www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Parere Voce Incepator


Bogdan95
 Share

Recommended Posts

Salutare, ma numesc Bogdan si am 20 de ani! Am vazut ca sunteti foarte obiectivi atunci cand trebuie sa dati o parere legata de vocea cuiva si aveti si sfaturi foarte bune, ceea ce m-a facut sa incarc si eu 3 inregistrari cu mine pentru a afla cam in ce stadiu ma aflu in momentul de fata. Mentionez ca nu am luat lectii de canto pana acum, dar ma gandesc la asta de ceva timp. Tot ce va rog este sa nu va bateti joc si sa imi dati cateva sfaturi care sa ma ajute pe viitor. Va multumesc mult!

freedom.mp3

the neighbourhood - rip2myyouth.mp3

the neighbourhood - sweather weather.mp3

Link to comment
Share on other sites

Bună seara ! Experienta unui solist vocal din ziua din ziua de azi presupune f multe lucruri, dar să ne referim strict la timbrul vocal, având în vedere că nu ai făcut canto deloc, vocea e clara, cu o mică ragușeala, reparabilă de un prof bun. Eu te încurajez să încerci până la capăt !

Încă ceva : vocea presupune mai multe sacrificii : mai puține țigări, sau chiar deloc, vara mai puțină înghețată, mai puțin țipăt, deoarece un prof/profă îți arată tehnica, dar nu e Dumnezeu, restul faci tu ! ..... dar dacă-ți dorești încearcă !

Link to comment
Share on other sites

Ai timbru interesant , este OK ,

Cauta BT-uri ptr melodiile care vrei sa le inregistrezi ca sa ai acompaniament .. ce canti "acapella" pare OK  , pare ca ramai in gama nu suna fals ,,,dar mai bine ar fi sa auzim "in piesa "  fata de acompaniament .

Cuti "back track " ,"BT" ," Karoke  BT " precis se gaseste ...

Link to comment
Share on other sites

Ai timbru interesant , este OK ,

Cauta BT-uri ptr melodiile care vrei sa le inregistrezi ca sa ai acompaniament .. ce canti "acapella" pare OK  , pare ca ramai in gama nu suna fals ,,,dar mai bine ar fi sa auzim "in piesa "  fata de acompaniament .

Cuti "back track " ,"BT" ," Karoke  BT " precis se gaseste ...

 

 

Vocea ta e OK dar un singur sfat ti-as da.... incearca sa inveti mai multa engleza, incat sa o stapanesti bine... ai putea sa trimiti o inregistrare cantand o piesa in romana?

Multumesc foarte mult pentru sfaturi, am tinut cont de ele. Am inregistrat alta melodie de data asta in romana (Smiley - Insomnii) si am si cautat negativul piesei, insa nu am gasit nimic multumitor adica negativul este de proasta calitate si de aceea am decis sa incarc atat varianta acapella cat si cu negativ. M-am chinuit ceva sa reusesc sa imbin cele doua inregistrari sa fie pe ritm dar pana la urma am reusit...sper. Hruban Gustav, eu engleza stiu destul de bine ma uit la filme si seriale fara subtitrare, probabil la pronuntie stau mai prost, dar am sa lucrez sa imbunatatesc pronuntia. Va multumesc inca o data pentru sfaturi si astept parerile voastre la inregistrarile postate acum.

smiley - insomnii cu negativ.mp3

smiley-insomnii(acapella).mp3

Edited by Bogdan95
Link to comment
Share on other sites

Nu o sa te superi daca o sa spun franc ce aud. E mai corect asa si e mai bine pentru tine.

 

- In piesa cu negativ, chiar daca negativul e mai incet, se aude ca esti un pic pe langa ton. Mai multa atentie la muzica din spate, altfel nicio trupa nu te va lua ca solist. Tre' sa fii exact pe nota, fara ezitari.

 

- Nu convigi pe nimeni ca esti de acord cu ceea ce spui. Mult exercitiu si ... mai multa hotarare cand ataci cuvintele; pari foarte șovaielnic.

 

- Tine cont de ceea ce ti s-a comunicat mai sus: ia un prof de canto (macar un an de zile, dar daca vrei performanta vocala e nevoie de mai mult). Vezi poate ai prin localitate o Scoala populara de arta, ar fi mai ieftin daca esti limitat ca buget.

