www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Stratocaster 63 Custom Shop ,havey Relic


Fenderaru
 Share

Recommended Posts

Pret: 2350euro


Localitate: Targoviste


Contact: 0721161655


Stare: Uzura normala

Accept schimburi: Nu accept schimburi
1963 Fender Stratocaster Custom Shop

Heavey relic (suna mai bine decat cele NOS)

Indian Rosewood(si nu slab RW ca cele de pana-n 63...dupa parerea mea 63,64,65 sunt cele mai reusite straturi ever), premium alder corpul

Include pachetul original,actele si documentatia

Adusa prin guitarshop

post-2355-0-08735200-1462218003_thumb.jpg

post-2355-0-22132300-1462218106_thumb.jpg

post-2355-0-49848100-1462218142_thumb.jpg

Edited by Fenderaru
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut scuze dar nu ma pot abtine ,cand faci afirmatia asta pe ce te bazezi ? "Indian Rosewood(si nu slab RW ca cele de pana-n 63...dupa parerea mea 63,64,65 sunt cele mai reusite straturi ever), premium alder corpul" ,

Atasat se regasesc specificatiile de la un 60 .

Cu ce mai cu mot 63,64,65 o lista asemanatoare ar clarifica cateva afirmatii nefondate dupa parerea mea.

Mersi si bafta , frumoasa chitara !post-15815-0-13276400-1462480779_thumb.jpegpost-15815-0-11592100-1462480789_thumb.jpeg

Edited by hrd hand
Link to comment
Share on other sites

Salut scuze dar nu ma pot abtine ,cand faci afirmatia asta pe ce te bazezi ? "Indian Rosewood(si nu slab RW ca cele de pana-n 63...dupa parerea mea 63,64,65 sunt cele mai reusite straturi ever), premium alder corpul" ,

Atasat se regasesc specificatiile de la un 60 .

Cu ce mai cu mot 63,64,65 o lista asemanatoare ar clarifica cateva afirmatii nefondate dupa parerea mea.

Mersi si bafta , frumoasa chitara !attachicon.gifimage.jpegattachicon.gifimage.jpeg

 

Cred ca este vorba doar despre o scapare (desigur, regretabila pt. cei care nu cunosc anumite diferente constructive), in sensul ca trebuia scris: "Indian curved Rosewood (si nu slab rw...)", adica adaugat cuvantul "CURVED", care subliniaza, de fapt, diferenta intre "curved RW fingerboard" si "slab RW fingerboard" (care sunt doua tehnologii diferite si care determina sunete diferite).

Restul reprezinta (asa cum s-a precizat, de altfel) doar o parere avizata a vanzatorului, determinata, probabil, de caracteristicile constructive ale acestor modele denumite la vremea lor " L - serie" si care constau (pe langa diferenta subliniata mai sus) in forma gatului si tipul de doze cu care sunt echipate aceste modele.

Desigur, este vorba, pana la urma, doar despre niste optiuni si trebuie privite ca atare, toate modelele de la Fender Custom Shop beneficiind de materiale de fabricatie excelente.

Din punctul meu de vedere, exista o diferenta clara intre modelele asa numite '60 si restul, de la mid. '62, pana la '65 (inclusiv in sunet), dar asta cu preferintele mele este o alta poveste.

In concluzie, nu cred ca vanzatorul a dorit sa declare ca modelul lui este "mai bun" decat altele, ci doar sa sublinieze niste diferente constructive esentiale fata de alte modele si sa-si exprime preferintele sale justificate.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Hai mai stratman ..imi ridicam si eu in slavi chitara:)))

A punctat bine Silviu si anume rosewood CURVED (adica daca nu gresesc taiat curbat atat la exterior cat si pe cealalta parte unde este lipit de maple,urmarind conturul radiusului)

Mie cele CURVED RW imi par ca ton mai deschise pe medie,mai bogate in armonice dar nahhhhhh imi laudam si eu cioara:)))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.