www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Satanism In Muzica Rock ?


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

Multimea/gloata/prostimea trebuia tinuta "cu botu' pe labe" si de catre puterea lumeasca (rege) si si de catre cea divina (biserica). Asa ca nu aiba scapare...sa fie un contribuabil ascultator. Toata lumea se refera la Inchizitie ca exista relatari mai multe a fost mai mediatizata biserica catolica insa si ortodocsii au facut destule atrocitati incercand sa pedepseasca ereticii.

 

Si totusi daca nu ar fi existat aceasta moralitate impusa, lumea ar fi fost....salbatica. Gloata nu stie de bine si rau, nu poate sa discearna, trebuie sa o faca cineva in locul lor. Se vede si in societatea moderna. Mass media asta inseamna pana la urma. Opinii vandute. Lumea e platita sa isi dea cu parerea pentru ca telespectatorul de rand nu e in stare.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 241
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

bine, lumea ar fi fost salbatica. dar cei care au ajuns sa discerna pt altii au venit tot din gloata - si de multe ori discern gresit. pe langa asta, o parte din gloata stie de bine si de rau dar e ingramadita de cei care discern in locul lor.

oricum e utopic sa controlezi doar pe cei care nu au discernamant iar pe ceilalti sa ii lasi in plata domnului intrucat stiu ei mai bine. motivul? toti ar crede ca ei stiu cum trebuie sa fie; ideal ar fi ca toti sa avem libertatea gandirii maxima atata timp cat nu deranjam pe cel din jur. nu se aplica 100% acest lucru

 

ps: un caz in care toti incompetentii primesc drepturi ar fi america, unde dai in judeca pe cine vrei doar pt ca esti tu handicapat american

Link to comment
Share on other sites

bine, lumea ar fi fost salbatica. dar cei care au ajuns sa discerna pt altii au venit tot din gloata - si de multe ori discern gresit. pe langa asta, o parte din gloata stie de bine si de rau dar e ingramadita de cei care discern in locul lor.

oricum e utopic sa controlezi doar pe cei care nu au discernamant iar pe ceilalti sa ii lasi in plata domnului intrucat stiu ei mai bine.

Orice forma de guvernamant presupune ca unii sa guverneze iar altii sa fie guvernati. Adica unii sunt ridicati peste gloata. Fie ca au ajuns acolo fiind alesi de "gloata', fie ca s-au nascut cu anumite drepturi, fie ca au luat puterea prin forta, tot cam aia e.
toti ar crede ca ei stiu cum trebuie sa fie; ideal ar fi ca toti sa avem libertatea gandirii maxima atata timp cat nu deranjam pe cel din jur. nu se aplica 100% acest lucru

Cam asta ar fi principiul democratiei, dupa cum vezi are un mare defect. Puterea se concentreaza in mana unor demagogi. Ca deh, doar sunt alesi de popor pentru popor. Si cum am ajuns la concluzia ca marea majoritate nu are puterea sa discearna... Problema asta a fost tratata foarte bine de Frank Herbert, iar solutia prezentata de el e cel putin interesanta.

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa par critic sau rau, dar ati cam luat-o in offtopic cu discutia asta.

 

Daca vreti sa vorbiti de controlul si influenta bisericii, despre cruciade, obligatia luptei contra ereticilor, comertului cu indulgente, etc atunci va rog frumos sa faceti alt topic.

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
Nu vreau sa par critic sau rau, dar ati cam luat-o in offtopic cu discutia asta.

 

Daca vreti sa vorbiti de controlul si influenta bisericii, despre cruciade, obligatia luptei contra ereticilor, comertului cu indulgente, etc atunci va rog frumos sa faceti alt topic.

<troll> Pai la un subiect epuizat cum e asta, chiar vrei sa ramai strict on-topic? </troll>

Link to comment
Share on other sites

Pe mine unul chiar ma interesa parerea unor oameni de aici... e nasol sa gasesti tot alte discutii despre biserica, politica, filme si scoala cand vrei sa vezi ce-a mai zis cutare legat de subiect.

 

Mai lipseste sa apara careva cu SATANA RULES!

