www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electrica Modificata


bloodfont
 Share

Recommended Posts

Pret: 0 RON


Localitate: Suceava


Contact: lucucos@gmail.com


Accept schimburi: Nu accept schimburi

Ofer chitara electrica Hora modelul Iris Lux, modificata si imbunatatita, pentru cineva care are timp si fonduri pentru experimente/imbunatatiri. A fost prima mea chitara electrica si are aproape 10 ani.

Modificarile ce le-am facut sunt urmatoarele:

- nivelarea tastelor (gatul era rasucit intre 1 si 12 si griful era stramb de la tasta 12 (toate tastele erau mult mai inalte de la 12 in colo))

- comutator 5 pozitii, nou

- lipit tremolo studs de corpul chitarii pentru ca tot ieseau (doar studs le-am lipit, suruburile se misca fara probleme)

- scalloped fretboard (am vrut sa fiu si eu ca YJM :) )

- revopsire (acesta e al 2-lea paint job pe care i l-am facut. Din magazin avea imitatia de marmura care mi s-a parut foarte kitsch)

- string trees cu role (ii ofer si pe cei vechi impreuna cu chitara)

- transformat vechiul "floyd rose" (o copie jenanta dar il ofer si pe-acesta impreuna cu chitara (ce-a mai ramas din el)) in tremolo fix si corzile through body fiecare trecand printr-o teava mica din bronz. Nu prea a fost cu succes aceasta modificare pentru ca fretboard radius nu e la fel cu cel al bridge

- renuntat la locking nut (il ofer si pe-acesta impreuna cu chitara)

- mutat butonul pentru curea (cel din partea cu gatul) intr-o pozitie in care sa nu-mi tot iasa de pe curea. Se poate observa o mica adancitura in vechea pozitie (reparatia s-a facut cu o scobitoare)

- modificat unghiul gatului adaugand banda de hartie in neck pocket (la vremea respectiva am zis ca e cel mai apropiat lucru de o pana din lemn... macar a rezolvat problema)

 

Modificarile nu sunt facute profesional, ci doar de un adolescent cu timp si chef de experimente (subsemnatul).

Pretul este 20 lei (suma modica :) mai mult de principiu) si se plateste transportul daca e cazul.

 

 

 

post-13144-0-05362800-1462186772_thumb.jpg

post-13144-0-84167100-1462186778_thumb.jpg

post-13144-0-39673300-1462186786_thumb.jpg

post-13144-0-40345300-1462186812_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.