www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator Pe Lampi, Bazait Frecventa Joasa


 Share

Recommended Posts

Amplificatorul este un Brutus Live. As dori sa stiu daca acest zgomot este normal. Inregistrat cu telefonul la o distanta de aproximativ 10cm. Se aude cum dezactivez standby-ul la inceputul inregistrarii. Volumul bazaitului este amplificat la un momentdat din cauza ca apropii microfonul de difuzor. Zgomotul este constant si nu este afectat de volumul/gain-ul de pe amplificator sau de volumul de pe instrument (chitara). Sunetul chitarii acopera bazaitul chiar si la volum mic. Am trimis deja un mail si la support-ul oficial. Pot posta inregistrari, filmulete, sau orice detaliu de care este nevoie pentru a trage o concluzie. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

ai probat amplificatorul la prize diferite, in locatii diferite ? sa nu fie din cauza impamantarii.

Am probat la priza fara impamantare. Intai cu prelungitor, apoi direct in priza din perete. Se aude un bazait infim chiar si cand e in standby, aproape imperceptibil. Mentionez ca am schimbat lampile originale 5881 cu acestea deoarece se defectase una din ele.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am mici probleme la recording datorita impamantarii. Mai ales ca folosesc strat, single coil-urile sunt foarte sensibile la tot tipul de frecvente. Captez si cooler-ul laptopului (presupun ca asta capteaza din laptop) daca stau prea aproape de el in timp ce inregistrez. La fel si cu microfonul in fata head-ului.

Daca stiu bine, cam toate blocurile de tip comunist au priza cu impamantare DOAR in bucatarie si langa baie.

Iti recomand sa incerc acolo toata treaba si sa vezi ce si cum. Daca nu, apeleaza la un electrician.

Se poate sa fie si ceva din amp, dar intai trebuie eliminate doate posibilele probleme. Si oricum, nu strica sa ai impamantare in camera. Mai ales pt. un viitor mic home studio in acea camera.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Amplificatorul este un Brutus Live. As dori sa stiu daca acest zgomot este normal. Inregistrat cu telefonul la o distanta de aproximativ 10cm. Se aude cum dezactivez standby-ul la inceputul inregistrarii. Volumul bazaitului este amplificat la un momentdat din cauza ca apropii microfonul de difuzor. Zgomotul este constant si nu este afectat de volumul/gain-ul de pe amplificator sau de volumul de pe instrument (chitara). Sunetul chitarii acopera bazaitul chiar si la volum mic. Am trimis deja un mail si la support-ul oficial. Pot posta inregistrari, filmulete, sau orice detaliu de care este nevoie pentru a trage o concluzie. Multumesc!

 

 

OK  inregistrat de la 10cm  ...DAR !

 

Starea amplifului la inregistrare ?

 

- intrare in gol fara inastrument sau cablu ?

- fara chitara  NUMAI CU CABLU cu capatul in gol ?

-cu chitara ..cu volumUl  chitarei la  ZERO ?

-cu chitara ..cu volumUl  chitarei undeva  intre 0 si 10 ?

-cu chitara ..cu volumUl  chitarei la  10 ?

-Volumul /gain amplif ..mic ..mediu ..mare ?

-EQ  ,,joase ...inalte ( medii daca are ) pe ce pozitii ?

 

 

Pare un zgomot cules din exterior .

 

Deci FARA  nimic pe intrare are zgomotul acesta ?

 

FARA  nimic pe intrare  zgomotul  ar trebui sa fie foarte mic si de obicei pe 100Hz  numai joase fara componente inalte  ,ce apare de obicei in caz de dezechilibru al etajului final .

 

 

Zgomotul se testeaza cu intrarea in scurt ( catre masa ) ,,se introduce un Jack ls care legi contactol "cald" la masa jackului ,,,astfel ai intrarea este pusa la masa  si in cazul daca ampliful nu are intern mama-jack ce  fara jackul introdus pune automat  la masa intrarea .

Masa ptr testare se face numai la masa jack-ului ..din alt punct poti sa faci "bucla de masa" .

 

Normal testul poate fi facut si cu un cablu scurt cuplat la intrare <-> chitara  apoi  la chitara inchizi volumul la zero,,doar ca se poat sa fie defecta instalatia chitarei  si nu face "scurt"(..potmetru  uzat sau calitate slaba ce nu face contact ferm la "zero")

Incerci si o impamantare .cu fir izolat cuplat la pamantare ..de ex teava de la reteaua de apa ..vezi sa nu fie coloana din masca/perete teava de plastic..

