www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Satanism In Muzica Rock ?


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

@Alex: Am una tare de tot pt. profa ta de psihologie. Cu dedicatie.

 

Dar inainte de toate te sfatuiesc sa fi un tip destept si sa stai pe c**ul tau si sa-ti gati liceu in bune conditii.

 

Revin. Daca tot e vorba aici de mesaje ascunse si daca tot se da asa mare importanta la porcariile astea cu muzica pusa pe dos si alte inventii idioate, ce-ai zice daca i-ar veni cuiva ideea ca Romania de fapt e sub conducerea SATANEI? :)

 

Acum argumentez. Da (ti) click pe linku' de mai jos, si incepe (ti) anagramarea.

 

http://www.anagramgenius.com/server.html

 

'Traian Basescu' anagrams to 'Satanic abuser.'

 

'Adrian Nastase' anagrams to 'Dear as in Satan.'

 

Si daca si acum s-or trezi niste obositi sa dea importanta acestor tampenii (oarecum hazlii) si ar manipula opinia publica, sa vezi cata paine ar manca presa de scandal, cat pentr-un an de zile (cel putin).

 

Cam asa ar fi fenomenul. Bag mana in foc ca asa s-a intamplat si cu scandalurile de asa zis satanism in rock. Nu ma refer aici la cazurile in care artistii chiar si-au declarat intentiile... necurate.

 

Si la final ma intreb... Oare profa asta a ta ar lua-o la fel de tare prin ceapa daca ar crede ca presedintele nostru e de fapt trimisul satanei? :)

 

A... sa nu uiti sa-i iei martisor de 1 martie.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 241
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest cristi91

ce ma enerveaza oamenii astia incuiati la minte care se lasa manipulati de ceva ce a manipulat timp de 2000 de ani atatia oameni... da sunt ateu, dar asta nu inseamna ca il iubesc pe satana. (ba da biserica asa crede si ca mai sunt si baterist imi spune ca cica cand dau in toba imi imgaginez ca dau in oameni..)

Am avut un prof idiot de religie si la fiecare ora ii dadeam argumente impotriva religiei si ajungea la un punct cand nu mai avea argumente impotriva mea si imi dadea 3 era chiar sa raman corigent. Oricum eu mereu zic: de ce din 100 de religii si de teorii religioase trebuie sa fie a mea cea adevarata si dc trebuie sa lupt pentru ea. in orice caz dumnezeu asta e un fel de camatar: adica el zice marturistemi credinta eterna si eu iti voi ierta pacatele ... suna la fel ca un pact cu diavolul care e ceva de genu: dami sufletul tau si iti dau tot ce iti doresti. oricum as putea vbi despre asta pana dimineata(desi am doar 16ani) si nu exista forta pe lumea asta sa ma convinga altfel. si oricum orice prost ar trebui sa realizeze ca daca intradevar ar fi un dumnezeu atotputernic

care stie tot nu iar place sa stam degeaba o eternitate fara scop si sa il pupam in cur toata ziua... parerea mea. o sa mai revin acu mie lene sa mai scriu ca as putea scrie o carte

Link to comment
Share on other sites

ce ma enerveaza oamenii astia incuiati la minte care se lasa manipulati de ceva ce a manipulat timp de 2000 de ani atatia oameni... da sunt ateu, dar asta nu inseamna ca il iubesc pe satana. (ba da biserica asa crede si ca mai sunt si baterist imi spune ca cica cand dau in toba imi imgaginez ca dau in oameni..)

