www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lehle Vs Radial


Recommended Posts

Salutare. Vreau sa imi incorporez in rig si cel de-al doilea amplificator, astfel lansez urmatoarea intrebare: 

 

http://www.thomann.de/ro/lehle_psplit.htm?ref=search_rslt_Lehle_178184_2

 

sau 

 

http://www.thomann.de/ro/tonebone_aby.htm

 

???

 

Partile care imi fac alegerea dificila ar fi urmatoarele:

 

Radial: posibilitatea de a comuta intre amplificatoare, cat si a le comuta sa functioneze simultan, dar parca n-are o reputatie asa de buna precum Lehle.

 

Lehle: vice-versa (nu poti comuta nimic, dar au o reputatie bunicica)

 

Ambele imi plac pentru ca sunt pasive si pretul este apropiat. Poate reusiti voi sa ma ajutati! Multumesc anticipat! :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am Radial, exact ca cel din link si e totul perfect. SUnt in definitiv niste switch-uri, totul e pasiv. Poti sa iti iei si Fender, e in mare acelasi lucru, probabil ca au switchurile viata mai mica. Radial este o firma foarte bine cunoscuta afara, sunt canadieni si sunt foarte seriosi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lehle-ul taie putintel din inalte,ca sa stii.

 

Si Radialul taie. Practic orice ABY/Splitter care are un transformator taie.

Eu am Radial, exact ca cel din link si e totul perfect. SUnt in definitiv niste switch-uri, totul e pasiv. Poti sa iti iei si Fender, e in mare acelasi lucru, probabil ca au switchurile viata mai mica. Radial este o firma foarte bine cunoscuta afara, sunt canadieni si sunt foarte seriosi.

 

Fenderul ala e o porcarie, precum si restul pedalelor de gen care nu sunt prevazute macar cu un ground lift, daca nu cu un traf de izolare. Asta-i si problema de care vreau sa scap. Practic, sunt multe metode prin care pot folosi ambele ampuri concomitent, fara a mai face vreo investitie (ies din delay, care este stereo sau pur si simplu ies din a doua intrare de la o statie in cealalta statie), dar de bucla de impamantare nu am cum sa scap si nici certitudinea ca sunt in faza ambele ampuri nu o am... Deci de aia zic ca ori solutiile prezentate mai sus, ori un ABY Fender, e unul si acelasi lucru! :)

Nu sint doar switchuri, este un transformator prin care trece semnalul pentru a face izolarea galvanica. Care daca nu e f bun poate schimba mult sunetul. Radial-ul e practic acelasi lucru cu Lehle Little Dual. Eu cred ca as merge pe Radial, mi se pare cam mare diferenta de 60 Euro in plus pt Lehle.

 

CORECT! La asta vroiam sa ajung si anume, cum este, comparativ, traful iso din Radial fata de cel din Lehle. Vad ca sunteti cativa care aveti/ati avut Radial. 

 

Radial ramane, atunci!

 

Multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri! O zi frumoasa! :)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca sint mici sansele sa le fi avut cineva de pe aici pe amindoua si sa faca o comparatie 1/1 Cam asta e problema cu sculele astea mai de nisa, trebuie sa testezi pe banii tai :)

Clar! Nu ma asteptam sa gasesc pe cineva care sa le fi avut pe ambele. Eram curios daca are cineva Radialul, pentru ca Lehle sunt ceva mai renumite, deci sunt de categorica what you pay is what you get! Mr. @Blackthorn, cum e cu comutarea intre statii? Face zgomot, ceva intreruperi? Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Daca ai pretentii la pastrarea sunetului in care ai investit, nici una din variantele de splittere pasive nu te va satisface; sunt solutii de compromis.

 

- folosesc Lehle P-split ll si Lehle 1 at 3; n-am  incercat  Radial Bigshot, caci rezultatul il consider tot nesatisfacator. Solutia e, cum bine spui, "dupa buget":

 

 

   https://www.gearslutz.com/board/radial-engineering/jd7-g22021/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca ai pretentii la pastrarea sunetului in care ai investit, nici una din variantele de splittere pasive nu te va satisface; sunt solutii de compromis.

