep ca pe insusirea unei faime pe care nu o are si ca o batjocura la adresa lui freddie.

Link to comment
Share on other sites

Tragand o linie, ma gandesc ce norocos sunt. Pentru un om nascut in Iepoca de aur, am ceva decadenta capitalista sub centura:

 

- Rolling Stones, probabil cel mai bun concert pe care l-am vazut ever, in gasca completa

- Queen, chiar daca fara Mercury si Deacon

- AC/DC, intreg

- The Big Four, Metallica, Maiden, Anthrax, Slayer

- Alice in Chains, Ugly Kid Joe, o gramada de formatii misto pe care nu le mai trec acum pe lista

- Max Cavalera, Udo, Zakk Wylde

- Godsmack

- Guns (fara Slash)

- Roger Waters

- Rammstein

- Intr-o saptamana, David Gilmour la Pompei

 

Mai pun pe Bon Jovi, care a fost cam obosit, Madonna (cel mai nasol concert la care am fost)... 

 

Treaba serioasa, ce mai incoace si incolo. Anumite diferenta fata de Floarea din Gradina si Cenaclul Flacara...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Am ramas placut surprins de concert. De sunat, a sunat bine, Lambert a cantat mai bine decat am crezut initial ca o sa o faca, dar nu poate sa urce cu vocea asa de sus cum o facea nea' Freddie, s-a auzit diferenta cand au pus proiectia cu maestrul.

Ei, nu poate... Poate! Cum sa nu poata? :)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tragand o linie, ma gandesc ce norocos sunt. Pentru un om nascut in Iepoca de aur, am ceva decadenta capitalista sub centura:

 

- Rolling Stones, probabil cel mai bun concert pe care l-am vazut ever, in gasca completa

- Queen, chiar daca fara Mercury si Deacon

- AC/DC, intreg

- The Big Four, Metallica, Maiden, Anthrax, Slayer

- Alice in Chains, Ugly Kid Joe, o gramada de formatii misto pe care nu le mai trec acum pe lista

- Max Cavalera, Udo, Zakk Wylde

- Godsmack

- Guns (fara Slash)

- Roger Waters

- Rammstein

- Intr-o saptamana, David Gilmour la Pompei

 

Mai pun pe Bon Jovi, care a fost cam obosit, Madonna (cel mai nasol concert la care am fost)... 

 

Treaba serioasa, ce mai incoace si incolo. Anumite diferenta fata de Floarea din Gradina si Cenaclul Flacara...

Cu ce se ocupa parintii ?    :yay:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.