www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bac Fizica


alex77
 Share

Recommended Posts

Am o mica nelamurire la tensiunea in fir.Daca un corp este situat orizontal si alt corp este situat vertical si aceste doua corpuri sunt legate de un scripete atunci asta inseamna ca exista o forta de gravitatie?
Nu stiu cu e cu tensiunea asta in fir dar stiu ca T ar trebui sa fie perioada oscilatiei nicidecum tensiunea in fir.Ce asemanare are perioada oscilatiei T cu forta tensiunii Ft?De ce nu se noteaza tensiune in fir cu Ft?Nu e o forta care actioneaza asupra unui obiect,acel obiect deplasandu-se pe o parte sau alta?
In manualul meu de fizica nu mi-a explicat deloc ce e cu tensiunea T.Tot ce mi-a explicat acolo este ca T este egal cu G.Mi-a aratat cateva exemple din care ar fi trebuit sa inteleg ceva dar eu am ramas prins in ceata.
In acele exemple erau niste formule de genul F=G+T si T+N+G+Ff=0.
Nu mi-a explicat deloc manualul de ce ar fi trebuit sa aplic aceste formule.
Ce o sa ma fac la bac?Ce sanse am sa trec bacul daca eu nu am inteles fenomenul acesta?
Si ce e cu axele Ox si Oy?Sunt functii?De ex A(2,9),B(4,5)?La ce folosesc axele acestea?
Vreau sa iau o nota mare la bac.

Toceala multa nu-mi place si memorarea elementelor x sau y in chimie le dispretuiesc.Parintii mei mi-au spus ca daca nu iau 8 la bac nu voi mai fi numit copilul lor.
 

Link to comment
Share on other sites

@alex77: Semneaza si tu lucrarea cu numele de Condrea si zi ceva de 3-hexina. Daca nu merge, zi-le ceva de binom si Bacovia. Daca nici asa, fa-te avocat sau popa!

 

Alex baga forumul in priza. Hai sa-i facem o sectiune speciala cu zilnicele nedumeriri

 

Daca nu e vreun fost utilizator banat, atunci probabil e platit sa anime forumul :) Intre noi fie vorba, activitatea pe aici se cam rarise. Daca nu merge tematic, macar cu can-can, nu?

Sau poate candideaza la primarie?!?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.