www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Apel la toti chitaristii


Guest alexmaniac
 Share

Recommended Posts

Guest alexmaniac

M-am hotarat sa invat foarte bine game scale etc. Vreau sa pot sa inventez solouri calumea etc. Fac apel la oricine are documentatii despre asta (game solouri etc). Link-uri catre site-uri, arhive tot ce puteti da e binevenit.

 

mailto:alexmaniac2000@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Scuza-ma daca intrebarea mea e deplasata, dar stii sa citesti?

In fine, gasesti cam to ce vrei pe jguitar.com ...

Link to comment
Share on other sites

Guest abdul_jazzix
Ce vrei sa spui cu asta ma ? "stii sa citesti?"

13709[/snapback]

 

Intrebarea era daca stii sa citesti note muzicale,cred....

Link to comment
Share on other sites

@fluffyone - omul a intrebat cat se poate de sincer si inocent si tu l-ai luat la misto. sa inteleg ca esti prea bun pentru secolul asta?

 

@alexmaniac - injuriile nu duc la lucru bun. inca o scapare si te-ai ales cu warn.

 

 

LINKURI :

 

http://www.cyberfret.com

http://www.zentao.com/guitar/

http://olga.net (are niste cam lectii vechi dar utile)

http://ultimate-guitar.com - lectii facute de useri unele sunt utile. are un index excelent de taburi

 

Acum pe langa astea exista mult uratele lectii video ce poti sa le cumperi sau sa le imprumuti de la conoscuti :)

 

OFFTOPIC:

un reply in scarba nu ne ajuta cu nimic. v-as ruga sa va abtineti pe viitor.

Link to comment
Share on other sites

Alexmaniac ...........omule ..inceteaza cu astfel de chiestii ...........

ce vrei sa-ti dam noi lesctrii online ?..

ti-am dat un sfat...n-am scris degeaba acolo...ci k sa bagi la cap

in primu rand..dute la un prof. capabil .sa te "initzieze"...k sa-ti predea gamele..si iti ajunge.apoi esti pe cont propriu si solourile vin de la sine .....

nu o sa inveti pe net. sa cantzi....

nu mai insista cu astfel de topicuri.........

Link to comment
Share on other sites

Guest abdul_jazzix
Alexmaniac ...........omule ..inceteaza cu astfel de chiestii ...........

ce vrei sa-ti dam noi lesctrii online ?..

ti-am dat un sfat...n-am scris degeaba acolo...ci k sa bagi la cap

in primu rand..dute la un prof. capabil .sa te "initzieze"...k sa-ti predea gamele..si iti ajunge.apoi esti pe cont propriu si  solourile vin de la sine .....

nu o sa inveti pe net. sa cantzi....

nu mai insista cu astfel de topicuri.........

13721[/snapback]

 

Lasa-l sa intrebe ca doar de asta e forumul...

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

offtopic: Scuzati injuriul.

 

Nu am bani de nici un profesor. O sa invat si singur daca trebuie. Ms cosu pt site-uri. P.S. Stiu si eu sa caut pe google dar nu gasesti mare lucru. Toti vor bani ca sa iti ofere ajutorul.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Ma refeream la note muzicale, am sa incerc sa fiu mai clar data viitoare. Vazusem un reply de-al omului in cauza in care cerea disperat taburi. Cred ca totusi trebuie sa-ti stabilesti niste prioritati si sa-ti ordonezi studiul, nu de alta dar risti sa fii ineficient.

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

hmm... mai exista si varianta cu dc++ sau alte bazaconii de genul asta prin care poti pune mana pe una bucata lectie scales and solowing de satriani, vai sau mai stiu io cine... io unul, asa fac :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest novakane

Poti sa inveti si singur, dar ai grija cu tehnica, pozitiile etc. Pentru ca daca gresesti, dai dai peste un profesor (din gresala), si o sa iti arate cum trebuie, ai sa ai de recuperat poate de la 1 zi -1 luna -chiar cativa ani de zile.