Am avut un prof idiot de religie si la fiecare ora ii dadeam argumente impotriva religiei si ajungea la un punct cand nu mai avea argumente impotriva mea si imi dadea 3 era chiar sa raman corigent. Oricum eu mereu zic: de ce din 100 de religii si de teorii religioase trebuie sa fie a mea cea adevarata si dc trebuie sa lupt pentru ea. in orice caz dumnezeu asta e un fel de camatar: adica el zice marturistemi credinta eterna si eu iti voi ierta pacatele ... suna la fel ca un pact cu diavolul care e ceva de genu: dami sufletul tau si iti dau tot ce iti doresti. oricum as putea vbi despre asta pana dimineata(desi am doar 16ani) si nu exista forta pe lumea asta sa ma convinga altfel. si oricum orice prost ar trebui sa realizeze ca daca intradevar ar fi un dumnezeu atotputernic

care stie tot nu iar place sa stam degeaba o eternitate fara scop si sa il pupam in cur toata ziua... parerea mea. o sa mai revin acu mie lene sa mai scriu ca as putea scrie o carte

E o abordare simplista rau de tot ultima parte. Fiecare religie majora indreapta individul catre o stare de "mai bine" si de realizare fie ea pur spirituala sau intelectuala. Slabe sanse sa vina cineva cu argumente verbale ce te vor converti instant precum Nescafeul la o religie sau alta. Si totusi daca o sa vina cineva , acela n-o sa fie om :)

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
'Traian Basescu' anagrams to 'Satanic abuser.'

 

'Adrian Nastase' anagrams to 'Dear as in Satan.'

 

Si daca si acum s-or trezi niste obositi sa dea importanta acestor tampenii (oarecum hazlii) si ar manipula opinia publica, sa vezi cata paine ar manca presa de scandal, cat pentr-un an de zile (cel putin).

 

 

Hehe, sa fii tu sanatos si sa ai parte de beri multe, de cand a fumat "presa de senzatie" chestia asta, sa tot fie vreo 4 ani cel putin.

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

'calin popescu tariceanu'= Praise punctual cocaine

Si urmaotorul nu prea are legatura...dar e uimitoare anagrama.. Marian Vanghelie=Her menial vagina

 

so...that means that premieru se drogheaza si primaru sectorului 5 e un pussy? Sa fim seriosi..nu exista satanism in rock! deact in unele...dar cazurile prezentate mai sus nu au nici cea mai mica legatura cu satanismul. Daca ne ganid... stairway to heaven e una dintre cele mai pasnice melodii facute pana acum... de s`ar gandi cei doi copmpzitori sa o faca sa se auda si invers intr`un fel...nu e de ajunsca e o capodopera a chitarii in sensul normal de play...trebuia sa insemne ceva si invers?

<h3 align="left">

</h3>

<h3 align="center">

 

</h3>

Link to comment
Share on other sites

fac pariu ca si in mica noastra biserica ortodoxa exista cativa satanisti! thanks god!

 

Oh, da! Va zic o mica intamplare auzita de la un prieten (dar nu dau nume). Episcopia X scoate la concurs post de sofer pentru episcop. Printre candidati si un amic al prietenului meu. Comisia era formata din directorul economic al episcopiei si inca un popa de rang inalt. Se da proba practica si se urca in masina cei doi oameni ai bisericii in spate si incep ei: Acum mai tare! Acum sa mergem ca si cand suntem urmariti si trebuie sa scapam! Acuma pe stradute, etc. Baiatul de la covrig experimentat rau, i-a lasat pe aia masca. Ok ajung la episcopie si acolo i se spune ca s-a descurcat de minune si ca doresc sa-l angajeze. Asta era super bucuros. A doua zi insa cand s-a dus pentru angajare ii spune comisia ca nu-l poate angaja decat daca merg in biserica si se jura cu mana pe bibile ca tot ce va auzi/vedea/face nu va spune la nimeni pana inchide ochii. Ei in acel moment omu asa de rau s-a speriat ca a zis ca merge pana la buda si a fugit acasa. A zis frate m-am speriat ca astia vorbeau ca mafiotii nu vezi, nu stii, nu auzi nimic.....hmmm, plin de talc nu? O fi fost vorba de clauza de confidentialitate in stil bisericesc :)

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca:

1. Tinerii sunt atrasi de nonconformism (in diferite forme de mainfestare). Nonconformismul asta ajunge uneori in extremism, si asa apar dezaxati de genu nazi, satanisti etc etc