 

Daca dupa test vezi ca nu ai zgomot inseamna  ca acesta vine din exterior ...cablu/chitara ..

 

Daca ramane zgomotul pot fi mai multe surse ...unul ar fi dezchilibru etajuli final , defectiune la alimentarea filamentelor , ..condensator  filtrare  tens anodica ( dar dezechilibrul si anodicul  sau tub in disipatie suna altfel , mai joase ) etc ,,dar nu pare a fi  din acestea ..este adevarat ca si inregistrarea cu un telefon poate sa sune altfel ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Se aude un bazait infim chiar si cand e in standby, aproape imperceptibil. Mentionez ca am schimbat lampile originale 5881 cu acestea deoarece se defectase una din ele.

Esti sigur ca acel bazait se aude in difuzor ? Practic , daca "stand by" nu este "on" nu are cum sa se auda ceva in vreun difuzor.

Banuiesc ca transformatorul tau de alimentare face acel zgomot. Este posibil ca suruburile care strang tolele  transformatorului sa se fi slabit .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca acel bazait se aude in difuzor ? Practic , daca "stand by" nu este "on" nu are cum sa se auda ceva in vreun difuzor.

Banuiesc ca transformatorul tau de alimentare face acel zgomot. Este posibil ca suruburile care strang tolele  transformatorului sa se fi slabit .

Sunt sigur. Ceea ce nu am mentionat pana acum este ca am patit asta cu ceva timp in urma. Amplificatorul a fost la un electrician si nu as sti sa explic in termenii potriviti ce s-a intamplat exact. Ceea ce am inteles e ca lampa a facut un scurt si s-ar fi ars un traseu pe placa. Dar chipurile l-ar fi reparat. Se si incing foarte tare lampile noi.

 

@karpi:

Am incercat sa invart de toate potentiometrele, am incercat cu chitara cablata si fara nimic in intrate. Zgomotul ramane la fel.

 

@baltazar181

Amplificatorul are auto-bias pentru tipul asta de lampi. Posibil sa fi avut zgomotul asta si inainte, poate nu atat de pronuntat. Poate l-am analizat mai atent acuma dupa reparatii, dar nu tin minte sa-mi fi atras atentia la inceput. De asta as vrea sa ajung la o concluzie, sa stiu daca sunt paranoic eu sau daca este cu adevarat ceva care sa atraga mai multe probleme in viitor. Este un amplificator care as vrea sa-l folosesc live la un momentdat si nu as vrea sa am surprize :S.

Edited by RaduC90
Link to comment
Share on other sites

 Dar chipurile l-ar fi reparat. Se si incing foarte tare lampile noi.

 

Radu! Mai mult decat  sa-ti spun cum functioneaza , nu am ce sa fac. Bineinteles ca tu vei proceda cum consideri. Dar....

cand StandBy este off , circuitul este intrerupt tocmai pentru tuburile finale care amplifica semnalul catre difuzoare . Intre aceste tuburi si difuzoare nu exista decat un transformator de adaptare a impedantei si cablul pt cabinet (sau difuzoare) . Daca tuburile finale (de putere) nu au tensiune anodica (adica StandBy este Off) , nu ai cum sa ai zgomot in difuzoare pt ca nu are cine sa amplifice. 

Parerea mea este sa te duci cu el la un electronist cu experienta in amplificatoare cu tuburi si-ti va rezolva problema. In principiu ,nu este nimic prea grav .

Probabil ca cine ti-a modificat circuitul nu a tinut cont de vreo masa si s-a "debalansat" consumul iar traful de alimentare incepe sa "sufere" si  sa "bazaie" .

 

P.S. Este adevarat ca vibratiile acestor  bâzâituri se pot propaga catre boxa si sa ai impresia ca zgomotul vine din difuzoare . Mai ales la un amplificator ca al tau care are sasiul si carcasa din tot felul de table .

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc tuturor de feedback. Am ascultat cu mare atentie amplificatorul si difuzorul separat. Este un bazait in standby, trebuie sa-mi apropii urechea de difuzor dar este acolo cu siguranta. Amplificatorul in sine nu scoate nici un sunet care sa iasa in evidenta sau sa se asemene cu bazaitul mentionat. Acuma problema este ca nu stiu unde sa ma duc cu el...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.