www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Series/parallel Master Switch


Blacklight
 Share

Recommended Posts

Salut, am o chitara Jackson Adrian Smith cu 3 doze SD stack, si cu 2 switch-uri de serie/paralel pentru doza de neck si bridge.

 

Problema e urmatoarea,oare as putea sa am un "master switch" pentru serie/paralel pentru toate cele 3 doze simultan,dar in acelasi timp sa nu pierd  switch-ul 5way ? Se cam bat cap in cap treburile astea,fiind nevoie in mod normal de 3 DPDT independente pentru fiecare doza,fiecare legata la comutatorul 5 way.

 

Orice ajutor e bun,multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Atunci switc-urile poti sa le scoti de tot, ca nu fac nimic, dozele stack nu suna diferit in split, doar intra brum-ul specific si atat.

:death:

cine a zis ceva de split??

e vorba de serie/paralel

leaga o YJM in paralel si convinge-te daca suna la fel ca in serie!

cant de ceva ani buni doar pe doze stack,ar trebui sa stiu

humbuck8.gif

 

 

Uite,ca sa fie mai clar: 

am deja 2 switch-uri de genu instalate si cablate pe chitara,intrebarea mea era daca se poate face sa am doar unul,valabil pentru 2,3,1000 de doze.

Problemae ca plusul din poza de mai sus duce la 5 way switch,pe pozitia unde ar fi doza "aferenta". De-aia nu pot sa cablez 3 doze,fiecare cu firele ei,pe aceleasi pozitii,ca ar fi toate active,indiferent unde ar fi comutat 5way-ul.

 

Si acum vine intrebarea,pentru cei care le au cu electronica: este o alta metoda,ca sa mearga un master dpdt pentru 3 doze,dar si sa-si poata pastra 5way-ul rolul? 

Link to comment
Share on other sites

Man, dozele stack au bobina de jos de (dummy-coil) de 1k, ce *** obtii daca le cuplezi in paralel? Da tu vad ca esti incapatanat si le stii pe toate, atunci de ce mai intrebi? Scrie si pe prospectul dozelor ca astfel de combinatii nu sunt recomandate! Daca totusi insisti, ceea ce vrei tu nu se poate face decat daca gasesri un switch cu doua randuri de pini separate, probabil ca exista, eu nu mi-am batut capu sa caut asa ceva pana acum...

Link to comment
Share on other sites

ce *** obtii daca le cuplezi in paralel? 

 

Un sunet mai curat,mai vintage,mai low output,cum ***** vrei sa i zici.

Intrebarea era daca daca se poate face configuratia de care ziceam,mi-ai raspuns ca imi trebuie un switch dublu,buun,multumesc de ajutor,aveam nevoie de un raspuns,nu de predici,nu e cazu'

DE CE vreau sa le leg asa e fix problema mea..Tot eu fac pe desteptu acum? :nay:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.