2. Sunt o gramada de indivizi care stiu sa faca bani din chestia asta (de fapt e o adevarata industrie)

 

Crestinismul nu a fost o religie toleranta...ginditi-va numai la Cruciade si la Inchizitie.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Frate nu neaparat m-am interesat si sa sti ca .... multi cantaretzi care nici nu va imaginati sunt satanisti ... mai putini cunoscuti sau cunoscuti .... ei sunt satanisti .... muzica nu e satanista decat pentru cine vrea ... si am aflat de la cineva ca i-a zis un prof. ca el stia o melodie in care erau ritualuri satanice ... so ... haideti sa ne pocaim ... si lasam muzica rock balta :)))))))) =))))))))) :) just messing around :)

Link to comment
Share on other sites

'calin popescu tariceanu'= Praise punctual cocaine

Si urmaotorul nu prea are legatura...dar e uimitoare anagrama.. Marian Vanghelie=Her menial vagina

 

so...that means that premieru se drogheaza si primaru sectorului 5 e un pussy? Sa fim seriosi..nu exista satanism in rock! deact in unele...dar cazurile prezentate mai sus nu au nici cea mai mica legatura cu satanismul. Daca ne ganid... stairway to heaven e una dintre cele mai pasnice melodii facute pana acum... de s`ar gandi cei doi copmpzitori sa o faca sa se auda si invers intr`un fel...nu e de ajunsca e o capodopera a chitarii in sensul normal de play...trebuia sa insemne ceva si invers?

<h3 align="left">

</h3>

<h3 align="center">

 

</h3>

 

cam off-topic... dar

'adrian copilul minune'

anagrams to

'Unmelodic pain urinal.'

acum serios... scriptul asta de anagramare pare mana diavolului :)... le stie prea pe toate

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

bine...da ce nu inteleg eu e, de ce naiba se leaga de trupele vechi, care sunt considerate de valoare ( AC/DC , Metallica, Maiden, Ozzy)...si nu se leaga de astia contemporanii...blackerii, care chiar arata totu fatis,( nu am nimica cu blackerii, si eu ascult si cred ca sunt trupe de black care chiar stiu sa faca muzica)...da ma refer la tipu de pe www.sfaturiortodoxe.ro ...acolo la sectiunea muzica rock, daca nu ati mai intrat

Link to comment
Share on other sites

bine...da ce nu inteleg eu e, de ce naiba se leaga de trupele vechi, care sunt considerate de valoare ( AC/DC , Metallica, Maiden, Ozzy)...si nu se leaga de astia contemporanii...blackerii, care chiar arata totu fatis,( nu am nimica cu blackerii, si eu ascult si cred ca sunt trupe de black care chiar stiu sa faca muzica)...da ma refer la tipu de pe www.sfaturiortodoxe.ro ...acolo la sectiunea muzica rock, daca nu ati mai intrat

 

Sfaruri ortodoxe e o mare porcarie... eu unul am decis sa nu iau in serios ce scrie acolo.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

probabil se leaga de astia vechi pentru ca noi nu prea se cunosc...Astia vechi traiau pe vremea lor si rulau... sunt convins ca cel purin de 10 ori orice profesor d`asta inchis la minte sa om in general a ascultat ac\dc sau io mai stiu ce alte formatii. Problema ... din punctul meu de vedere ar fi alta: Rockul in general..ca stil muzical.. este persecutat pentru ca 30% sunt satanisti, dar manelele...in care se vad c*ruri, decolteuri si chestii de care Dumnezeu se bucura mai putin(dialect etc..).. ca sa nu mai pomenesc de faptul ca rockul este mai complex de cantat decat maneaua

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

@igorr: daca ai nevoie de traduceri, anunta`ma.Imi cer scuze ca nu`mi intelegeti scrisul...feleu de a scrie sa fiu mai exact.Ce inseamna gandalf the white? ce ar trebuis a insemane,de fapt

