www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tobar, Caut Trupa In Oradea


adrian_p
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Sunt Adrian din Oradea, 41 de ani, tobar de aproximativ un an si jumatate.

 

Cant din pasiune, in studentie am mai cantat intr-o trupa de evenimente la acordeon si clape. Nu sunt foarte mare expert si nici nu cred ca voi fi vreodata, ce stiu in momentul de fata se poate auzi aici si aici. La cerere eventual mai inregistrez ceva :)

 

In principiu m-ar interesa sa gasesc (sau sa formez) o trupa Oradeana de coveruri, sa ne intalnim sa cantam o data sau de doua ori pe saptamana, cate 2-3 ore, intr-o sala inchiriata, sau la unul dintre noi acasa, in functie de posibilitati. Evenimentele nu sunt un tel in sine, si nici obligatorii, dar daca ne tin curelele si in timp apar, sunt binevenite.

 

In tupa as vedea urmatoarele instrumente: doua voci, una masculina si una feminina, chitara, bas, pian, tobe. In principiu as prefera oameni maturi, peste 25 de ani, seriosi, pasionati, care dispun de ceva timp liber pe care il pot dedica unui astfel de hobby, care au propriul instrument si eventul  scule pentru sonorizare.

 

Eu am tobe electronice Roland TD-25KV, care nu sunt varful de gama de la Roland, dar zic eu ca suna destul de bine. Nu am posibilitatea sa folosesc tobe acustice, cel putin deocamdata. In viitor as putea investi in sonorizare, in momentul de fata singura mea posibilitate sunt castile conectate la modulul de sunet :)

 

Cei interesati va rog sa-mi lasati un mesaj pe forum.

 

Multumesc mult,

Adrian

Edited by adrian_p
Link to comment
Share on other sites

Multzam Liviu.

 

In principiu as putea aborda orice fel de muzica, cu exceptia manelelor (evident) si chestiilor astea "heavy": dead metal, trash, etc, etc.

 

Mi-ar place sa cant un rock modern, melodic, eventual pop-rock. Si alte genuri de muzica ar merge. Ideea ar fi sa vedem ce ne place, ce ni se potriveste, si apoi ne gasim noi o identitate :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cover band in Oradea -dupa parerea mea inca nu are  viitor ,poate peste 10-20 ani.

 

De ce sa nu aiba viitor?

 

Singura mea retinere este faptul ca toate formatiile pe care le cunosc (vreo 4 la numar), canta fara tobar, fara basist, etc. Sunt formatii exclusiv de evenimente si din aceasta cauza isi reduc numarul de membri la minim: un vocal, un chitarist, si una sau eventual doua clape.

 

Eu caut altceva. Oameni care au deja un job, nu depind exclusiv de evenimente, sunt pasionati de muzica si le-ar place ideea unui cover band.

 

Daca gasesc, bine, daca nu, raman la cantat acasa, de unul singur, pe negative fara tobe cumparate de pe karaoke-version.com :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Un instrumentist bun care se descurca in mai multe stiluri pop ,rock etc de ce trebuie sa lucreze in alte domenii ?

 

Mda, nu stiu ce sa zic. Ai si tu dreptate.

 

Ma gandeam ca peste tot in lume sunt oameni pasionati de muzica, care pe langa viata de toate zilele (job, nevasta, copii) mai canta si la un instrument. Eu de exemplu frec tobele aproape in fiecare zi intre 30 de minute si o ora... sunt zile cand nu am timp deloc de ele, sunt zile cand am mai mult timp. Persoane de genul asta caut. Nu trebuie sa fie guru la chitara, bas sau clape, trebuie sa-i placa insa sa cante la instrumentul respectiv, si sa fie dispus sa investeasca 2-3 ore pe saptamana pentru cantat impreuna :) Daca intr-o saptamana are copilul serbare, sau pleaca intr-o delegatie, sau mai stiu eu ce, nu e gaura in cer ca nu se tine repetitia, dar in principiu ar fi fain sa ne vedem saptamanal, cel putin o data :D

 

Din nou subliniez, evenimentele nu sunt telul principal, cel putin din punctul meu de vedere. Dar daca intre timp apar evenimente, si ca trupa ajungem sa fim in stare sa tinem un eveniment de la cap la coada, nu am nimic impotriva.

 

Plus ca eu prin anii 90-2000 am mai cantat intr-o trupa de evenimente, la clape si la acordeon. Stiu ce inseamna nopti nedormite si cantari sambata, dumineca, uneori chiar si vinerea. Nu e ceva de invidiat, daca nu e neaparat nevoie :)

Edited by adrian_p
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 5 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Salutare forum!

 

Intr-un final glorios am gasit o trupa in Oradea.

 

De fapt am gasit un chitarist si un basist, hobby-sti ca si mine, care nu traiesc din muzica, ce doar canta de placere.

 

Am mai avea nevoie de un clapar si unul sau mai multi solisti vocali. Poate stiti pe cineva disponibil...

 

Adrian

 

 

 

 

 

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Așe dară....

 

Bag samă că Csabi a fost prea pesimist.

 

Pai da, Casbi a fost totusi prea pesimist :)

 

In trupa asta nu suntem noi cei mai grozavi instrumentiesti, dar in cele 3 ore pe saptamana cand ne intalnim si cantam impreuna, e super fain. Teoretic am vrea sa ne vedem de doua ori pe saptamana, luni si miercuri, de la 5 la 8 PM, dar trebuie sa o mai conving si pe nevasta-mea LOL :D

 

Avem o sala de repetitii (de fapt e a unuia dintre noi) aproximativ in zona cartierului Europa / magazinul Auchan de pe centura. Trebuie masina ca sa ajungi la sala de repetitii.

 

La sala avem tobe acustice si ceva scule de amplificat microfoane si chitari. In curand sala se antifoneaza.

 

Deocamdata cantam doar coveruri, in general piese mai usoare de la Smokie, Rod Steward, Kenny Rogers, etc,. Targetul este ca de sarbatori, sa fim in stare sa tinem un "recital" pentru familiile noastre. Toti suntem peste 40 de ani si evident, nu traim din muzica :)

 

Cam astea ar fi detaliile...

 

Adrian

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.