www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tobar, Doresc Sa Formez O Trupa Virtuala.


adrian_p
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Sunt Adrian, 41 de ani, din Oradea. Mesajul meu se adreseaza in principal instrumentistilor amatori, desi daca vre-un instrumentist profesionist ar dori sa participe intr-un proiect ca si acesta, ar fi super.

 

Am incercat sa formez un cover band in Oradea, si problema principala pe care o intalnesc este ca unii sunt liberi dimineata (eu de exemplu), altii dupa masa, in weekend toti vrem sa stam cu familiile, etc.

 

Asa ca mi-a venit ideea unui cover band virtual, care sa nu fie limitat numai la instrumentisti din Oradea, si care sa functioneze astfel:

  1. Stabilim o melodie de comun acord, care o gasim pe http://www.karaoke-version.com Sunt mii de melodii pe site-ul asta.
  2. Orice melodie putem sa o modificam pentru fiecare instrumentist in parte: scoatem tobele pentru tobar, scoatem chitara pentru chitarist, lasam restul de instrumente: bas, clape, etc, astfel incat fiecare sa poata repeta partea lui cu restul trackului original.
  3. Cumpar eu melodia, nu e o avere, vreo 3 EUR. Melodia o primim in format mp3. Repetam fiecare pe mp3-ul pentru instrumentul lui.
  4. Inregistram fiecare ceea ce cantam. Ideal ar fi sa facem inregistrarea cu un soft DAW (Cubase de preferat), si sa avem fiecare minimum un calculator cat de cat okay, microfoane unde este cazul si o interfata audio externa (de preferat Steinberg UR22 MK2 care vine cu Cubase AI) ca in final sa putem combina impreuna toate inregistrarile, si sa vedem cum suna.
  5. Dupa ce ne-a iesit inregistrarea, ne laudam cu ea pe forum, si incepem de la inceput cu alta melodia :)

Pentru ca suntem toti amatori, si echipa este virtuala, fiecare poate sa-si faca partea lui cand are timp, acasa, in liniste.

 

Eu am tobe electronice TD-25KV, am Cubase LE AI Elements 7 si interfata audio externa Steinberg UR22.

 

In tupa virtuala as vedea urmatoarele instrumente: doua voci, una masculina si una feminina, backing vocals, chitara, bas, pian, tobe, poate chiar si suflatori, unde este cazul. Mi-ar place sa cantam un rock modern, melodic, eventual pop-rock, blues, etc. Si alte genuri de muzica ar merge. Ideea ar fi sa vedem ce ne place, ce ni se potriveste, si ce suntem in stare sa cantam.

 

Eu sunt tobar de aproximativ un an si jumatate, deci clar nu sunt guru la tobe. Ce stiu se poate auzi aici si aici. As dori colaboratori care sa se descurce la instrumentul lor ca mine, sau chiar mai bine ca mine :)

 

Ce parere aveti?

 

Adrian

Edited by adrian_p
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am gasit articolul acesta care descrie posibile solutii pentru jam online: http://www.makeuseof.com/tag/how-to-jam-with-your-band-online/

 

Sunt destul de sceptic, totusi, din experienta pot sa spun ca o latenta mai mare de 10ms se simte destul de nasol. Cel putin eu cand am incercat sa folosesc tobele mele si sa controlez prin MIDI un soft de geneul Addictive Drums care rula pe computer, pina nu mi-am luat o interfata audio externa cu care sa cobor latenta undeva la 5-6ms, nu am reusit sa fac ceva satisfacator.

Link to comment
Share on other sites

Salutare din nou. Pentru exemplificare:

 

Piesa aceasta am luat-o fara tobe, si am inregistrat peste original tobele mele: http://www.karaoke-version.com/drums-backing-track/meghan-trainor/all-about-that-bass.html

 

La fel se poate face cand avem un chitarist: scoatem si chitara, si inregistreaza chitaristul. Mai apare un basar, facem la fel. Si asa mai departe. La final vedem daca suna ok sau nu :)

 

Edited by adrian_p
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ciao...

in cazul Cubase Pro... incepand cu vers. 8... mai apoi 8.5 ...si acum (deja) 9 ...se poate colabora excelent online...chiar pe aceeasi sesiune deschisa...

...

cred ca se ocupa si de jam session...online...live...care ...acum ca ai deschis tema...imi dau seama ca e destul de problematic... e clar ca musai trebuie

un metronom neutru si independent de participanti si la care sa se raporteze toti... dupa care un soft sa realinieze trackurile rezultate...dar aia deja nu mai e live...in fine ma mai gandesc...cert e ca jam session live si online...ar fi util pt repetitii...pt ...inspiratii incrucisate in cazul unor compozitii...dar sigur nu e buna pt inregistrari efective...

 

 

(si eu is din oradea...acum stau in bucuresti)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut,

 

Cubase 8 costa o caruta de bani :)

 

Am gasit un site: bandhub.com

 

Ideea este destul de iteresanta. Se poate colabora online, fiecare isi inregistreaza partea lui separat, cand are timp, si se poate filma cu un webcam. Evident totul e la nivel de amatori, dar se pot face lucruri dragute.

 

Singura problema e ca nu se poate colabora in timp real, dar nu cre ca asta e o problema foarte mare...

 

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.