www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Chitara Gibson Lp Studio!


 Share

Recommended Posts

Salut baieti!

 

Se intampla ceva ciudat cu corzile mele, dintr-o data pur si simplu nu-mi mai suna (ring out) cateva cand fac strumming la liber. In mod special coarda D si e subtire. La E si A nu realizez nici o problema,suna normal si lung pana inceteaza sunetul dar restul parca sunt blocate de ceva si nu-mi dau seama de ce. N-am umblat la bridge,nu am avut fret buzz,corzile au fost schimbate recent,chitara functioneaza perfect de cand am cumparat-o in urma cu 4 ani.

Daca apas cu degetele pe ele suna toate normal, de exemplu cantand barre chords nici nu se observa.

 

V-ati intalnit careva ca problema aceasta sau aveti vreo idee care ar fi cauza?

 

Mersi!

Edited by GezaMan
Link to comment
Share on other sites

Sunt total de acord cu @red. E o treaba ce te costa la un lutier 100-150 de lei sa-ti faca pragusul de la 0. In cel mai rau caz 200, dar dai un ban si stai in fata!

Nu e ok sa experimentezi chestii de luterie pe chitara ta main, mai ales pe un Gibson, care stim cu totii ca e scump. La urma urmei e pacat sa strici si o chitara ce se invarte in jurul sumei de 1000 de lei...

Sunt destu lutieri pe aici pe rgc, poate nu din Baia Mare, dar in orice caz, fa bine si trimite-o chiar la Bucuresti al un lutier. Ti-l recomand pe domnul Eugen !! 

Dansul are n proiecte foarte fain facute, are si "mostre" si review-uri destule pe Facebook si rgc.

Si da, din ce ai zis clar pare sa fie pragusul. Unul din os calitativ va fi o solutie buna pentru muuult timp de-acum in colo. Si poate oferi si un sustain mai mare :)

Multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

Mersi tare mult pentru sfaturi!

 

Am si comandat un Graph Tech TUSQ XL Jumbo Gibson Slotted nut  cu dimensiunile corespunzatoare, trebuie sa ajunga in cateva zile si sigur ca am sa o dau un profesionist sa-mi schimbe si sa-mi seteze chitara corespunzator, ca eu nu ma pricep si n-as vrea sa stric ceva pe acolo.

 

Intre timp am incercat sa schimb corzile sa vad daca sesizez vreo diferenta insa e la fel, in schimb ridicand bridge-ul (destul de mult) asa temporar pare sa rezolve problema numai ca mi-e destul de incomod sa ma joc asa pe ea cu actiunea asa sus.


@Doctor X   nu, a aparut brusc asa de pe o zi pe alta in mod stranui, corzile le-am schimbat ultima data in urma cu vreo luna  cu un set Dean Markley recomandat de un coleg si nu a sunat niciodata mai bine chitara ca acum cu acestea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg de ce nu dati vina pe consumabile. Plus ca Dean Markley nu e mare firma de referinta in domeniul asta. Ultima experienta avuta cu firma asta a fost pe un strat, a pocnit mi-ul subtire la o luna; pe o chitara pe care tine un set de D'addario si 2 ani...

De asemenea 2 intrebari ajutatoare: ce grosime aveau corzile inainte si ce grosime are setul asta cel nou?

Am patit chiar si fara sa schimb grosimea corzilor ca unele corzi, de la o anumita firma, sa aiba amplitudinea maxima mai mare decat altele, fapt care, ironic, duce la pierdere de sustain. Si e normal ca pierderea asta e mai dramatica pe corzile nematisate.

Decat sa stai sa iei un nut si sa duci chitara la un lutier, mai bine mai schimbai un set de corzi, te costa mai putin.

 

Acuma partea a doua, poate ma insel si e cum s-a zis mai sus: legat putin si de ce a zis @red: Daca intr-adevar nut-ul ala e creta, de ce mama ma-sii dati mai bani buni pe ceva care dupa 4 ani are nevoie de "service"? ce e, mercedesul chitarelor? 3/4 din pretul de achizitie il dai pe mentenanta? 

Link to comment
Share on other sites

Lefmir, mai intai ai presupus ca nu stiu despre ce vorbesc pentru ca o chitara relativ scumpa trebuie neaparat sa fie perfecta.

Apoi, ai presupus ca stii cat am platit eu pe chitara mea, si in plus ai postulat ca un produs relativ complex care utilizeaza o componenta inlocuibila mai putin decat ideala e un produs care nu merita un pret peste medie.

Si acum vad ca tot incerci sa ajuti cu forta un om care s-a lamurit.

 

Eu nu plang bre, rad.

Eu nu am zis ca nu stii despre ce vorbesti, am zis doar ca era mai logic daca se recomanda mai intai sa schimbe corzile pentru ca SUNT CONVINS ca a schimbat gauge-ul. Santurile din nut nu se fac peste noapte si ar fi trebuit sa sesizeze chestia asta din timp, tu mai ales ca ai avut problema cu nut-ul ar trebui sa stii.

Restul ce sa-ti zic, sa-ti stapanesti chitara sanatos si bucura-te de ea. Dar da, la banii, reputatia, mojo-ul si ce mai vrei tu ce se flutura prin jurul firmei Gibson, ar trebui sa fie perfecta.

"Am presupus cat ai dat tu pe chitara ta" puteai s-o castigi si la pufuleti, ce-mi pasa mie, valoarea ei conteaza si cat cere fabrica aia pe ea cand iese pe poarta-i proprie. si de asemenea, mai conteaza si ce pretentii se emit la valoarea atribuita.

 

Altfel de ce nu iau o chinezarie si stau sa-i schimb tot hardware-ul "mai putin ideal"(ca vorba aia, componente inlocuibile), dozele(iarasi, componente inlocuibile).

Dar nu, ca intram in terenul lemnului sacru, acolo deja linia fina dintre realitate si fictiune inceteaza sa mai existe. a si "craftmanship" si toate porcariile alea de marketing american. si "lutieri renumiti" de parca mai suntem pe vremea lui stradivarius si instrumentele au tiraj de 5 pe luna.

Link to comment
Share on other sites

Am patit si eu ceva similar pe un bass cu nut de aluminiu, insa la mine avea simptomele din articol, buzz pe primele corzi, si a fost o trecere gradata. Azi buzz pe G, fretul 1, maine si pe fretul 2, etc. Bine, nu am stat cu el pana sa latre corzile in slot-ul de nut, erau putin mai jos decat trebuia. 

De aceea ma mir, ca in mod normal ar fi trebuit sa sesizeze mai multe schimbari in timp pana la acel "dampening" pe care l-a sesizat el in topic. Plus ca de la bending, coarda se misca atat in latimea gatului, cat si in lungimea lui(se intinde) si ar fi trebuit sa sape in lateral si in jos. Si asa oricum nu prea se aplica la coarda D, ca nu prea faci bend pe ea.

 

wow, ce bataie de cap cu scosul nut-ului vechi. Cred ca nici ei nu se asteptau sa fie prost materialul daca au pus atata adeziv. Da, nu merita facuta reparatia asta in regim diy.

Bara aia din nut-ul nou e putin mai ridicata decat restul? adica simuleaza un fret zero?

 

Am fost putin acid si imi cer scuze, nu eram catre tine, eram in sinea mea catre Gibson.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.