 

- Interpretare nu exista deloc. Trebuie sa transmiti, mai ales nonverbal, ceea ce canti, astfel incat si cine nu intelege textul sa iti inteleaga trairile. Nu glumesc, trebuie si se poate. Daca doar canti si nu exprimi, canti degeaba.

 

In concluzie, potential este dar ai nevoie de mai mult de atat. Chiar si munca multa, daca nu ai o coordonare/corectie profesionista, poate fi inutila. Nu te risipi, asculta sfaturile care ti s-au dat!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu o sa te superi daca o sa spun franc ce aud. E mai corect asa si e mai bine pentru tine.

 

- In piesa cu negativ, chiar daca negativul e mai incet, se aude ca esti un pic pe langa ton. Mai multa atentie la muzica din spate, altfel nicio trupa nu te va lua ca solist. Tre' sa fii exact pe nota, fara ezitari.

 

- Nu convigi pe nimeni ca esti de acord cu ceea ce spui. Mult exercitiu si ... mai multa hotarare cand ataci cuvintele; pari foarte șovaielnic.

 

- Tine cont de ceea ce ti s-a comunicat mai sus: ia un prof de canto (macar un an de zile, dar daca vrei performanta vocala e nevoie de mai mult). Vezi poate ai prin localitate o Scoala populara de arta, ar fi mai ieftin daca esti limitat ca buget.

 

- Interpretare nu exista deloc. Trebuie sa transmiti, mai ales nonverbal, ceea ce canti, astfel incat si cine nu intelege textul sa iti inteleaga trairile. Nu glumesc, trebuie si se poate. Daca doar canti si nu exprimi, canti degeaba.

 

In concluzie, potential este dar ai nevoie de mai mult de atat. Chiar si munca multa, daca nu ai o coordonare/corectie profesionista, poate fi inutila. Nu te risipi, asculta sfaturile care ti s-au dat!

Multumesc mult pentru sfaturi, acum ascultandu-ma iti dau dreptate. Am sa caut un profesor de canto si am sa ma pun serios pe treaba. Daca cunoaste cineva un profesor de canto in Craiova mi-ar fi de mare ajutor.

Edited by Bogdan95
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

prieteni nu mai prelungiti suferinta si suneti-i omului in fata ca ar trebui sa aleaga poate un instrument. pe bune.. prea mult political corectness.

 

Frate, nu ai treaba cu cantatul la voce, si daca dupa ce ai ascultat inregistrarea nu ti s-a parut aiurea e clar ca nu ai ureche. 

 

Incearca chitara,  bass, orice altceva dar nu voce.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

eu nu mi-am batut joc. voi v-ati batut joc dandu-i curaj sa mai bage. 

Accept ca nu a avut conditii sa inregistreze dar daca asculta ce a cantat inainte sa posteze si avea un gram de ureche nu mai purtam discutia asta acum.

 

Voi nu va dati seama dar daca il incurajati o sa il vedem la anu la romanii au talent cu se face de cacao... eu macar sunt sincer si ii vreau binele.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iulian am "descoperit" o problema la mine zilele astea si anume ca dupa ce inregistrez melodia si o ascult imediat mi se pare totul ok, dar daca o ascult dupa o zi imi schimb total opinia. As fi vrut sa sterg ultimele inregistrari de mult de aici din forum, din pacate nu se poate. Doi la mana, stiam ca sunt aproape de zero cu tot ceea ce inseamna cantat si voiam doar sa stiu cam ce trebuie sa lucrez, doar niste simple sfaturi, ulterior mi-am dat seama ca nu a avut nici un rost sa postez aici, trebuia sa merg la un profesor de canto de la bun inceput. Ce as vrea sa iti mai spun este ca daca vrei sa inveti sa canti nu inseamna ca vrei neaparat sa ajungi celebritate sau sa mergi la nu stiu ce concursuri, sunt si persoane care vor sa invete chestia asta doar pentru ei, pentru placerea lor personala. Un alt lucru pe care as vrea sa il sublinez este ca cel mai simplu lucru pe care poti sa il faci este sa descurajezi pe cineva. Chiar daca in momentul asta sunt la inceput asta nu inseamna ca nu pot sa muncesc si sa ajung sa cant acceptabil. Nu cred ca toti cei care canta acum au facut-o perfect inca de la inceput. Eu sunt de parere ca atata timp cat iti doresti ceva din tot dinadinsul poti sa realizezi acel lucru prin munca si daruire. Iti apreciez totusi sinceritarea si sper sa auzim numai de bine.