Link to comment
Share on other sites

Rockul in general..ca stil muzical.. este persecutat pentru ca 30% sunt satanisti, dar manelele...in care se vad c*ruri, decolteuri si chestii de care Dumnezeu se bucura mai putin(dialect etc..).. ca sa nu mai pomenesc de faptul ca rockul este mai complex de cantat decat maneaua

Daca 30% din roakari ar fi satanisti, atunci intr-adevar ar fi o porblema. Dar cum nici majoritatea satanistilor nu sunt rockeri, si nici majoritatea rockerilor satanisti(eu cel putin in afara de copii teribilisti nu stiu pe nimeni, si stiu destula lume), putem considera problema una de perspectiva. Si majoritatea rockerilor zic ca manelarii sunt prosti. Mare parte sunt, dar e acelasi gen de rationament ca al cocalarului care striga "Satanistule!" si "Metallica" dupa tine pe strada.Parerea mea e ca n-are decat sa creada cine vrea ce vrea, si sa urle ce vor dupa mine, n-o sa-mi creasca mie tensiunea doar ca multa lume prefera sa accepte pareri servite pe tava decat sa le rumege putin.

 

EDIT: Gandalf the White e un personaj dintr-un film cunoscut. Era o analogie la numele tau :)

 

Si ca sa imi termin postul o data, mi se pare o tampenie sa cataloghezi un gen muzical dupa "complexitate". Daca suna bine e ok. Daca transmite ceva, perfect.

Edited by Einar
Link to comment
Share on other sites

@noxes: in sfarsit a aparut trollul care sa zica ca ar fi bine sa ne apucam de cantat la chitara!!!

@igorr: eu ziceam ca la cate crime a facut "Sfanta Biserica" cu Inchizitia, ma mir ca mai au nerusinarea sa pretinda ca ei sunt buni si ca restul e o blasfemie (prin "sfanta biserica" ma refer strict la institutie si la cei care o "conduc")

 

oricum, mie deja mi s-a format ideea in cap ca daca crestinismul o tinea ca la inceput am fi ajuns toti niste amish (tampita si eronata ideea..dar asta e impresia mea)

 

 

 

ps: as vrea ca papa sa arda pe rug pt blasfemiile pe care le zice la fel cum l-au ars pe giordano bruno :)

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

@Dumi cel auriu. Gandalf era vrajitorul intelept din Stapanul Inelelor (daca ai vazut filmul)...era analogie la nick-ul tau tu esti Dumi cel auriu si el era Gandalf cel Carunt ...Crede-ma ca n-am nevoie de traducere, la cate lucrari si teze am corectat (si notat) pana acum. Eu te rugam daca urmaresti o idee pe un anumit topic sa fii coerent si mai mult de atat cred ca si un admin zicea, mai lasati limbajul de mIRC pentru ca nu trebuie sa descifram ce vreti sa ziceti. E foarte bine ca ziceti, ca va expuneti ideile insa faceti-o ca lumea.

 

@Susceptor. Asta tot istoria ne spune ca cine conduce lumea pe fata sau din umbra nu are rusine. Nu face ce face popa, fa ce zice popa. Tine cont ca pana in contemporaneitate dar si acum, mai marele bisericii era mana dreapta si povatuitorul regelui/imparatului/voievodului. Multimea/gloata/prostimea trebuia tinuta "cu botu' pe labe" si de catre puterea lumeasca (rege) si si de catre cea divina (biserica). Asa ca nu aiba scapare...sa fie un contribuabil ascultator. Toata lumea se refera la Inchizitie ca exista relatari mai multe a fost mai mediatizata biserica catolica insa si ortodocsii au facut destule atrocitati incercand sa pedepseasca ereticii. In acele vremuri ajungeai relativ repede sa fii numit eretic (neacceptat/dusman al bisericii), daca aveai preocupari savante/filosofice nu mai era mult pana sa te salte oamenii bisericii. Dictonul preferat- Cine nu e ca noi e impotriva noastra. Pedeapsa - Arderea pe rug sau purificarea, dar mai aveau si alte metode :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.