www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nivelul De Dificultate Al Matematicii Si Al Fizicii In Facultate


alex77
 Share

Recommended Posts

Cat de grea e matematica in facultate?Este peste cea de a 12 a?Analiza matematica a fost si este una dintre cea mai grea disciplina pe parcursul anilor sau e doar fizica?

Ai o sansa de a trece examenele la fizica si matematica daca ai terminat un liceu tehnic?Poti face fata facultatii cu un bagaj minim de cunostinte sau e nevoie de o memorie imbelsugata?Daca am un IQ mediu pot face fata cu cateva formule in cap?

IQ-ul meu se situeaza undeva intre 103-105.

Link to comment
Share on other sites

Eu am facut Facultatea de Inginerie in Limbi Straine de la Politehnica Bucuresti si mi s-a parut matematica foarte grea. Nu stiu cata legatura are cu IQ-ul, dar stiu ca unii oameni au cap de matematica, iar altii nu. Eu nu am avut, dar m-am descurcat. Pe de alta parte, nu sunt convins ca a meritat efortul si timpul depus cu aceasta facultate, avand in vedere ce abilitati si cunostinte mi-au fost necesare dupa ce am terminat ... Sfatul meu e sa te gandesti mai intai ce ai vrea sa lucrezi si de-abia apoi sa alegi facultatea. 

Deja dupa ce ai terminat liceul nu mai trebuie sa inveti pentru "ei", ci pentru tine.

Edited by Dan Damian
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Presupunind ca vii cu un bagaj de cunostinte si indeminari matematice din liceu va depinde foarte mult de profesori. Unii, majoritatea in opinia mea, nu "ajung" la tine. Exact ca in oricare alta scoala. Mai apoi ar cam si trebui sa-ti si placa (e-adevarat ca deseori nici nu stii ce-ti place, e universal valabil) iar matematica poate fi si deseori este sperietoarea naibii. Mai incolo o sa dai eventual de cursul de Matematici Speciale. Facut cum trebuie asta e greu. E misto dar e greu. Foarte greu.

 

Stai asa c-avem si fizica: la inceputul studentiei (de poli, zic) vei relua foarte repede mare parte din fizica dupa care ai dat examen de admitere dar cu un alt instrumentar matematic. Repede, repede. Mie mi-a placut, multor colegi le-a repugnat asa ceva. Dupa aia (in urmatoarele 2-3 semestre) te-apuci de fizica mai avansata si aici Matematica e indispensabila, azi nu se mai poate fara asa ceva si toti fizicienii de virf au o foarte solida pregatire in matematica. Asta nu garanteaza sub nici o forma ca vei si intelege ceva, e de dorit dar deloc obligatoriu  :rcain:

Ca-ti va si folosi asta mai departe tine doar de preocuparile tale actuale si viitoare. Majoritatea au uitat toate chestiile astea la citeva zile dupa ce au sustinut examenul...

 

Dan Damian are intrucitva dreptate, exista "minti de matematica" si cele care nu. Nu gasesc ca e obligatoriu sa fii dotat cu asa ceva daca doresti sa faci inginerie. Iar daca doresti sa faci ASE matematica de pina la clasa a 6 a iti e absolut suficienta.  :geek:

Si tot el are dreptate 1000% in sfatul pe care ti-l da privitor la cariera de ales.

 

Daca toate astea au speriat pe cineva va rog sa va relaxati. Pina si Mircea Geoana e inginer  :biglaff:

Edited by Posho
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.