Daca e faza sa inveti "online" ia-ti niste lectii de chitara (care sunt f bune parerea mea) de Petrucci. Sunt care au inregistrari merita.

Si referitor ce s-a zis mai sus, e necesitate mai mare de a citi pe partitura decat pe tabulatura.

Spor si ai grija.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Mie mi s-a sugerat(se stie el cine :) ) sa las deoparte gamele si sa invat pozitiile notelor pe grif, dar sa le descopar eu, sa fac eu totul, nu sa iau de pe un site diagrama si s-o tocesc.Cred ca si asa este bine. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest OvidiuZ

Solo-uri.. WOW.. cat ma enerveaza chestia asta. De ce vrei sa faci solo-uri? De ce multi din chitaristii romani, fac solo-uri peste solo-uri? Inainte sa faci solo trebuie sa stii sa canti bine, si un solo bun are 3 note, si cade exact cand trebuie. Ma uitam la jam session-ul de la festivalul de blus de acum cativa ani (nu mai stiu exact cat, 2 parca). Romanii solo dupa solo, incercau sa iasa in fata. Americanii se gandeau la MELODIE, melodia sa iasa in fata, nu ei. Daca Aveau posibilitatea sa aleaga intre solo si o nota, ei intotdeauna alegeau ce-i mai bine pentru melodie nu pentru ei.

 

Sa faci solo klumea? E ceva mai greu decat sa inveti niste game. Ai nevoie de un pachet, un bagaj de cunostiinte nu tocmai usor de facut. M-a intrebat odata cineva, de ce-mi pierd timpul sa cant melodiile lui hendrix la chitara, si srv, etc. De ce nu sunt original si ma iau dupa ei? Da, pot sa fiu original, dar original de prost.

 

Ca sa faci solo bun trebuie sa ai scoala. Ca sa ai scoala de muzica, trebuie sa canti la greu melodiile titanilor in muzica, sa-ti faci bagajul. Dupa ce ai acel bagaj... abia atunci poti sa-ncerci sa-ti unesti cunostiintele intr-un solo. Solo care de multe ori sa nu tina cont de game si altele.. sa tina cont de sentimente, si de bagajul adunat. Degeaba vrei sa rezolvi integrale in matematica daca nu stii derivate :)

Link to comment
Share on other sites

god! nu ai dreptate decat intr-o privinta:cea cu muzica in loc de nspe mii de note,ca sa iesi tu in fata.in rest,vorbesti aiureli.toti ar trebui sa aiba scoala ca sa faca un solo ca lumea...e o prostie,scuza-ma.ar trebui sa stau toata viata sa cant solourile altora doar pentru ca eu nu pot ca nu am scoala...

o gramada de chitaristi (printre care si hendrix si srv) nu aveau nici o scoala de muzica.primul habar nu avea ce canta.muzica se refera la altceva,amice.nu la game,moduri,si mai stiu eu ce alte dracovenii.muzica vine din suflet,din inima,din toata fiinta ta.daca tu incerci sa fi original si nu iti iese,asta se datoreaza doar faptului ca 1: nu ai talent de nici o culoare 2: nu esti sincer cu propria-ti persoana pentru a-ti reda in tocmai sentimentele.

Link to comment
Share on other sites

fiecare are dreptate in functie de context,care poate fi restrans(o fragmentare acuta a realitatii)doar la "micul eu" sau poate fi vast pana la ainclude intreg universul(acesta e un punct bun de plecare ),fiecare ideie genereaza un context in care e valabila,dar daca largesti contextul,ideea initiala isi pierde veridicitatea si trebuie inprospatata sau schimbata pentru a face fata noului context in care e posibil ca si ideile precedente cat si cele noi convietuiesc in consens formand un tot.Totusi cu cat largasti mai mult contextul sau ideea cu atat mai putin separate sunt elementele continute si deci esti mai aproape de sinele nostru(al tau),sau adevar ,sau esenta,sau...orice problema cere prin natura sa un raspuns,iar raspunsul nu ar exista fara o problema;ramane doar frumusetea impreunarii celor doua fete ale aceleiasi monede,care e acelasi lucru cu anularea lor.