Edited by Ismael
Link to comment
Share on other sites

Guest Petrucci_DT

pe mine ma ofticau astia ca imi ziceau satana la scoala...acum m am transferat si suntem o droie de :) :) in clasa

:)

si eu zic la fel ca multi altii ca faza cu "necuratu " e doar chestie de imagine!! majoritatea rockarilor sunt atei dar nu satanisti cum zic babele din autobuz colegii manelari si profii de religie!!

apropo profu' meu de religie din generala ave comportament de homo/isi batea joc de unii colegi/le punea pe unele fete sa -i duca servetetelele folosite la gunoi :( /citea reviste pentru adolescente "bravo" si nu mai stiu care ceva cu "girl" B)

si profu pe care il am acum nu povestea ce prostii faceau ei la seminar si la ora ne-a spuns sa ne imaginam ca Dumnezeu este "o mare mamaliga" care vede tot si la sfarsitul orei isi unu isi face rugaciunea ascultand Slayer si Cannibal Corpse:)))

so what a fuck

Link to comment
Share on other sites

Guest Petrucci_DT

60% din cati rockari cunosc nu au legatura cu religia...adica pretind ca sunt atei acum nu am stat sa ii urmaresc:) ..adica nu sunt atei 100%

dar nu merg asa des la Liturghie si nu se spovedesc

cam ceva de genu asta

 

stiu stiu acum o sa spui :dar sunt oameni care nu asculta rock si calca si ei rar prin biserica!!!

m-ai facut sah mat :):)

Link to comment
Share on other sites

majoritatea rockarilor sunt atei

 

Ateu "cu acte in regula" nu poti fi din teribilism, ca adolescent. Sau te autointitulezi asa ca da bine in gashka. Ateismul este o chestiune bazata pe convingeri personale si nu de grup. Ca sa te dai ateu e una si ca sa fi ateu e alta. Iti trebuie mult studiu individual si multa educatie ca sa ajungi la concluzia ca esti ateu. Ateismul nu e varsat de vant ca se transmite. Altfel esti doar "Toma Necredinciosu'" cand avea pojar, iar seara cand ajungi acasa plin de remuscari iti faci rugaciunile sa te ierte D-zeu ca o zi intreaga ai facut prostii...iar a doua zi ca sa nu te ia de fraier ba'etii iar il faci pe ala de sus troaca de porci ca da bine.

 

Concluzie: Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se intample.....

Link to comment
Share on other sites

Guest Petrucci_DT
Ateu "cu acte in regula" nu poti fi din teribilism, ca adolescent. Sau te autointitulezi asa ca da bine in gashka. Ateismul este o chestiune bazata pe convingeri personale si nu de grup. Ca sa te dai ateu e una si ca sa fi ateu e alta. Iti trebuie mult studiu individual si multa educatie ca sa ajungi la concluzia ca esti ateu. Ateismul nu e varsat de vant ca se transmite. Altfel esti doar "Toma Necredinciosu'" cand avea pojar, iar seara cand ajungi acasa plin de remuscari iti faci rugaciunile sa te ierte D-zeu ca o zi intreaga ai facut prostii...iar a doua zi ca sa nu te ia de fraier ba'etii iar il faci pe ala de sus troaca de porci ca da bine.

 

Concluzie: Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se intample.....

bine zis...cred ca pana la urma peste 80% care sunt atei(care mi-au spus mie ) o fac din teribilism sa apare grande in fatza tuturor

fac o mica paranteza la subiect

DESPRE TERIBILISM

ii mai stiu eu pe unii care invatza nume de formatii si vin si se incred si vor sa demonstreze un *** cand l-am auzit pe unu "eu sunt mai rockar decat tine tu nu stii atatea formatii cate stiu eu" mi-o venit sa-l strang de gat sau " aa nu stii ce gen canta formatia aia..esti praf ...rockarii astia din romania" ma refer la formatii de black si death norvegiene(de care nu sunt pasionat ) care au 1 album sau 2 si canta underground prin norvegia si suedia

detest lucru asta

aa si sa nu uit mai e faza cu anii "eu ascult rock de la 5 ani nu ai cum sa ma ajungi tu care asculti de la 6 ani"

Link to comment
Share on other sites

bine zis...cred ca pana la urma peste 80% care sunt atei(care mi-au spus mie ) o fac din teribilism sa apare grande in fatza tuturor

fac o mica paranteza la subiect

DESPRE TERIBILISM

ii mai stiu eu pe unii care invatza nume de formatii si vin si se incred si vor sa demonstreze un *** cand l-am auzit pe unu "eu sunt mai rockar decat tine tu nu stii atatea formatii cate stiu eu" mi-o venit sa-l strang de gat sau " aa nu stii ce gen canta formatia aia..esti praf ...rockarii astia din romania" ma refer la formatii de black si death norvegiene(de care nu sunt pasionat ) care au 1 album sau 2 si canta underground prin norvegia si suedia

detest lucru asta

aa si sa nu uit mai e faza cu anii "eu ascult rock de la 5 ani nu ai cum sa ma ajungi tu care asculti de la 6 ani"

 

Copii...tractorul meu e mai rosu decat al tau...tata e mai tare decat tac-tu...trupa mea preferata e mai tare decat a ta...etc.