Edited by Bogdan95
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am impresia ca ai luat-o ca pe un atac.. si nu este un atac. 

Ideea e in felul urmator, eu am auzul extrem de sensibil si mai am si un simt al penibilului foarte bine dezvoltat. Ma rusinez eu cand aud inregistrarile tale, motiv pentru care cred cu tarie cu tu chiar nu intelegi cat de fals canti. Nu vorbim de tehnica acum  - vorbim strict de atingerea notelor. Iar asta e o chestie pe care niciun profesor nu o poate corecta. Eu cred cu tarie ca nu e pentru tine cantatul vocal. Daca doream doar sa te descurajez iti ziceam sa te duci sa te arunci intr-un lac. Ti-am sugerat in schimb un instrument sau ceva de genul. Cunosc destui oameni carora le place muzica insa, din pacate, nu pot si nu vor putea canta.

Stiu ca e greu sa accepti critica si feedback negativ.. nimeni nu poate accepta usor asa ceva :(

 

 

Iulian am "descoperit" o problema la mine zilele astea si anume ca dupa ce inregistrez melodia si o ascult imediat mi se pare totul ok, dar daca o ascult dupa o zi imi schimb total opinia. As fi vrut sa sterg ultimele inregistrari de mult de aici din forum, din pacate nu se poate. Doi la mana, stiam ca sunt aproape de zero cu tot ceea ce inseamna cantat si voiam doar sa stiu cam ce trebuie sa lucrez, doar niste simple sfaturi, ulterior mi-am dat seama ca nu a avut nici un rost sa postez aici, trebuia sa merg la un profesor de canto de la bun inceput. Ce as vrea sa iti mai spun este ca daca vrei sa inveti sa canti nu inseamna ca vrei neaparat sa ajungi celebritate sau sa mergi la nu stiu ce concursuri, sunt si persoane care vor sa invete chestia asta doar pentru ei, pentru placerea lor personala. Un alt lucru pe care as vrea sa il sublinez este ca cel mai simplu lucru pe care poti sa il faci este sa descurajezi pe cineva. Chiar daca in momentul asta sunt la inceput asta nu inseamna ca nu pot sa muncesc si sa ajung sa cant acceptabil. Nu cred ca toti cei care canta acum au facut-o perfect inca de la inceput. Eu sunt de parere ca atata timp cat iti doresti ceva din tot dinadinsul poti sa realizezi acel lucru prin munca si daruire. Iti apreciez totusi sinceritarea si sper sa auzim numai de bine.

Link to comment
Share on other sites

Nu am luat-o deloc ca pe un atac mie imi plac oameni sinceri, dar poate alta persoana in locul meu ar fi fost descurajata de tot ce ai zis tu mai sus, pe mine unul nu ma deranjeaza, doar incercam sa iti sugerez ca erau si alte metode de a imi deschide urechile mai putin "agresive". Iar legat de voce ti-am zis ca sunt de acord cu tine ca suna dezastruos ultimele inregistrari pe care le-am incarcat, dar nu am cum sa le sterg ca le-as sterge imediat. Nici eu nu imi dau seama cum de mi s-au parut ok cand le-am incarcat. Oricum eu o sa continui sa muncesc pana cand o sa vad ca bat pasul pe loc. Ms inca o data pentru sinceritate.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 years later...
  • 1 year later...

E de mult postul tau, dar vreau sa spun ca iti admir curajul si sper ca ai reusit sa-ti imbunatatesti cantatul, in caz ca pasiunea ta era mare pentru asa ceva. Rezonez mult cu ce s-a creat aici fiind vorba de muzica. Felicitari pentru atitudine si curaj. Iar unii normal ca n-au ce face decat judecata altora. but who cares, humans we are. rokk on.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.