Link to comment
Share on other sites

Guest OvidiuZ

god! nu ai dreptate decat intr-o privinta:cea cu muzica in loc de nspe mii de note,ca sa iesi tu in fata.in rest,vorbesti aiureli.toti ar trebui sa aiba scoala ca sa faca un solo ca lumea...e o prostie,scuza-ma.ar trebui sa stau toata viata sa cant solourile altora doar pentru ca eu nu pot ca nu am scoala...

o gramada de chitaristi (printre care si hendrix si srv) nu aveau nici o scoala de muzica.primul habar nu avea ce canta.muzica se refera la altceva,amice.nu la game,moduri,si mai stiu eu ce alte dracovenii.muzica vine din suflet,din inima,din toata fiinta ta.daca tu incerci sa fi original si nu iti iese,asta se datoreaza doar faptului ca 1: nu ai talent de nici o culoare 2: nu esti sincer cu propria-ti persoana pentru a-ti reda in tocmai sentimentele.

 

 

Nu cred ca ai inteles la ce marefer.

 

Habar nu ai cata scoala avea si hendrix, si srv. De ex iata cateva din scolile lui srv: hendrix, albert collins, albert king, freddy king si multi multi altii. El a ascultat f. mult muzica anilor 30-40 cu big-banduri, etc de unde si-a luat si stilul. Cand ma refer la scoli, nu zic, ca se ducea la cursuri. Invata din ce asculta. Asta am zis si eu, muzica nu se refera la game moduri, etc. Degeaba stii gamele si modurile :). Da conteaza si originalitatea, pasiunea sufletul tau. Asta pune bomboana pe tort dupe ce ai acumulat o serie de "scoli/bagaje" care-ti plac. Pasiunea/sufletul tau dau o forma personala pachetului care te influenteaza. Oricat de bun ai fi, daca stii gamele si atat, e cam greu sa faci un solo adevarat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Yogi The Bear

mi se pare destul de evident ca nu scoala face artistul. Trebuie sa te nasti cu ceva si sa cultivi acest ceva prin forte proprii ..

cred ca 10 profesori 2 bani nu fac daca nu esti in stare sa descoperi in tine modurile si gamele.

 

eu nu spun sa nu le inveti .... si eu le-am invatat .... dar in timp ce le invatam descopeream ca pe toate le stiam deja .. le descoperisem ascultand pe la alte "usi"

 

 

 

Cred ca o scoala de muzica are "proprietatea" de a dezvolta autocenzura. Cei mai multi muzicieni cu scoala, cu care am intrat in conact, nu puteau sa isi exploreze creativitatea.

Fara creativitate nu poti fi un artist adevarat.

Link to comment
Share on other sites

Guest OvidiuZ

da, asta am zis si eu. Dar nu mai luati scoala=cursuri. M-am referit cu totul la altceva. Poti sai ai toate scolile de muzica, fara acel ceva al tau, nu stii decat niste melodii. Eul tai interior face din bagaj acele combinatii superbe care dainuie peste timp. Dar cobinatiile, sunt cu atat mai frumoase cu cat bagajul tau e mai bogat.

Link to comment
Share on other sites

Fara tehnica e ca si cum ai fii mut. Degeaba esti bogat daca n-ai unde sa iti cheltui banii. Nu-i mai speriati pe incepatori. Trebuie sa fie un balans intre tehnica si originalitate. Sa intrebam un chitarist experimentat si bun daca tot ceea ce stie a aparut peste noapte in urma unui vis frumos. Studiul aprofundat este cheia.