 

- folosesc Lehle P-split ll si Lehle 1 at 3; n-am  incercat  Radial Bigshot, caci rezultatul il consider tot nesatisfacator. Solutia e, cum bine spui, "dupa buget":

 

 

   https://www.gearslutz.com/board/radial-engineering/jd7-g22021/

 

Sa inteleg ca nici Lehle nu e satisfacator? 

Link to comment
Share on other sites

Pentru comutat "iesirea"  catre doua sau mai multe amplifuri nu este absolut nici o problema cu un switch dublu  ca sa poti comuta  inclusiv masa (ecranajul ) si sa nu ai contact galvanic intre amplifuri ...deci se poate  utiliza  un simplu comutator din cele utilizate la " true bypass".

 

Zgomotul de comutare nu ar trebui sa fie mai mare decat cel in cazul schimbarii/comutarii  dozelor , in caz de zgomot de comutare trebuie egalate potentialele intrarilor celor doua amplifuri cu un grup RC ce nu influenteaza calea semnalului , doar "leaga " masa celor doua  amplifuri ca sa nu se produca acele mici scantei in caz "de",,

In concert nu cred ca se aude un mic pacanit de comutare iar in studio nu prea este necesar sa schimbi in timpul cantatului ,,,te opresti schimbi ce vrei si continui sesiunea ,,

 

Problema apare cand cuplezi doua sau mai multe  amplifuri ,,adica mai multe "impedante in paralel "  ce poate duce la  schimbari in banda de trecere ..Plus  apare poblema contactului galvanic intre cele doua amplifuri ..ce poate sa aduca "zgomot" sau nu ..".bucla  sau no bucla "...,,in functie "de" ,,,

Ptr rezolvare utilizeaza baietii trafuri de adaptare si separare galvanica , care daca sunt calitative /corect "dimensionate " nu este nici o problema ..

 

Trafuri din acestea au de ex microfoane , doze puckup magnetice , microfoane  condenser sau electret de studio   ,,cu banda de trecere liniara  aprox 30-20000Hz  ..

 

Ptrc hitara  70-5000 Hz  sau pana la 7KHz (ptr chit alcustice ) este un mizilic sa realizeze banda de trecere liniara ..

 

Ca ce observa un utilizator sau altul pe propria instalati este valabil numai si numai in cazul unei instalatii  perfect identice !

 

Deci ramane sa se probeze pe instalatia proprie ,,"acasa"

sau la magazin daca cunosti  datele tehnice ale instalatiei  de "acasa"  incerci sa reproduci cu scule din magazin cu caracteristici tehnice  asemanatoare /apropiate ..cel mai bine identice...

 

Din aceasta cauza poti sa returnezi marfa  catre magazin ,in "n" zile , daca nu corespunde cu necesitatile/asteptarile tale..

 

 

 

Un  audio -traf scump

Lundahl LL1538 Microphone Input Transformer,

costa la 75 euro ( nu este ptr doua iesiri separate ..doar ca ceva apropiat ca si referinta   dar precis   sunt  si altele  mai ieftine  )

 

sa zicem ...cutie plus switch-uri ,jack-uri....inca 75 euro

 

deci si asa scump la pret de "lux" nu ar trebui sa coste mai mult de 150 euro..

 

dar asta-i piata ..

 

Daca nu se utilizeaza direct din/de la chitara ci dupa procesor/efect/buffer nu are rost nu stiu ce traf scump doar trebuie sa fie adaptata impedanta la iesire si intrarile  folosite

Multe microfoane bune cu traf adaptor integrat  nu costa 300  euro..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca nici Lehle nu e satisfacator? 

"Chestiune" de optica.

Daca intre chitara si amp.,interfata, oricare ar fi ea, modifica sound-ul si te obliga sa folosesti un "sandwich" de pedale sau diverse "inovatii" ptr. reobtinerea sound-ului natural, consider ca nu e ok. Idem si-n cazul splitarii. Lehle P-Split ll "papa" din inalte, dar in conditii de live, in mix, nu e tragic. Raport pret/calitate:... e una din solutiile viabile.

Daca consideri relevant:

 

Edited by Seriosul
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.