www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Apel la toti chitaristii


Guest alexmaniac
 Share

Recommended Posts

Solo-uri.. WOW.. cat ma enerveaza chestia asta. De ce vrei sa faci solo-uri? De ce multi din chitaristii romani, fac solo-uri peste solo-uri? Inainte sa faci solo trebuie sa stii sa canti bine, si un solo bun are 3 note, si cade exact cand trebuie. Ma uitam la jam session-ul de la festivalul de blus de acum cativa ani (nu mai stiu exact cat, 2 parca). Romanii solo dupa solo, incercau sa iasa in fata. Americanii se gandeau la MELODIE, melodia sa iasa in fata, nu ei. Daca Aveau posibilitatea sa aleaga intre solo si o nota, ei intotdeauna alegeau ce-i mai bine pentru melodie nu pentru ei.

 

Sa faci solo klumea? E ceva mai greu decat sa inveti niste game. Ai nevoie de un pachet, un bagaj de cunostiinte nu tocmai usor de facut. M-a intrebat odata cineva, de ce-mi pierd timpul sa cant melodiile lui hendrix la chitara, si srv, etc. De ce nu sunt original si ma iau dupa ei? Da, pot sa fiu original, dar original de prost.

 

Ca sa faci solo bun trebuie sa ai scoala. Ca sa ai scoala de muzica, trebuie sa canti la greu melodiile titanilor in muzica, sa-ti faci bagajul. Dupa ce ai acel bagaj... abia atunci poti sa-ncerci sa-ti unesti cunostiintele intr-un solo. Solo care de multe ori sa nu tina cont de game si altele.. sa tina cont de sentimente, si de bagajul adunat. Degeaba vrei sa rezolvi integrale in matematica daca nu stii derivate :)

 

 

...din păcate, puţini sunt cei dotaţi şi mai puţini sunt cei aleşi! sigur că pentru a compune un solo, sau chiar numai o intervenţie solistică de coloratură, este nevoie şi de talent şi de studiu, dar gândiţi-vă că un filozof a spus mai de mult că talentul este de 1% iar 99% este muncă şi iar muncă! dacă talentul există, calea de a munci şi-o alege fiecare cum poate, şi în funcţie de această cale, rezultatul se lasă mai mult sau mai puţin aşteptat. solo-ul face parte din melodie, deci ascultaţi cât mai multe melodii şi incercaţi să le "scoateţi" cât mai bine, să le înţelegeţi, pentru că tot filozofii au spus-o: acumulările cantitative duc la SALTURI CALITATIVE! oricum spor la treabă şi mult succes!

Link to comment
Share on other sites

din pacat ceea ce ne lipseste noua este munca in echipa.

Am avut ocazia sa cant cu cativa tipi din state si am ramas surprins cum faceau ei sincronizarea. Efectiv traiau muzica. solistul conducea totul si restul trupei il urma atat chitaristii cat si tobaru (un pusti de 17 ani) simtea parca inflexiunile vocii si accentua perfect ritmul. Eu cand am inceput cu o piesa simpla 4 acorduri (E C# A D)

parca stiau si ei melodia naintea mea.A fost senzational

Munca in echipa pe echipe aviz bas+tobe clape+voce si chitari asta am observat din experinta

Edited by cpaulro
Link to comment
Share on other sites

Guest comosicus22

Un muzician roman vorbea odata despre solo-urile de chitara bass intr-un concert:

Solo de chitara bas in timpul unui concert.......amenda 100 de dolari

Solo reusit de chitara bas intr-un concert......amenda 150 de dolari

Legatura n-are dar am zis si eu asa sa mai destind atmosfera.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.