Link to comment
Share on other sites

Scoala te invata cum sa inveti .. cel putin acesta ar trebui sa fie scopul ei. Ma refer la scoala in care exista un profesor si un elev ... asta nu inseamna ca nu poti evolua daca nu ai profesor...daca ai urechi mari, vointa multa, si dragoste sau interes pentru ceea ce faci drumul este deschis pentru oricine si in orice domeniu ... OvidiuZ a vrut sa spuna un lucru foarte simplu .. si anume ca armonia, solourile (liniile melodice / temele), constructia, forma ... toate acestea formeaza un tot unitar care se cheama MUZICA ... si este bine ca ele sa se afle in echilibru atata timp cand iti doresti sa faci MUZICA. Subscriu la parerea lui Cosu si a altora ... dar asta am mai spus-o si in alte topicuri. Credeti-ma pe cuvant, este extrem de frustrant sa auzi muzica in cap si sa nu o poti da afara din tine ... la naiba, e sufocant ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Solouri.., feeling.., touche de interpretare... Astea sunt deja chestii destul de advanced.

Adica pentru inceput se poate invata chitara si mecanic, si daca intradevar exista ceva talent fiecare

si-l descopera in timp. Eu de exemplu pot sa cant o piesa oarecare care sa sune super plat si aceeasi piesa

pot sa o cant ..., mai bine (sa zicem :) ) . La fel cum pot sa cant o piesa de-a lui Clapton dar probabil ca nu o sa sun niciodata ca el. Chestiile de finete care te fac sa urci cu o fractiune de semiton mai sus un bend sau sa tii o nota cu o fractiune de secunda mai mult cred ca tin de talent si nu prea le inveti. Dar intradevar daca nu incerci sa iti cultivi talentul nu o sa stii niciodata daca il ai.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Solouri.., feeling.., touche de interpretare... Astea sunt deja chestii destul de advanced.

Adica pentru inceput se poate invata chitara si mecanic, si daca intradevar exista ceva talent fiecare

si-l descopera in timp. Eu de exemplu pot sa cant o piesa oarecare care sa sune super plat si aceeasi piesa

pot sa o cant ..., mai bine (sa zicem :) ) . La fel cum pot sa cant o piesa de-a lui Clapton dar probabil ca nu o sa sun niciodata ca el. Chestiile de finete care te fac sa urci cu o fractiune de semiton mai sus un bend sau sa tii o nota cu o fractiune de secunda mai mult cred ca tin de talent si nu prea le inveti. Dar intradevar daca nu incerci sa iti cultivi talentul nu o sa stii niciodata daca il ai.

 

E interesant si sa tii benduri false, desi nu zic ca nu se poate obtine o rezolutie armonica deosebita daca ti bendul pe o anumita frecventa.. e la fel de interesant sa nu canti duratele indicate ale notelor.. Trebuie sa mai discutam pe tema asta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

acum vreun an l-am intrebat pe un prieten de-al meu cum se fac solouri,k am vrut sa-ncep,k el se stia,si mi-a zis k nu-mi poate explica,mi-o zis numa sa cant ceva solouri k s ma obisnuiesc,si mai departe o zis k o sa mai vad eu ce si cum....eu nu prea eram entuziast de raspunsul asta,da dupa vreo juma de an de cantat solouri,deja imi veneau ceva solouri asa de improvizatie cand ma plictiseam.important e sa si asculti,si este acel "feel" pe care nu poti sa-l explici...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cauta pe net carti:

de exemplu:Joe Satriani-"Guitar secrets"

mai are si o carte cu melodile lui simplificate, in guitar secrets gasesti tot felul de game exercitii

Materiale didatice de satriani si de paulgilbert

Cauta pe dc++ sau pe alt downloader de gen ca totusi costa cam mult.

si daca le studiezi calume ajungi tare de tot. ca mine :)

Ia o acustica(corrzi de fier) si fa gama majora prin taping(adik busitpe corzi doar cu mana stanga, asta iti intareste si iti formeaza mana rapid).la inceput tot pe acustica taping acdc-thunderstruck. e sadomasochizm curat da dupa o vreme da rezultate foate bune credema. dupa 6 luni cu chitara in mana cantam satriani-ters in the rain,sau melodii calsice grele,solouri si cincimi doar cu maina stanga(pe acustica).Joacate cu gamele fale cat poti de rapid(da ai grija sa faci si exercitii serioase). imparteti timpul care il petreci la chitara in joaca si exercitiu. joaca= solouri la minut,melodii scoase pe loc.etc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.