www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bacul La Romana


alex77
 Share

Recommended Posts

Ce ma fac?Am 10 eseuri si nu stiu cum sa le scriu.Am incercat toate metodele pe care le-am gasit folositoare dar nici una nu a mers.Google,Youtube,site-uri s.a.m.d.Daca nu o sa iau bacul unde o sa ajung?Nu vreau sa imi asez locuinta la coltul strazii.Ce pot face in cazul acesta?De unde pot scoate 900 de cuvinte din capusorul meu?Aveti idee?De unde m-as putea inspira sa scriu un text argumentativ?De-abia scriu pe forum cateva randuri de cuvinte si aceste cuvinte nu sunt intre 100 si 900.

Link to comment
Share on other sites

Si abia acum ti-ai adus aminte ca ai de dat bac-ul la limba romana?

Cate carti, dintre cele studiate in cei patru ani de liceu, ai citit?

Sa-ti raspund ceea ce banuiesc eu?

Ei bine, dupa modul tau de a pune problema si de a te exprima, raspunsul este: NICIUNA!

In limba latina exista un proverb: "EX NIHILO NIHIL EST", care in traducere, suna cam asa: "DIN NIMIC NU IESE (DECAT) NIMIC", asa ca sfatul meu este sa nu te mai chinuiesti de pomana, romanii avand si ei un proverb care spune ca: "PORCUL NU SE INGRASA IN AJUN!".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am citit carti destule in viata mea doar ca nu m-a ajutat foarte mult la demostratii,modalitati artistice si altele.Diriga noastra care este profesoara de romana este de fapt sefa ciobanilor din clasa.Nu e o pedagoaga exceptionala si nu se remarca prin predat.Ce ne preda ea la noi in clasa este fie intr-un inteles intergalactic fie este pur si simplu o lectura de doi bani.Cand e vorba de romane ea nu stie cum sa ne mai trezeasca interesul pentru materia ei.Dar ce interes e ala cand aproape jumatate din clasa au alte preocupari?

Link to comment
Share on other sites

@alex77: printre altele, corect este: PEDAGOGA si nu PEDAGOAGA!

In aceeasi ordine de idei, corect este: "jumatate din clasa ARE" si nu "AU alte preocupari"!

Deci, la capitolul asta, intr-adevar, ii gasesc o vina de neiertat profesoarei tale de romana si anume ca NU TE-A LASAT REPETENT si ai ajuns sa dai bacalaureatul, in halul de pregatire in care te afli in prezent!

In alta ordine de idei, la scoala exista o programa care trebuie parcursa si insusita INDIFERENT DE PREOCUPARILE TALE SAU ALE ALTORA CA TINE! Profesorul are ca sarcini principale sa-ti predea materia cuprinsa in programa, sa-ti urmareasca evolutia in acumularea de catre tine a materiei respective si sa te evalueze. Nu este sarcina profesorului sa citeasca si sa invete in locul tau!

Modul tau de a pune problemele este pueril si ridicol si, fara suparare, frizeaza o oarece intarziere mintala.

Oricum, refuz sa cred ca problemele tale sunt cele ale unei intregi generatii!

Ceea ce ma intriga, insa, cel mai tare este CE CAUTI TU, DE FAPT, PE ACEST FORUM?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Biata diriginta, va fi fiind una care-si da silinta...

 

LEMA: Alex77, nu ai competenta sa judeci ce face profesoara ta de romana la clasa. PUNCT! Orice alta opinie a ta la tema sub orice forma se va fi prezentind va fi taxata cu toata asprimea. Ia-o ca pe o promisiune!

 

Tema de casa:

1- la ce moduri am folosit verbele "a fi" si "a prezenta"?

2- la ce diateza am folosit verbul "a prezenta"?

3- modifica modul verbelor "a fi" si "a prezenta" pastrind sensul initial al propozitiilor. (Subiectul e pentru clasa a-VIII-a. Sau sper ca a ramas la acel nivel de invatare).

 

Regulament:

Barem de trecere: 60%. Ca la mine la scoala pe care o fac azi. Daca nu-l iei din prima ai dreptul la inca o incercare. N-ai trecut, voi propune administratorilor sa-ti interzica accesul aici (sa-ti "baneze" ip-ul).

Termen de predare: 15.06.2016 orele 23:59.

Edited by Posho
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

decit fraierii da bacu la romana ba alexe. ciumegii da bacu la daniela crudu si la adii mynune

 

si oricum diriga aia e un guster

Link to comment
Share on other sites

Aș propune ca, pentru analfabeți sau useri cu un anumit grad de deficiențe lingvistice, să existe o secțiune specială unde să-și exerseze scrisul și exprimarea. Undeva în deșertul nuclear. Iar pe restul forumului să poată posta numai după ce își caștigă dreptul în urma unui test. Altfel o să fie forumul poluat mereu cu bălării maneliste sau cu limbaj de baltă.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.