E normal ce se intampla. Sunt perioade trecatoare pentru unii cand reactioneaza asa...altii nu trec de faza asta niciodata :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

@petrucci_dt:

majoritatea rockerilor sunt atei

 

Iti garantez eu ca majoritatea rockerilo nu sunt atei. Am si eu un prieten care e ateu si cica asculta rock. Din cate il stiu eu pe el asculta rock d`asta mai moale(rhcp...ce`o mai asculta el) si hippi hop.

 

 

Mai spunea cineva ca e o chesti de grup. De multe ori cred ca este. La fel km e si cu droguril, tigarile si beutura. Nu te apuci ca simti nevoia sa fumegi sau sa ai o stare psihedelica, te apuci ca prima doza e gratis si ai impresia ca poti sa te lasi...si ca mai e timp sa te redresezi.

Edited by Wierdguy
Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
:) . tu cum te-ai apucat?

Beau ocazional, nu fumez(decat pasiv...) si nu ma droghez ca strang bani de chitara. De fumat nici n`am de gand sa ma apuk pentru ca scrie pe pachete ca slabeste circulatia sangvina si pot ajunge la impotenta...si nu as vrea asa ceva :) . Si nici ateu nu sunt, nici satanist. Ocazional mai dau pe la Biserica... Odata la 2 -3 duminici

Edited by Wierdguy
Link to comment
Share on other sites

Guest MirceaNo1
60% din cati rockari cunosc nu au legatura cu religia...

 

 

mda..sunt toti niste destepti,sunt convins.

...ai dat cu mucii in fasole cand ai zis k majoritetea rockerilor sunt atei.

 

 

in fine,sa trec la subiect.mie mi sa parut foarte tare chestia ci stairway to heaven played backwards...nu am stiut ce sa cred la inceput,si nu stiu nici acum,dar in nici un caz nu exclud posibilitatea sa nu fie o coincidenta si chiar sa se afle ceva versuri satanice in melodia aia.kiar page sau plant(nu mai stiu care) a declarat k in timp ce auzea acordurile de chitara,mana lui pur si simplu scria versurile..adik ii veneau automat,nu se gandea la ce scrie,parca mana scria singura..

mai trebuie luat in considerare si faptul k,spre deosebire de celalalte melodii de pe site-ul acela(another one bites the dust,etc),care sunt de a dreptul fortate si penibile,versurile de la led zep chiar au un sens,si e vorba de o strofa intreaga,nu de cateva cuvintele..

 

eu nu zic acuma gata,nu mai ascult led zep k sunt satanisti si alte kkturi de genu..dar cred k cei care nu iau in considerare si varianta k acelea sunt niste versuri mascate fac o mare greseala..

Edited by MirceaNo1
Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
...ai dat cu mucii in fasole cand ai zis k majoritetea rockerilor sunt atei.

 

Misto expresie. "Cu mucii in fasole":DD tre` s`o tin minte

Link to comment
Share on other sites

in fine,sa trec la subiect.mie mi sa parut foarte tare chestia ci stairway to heaven played backwards...nu am stiut ce sa cred la inceput,si nu stiu nici acum,dar in nici un caz nu exclud posibilitatea sa nu fie o coincidenta si chiar sa se afle ceva versuri satanice in melodia aia.kiar page sau plant(nu mai stiu care) a declarat k in timp ce auzea acordurile de chitara,mana lui pur si simplu scria versurile..adik ii veneau automat,nu se gandea la ce scrie,parca mana scria singura..

mai trebuie luat in considerare si faptul k,spre deosebire de celalalte melodii de pe site-ul acela(another one bites the dust,etc),care sunt de a dreptul fortate si penibile,versurile de la led zep chiar au un sens,si e vorba de o strofa intreaga,nu de cateva cuvintele..

 

eu nu zic acuma gata,nu mai ascult led zep k sunt satanisti si alte kkturi de genu..dar cred k cei care nu iau in considerare si varianta k acelea sunt niste versuri mascate fac o mare greseala..

 

 

Tu n-ai patit niciodata sa fi atat de absorbit de muzica pe care o compui si sa fi atat de inspirat incat totul pare ca vine de la sine? Daca e sa ne luam pe principiul asta, atunci ai scris un mesaj satanist... :)

Edited by Ismael
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.