www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfat Prima Chitara Electrica


OAndrei
 Share

Recommended Posts

Salutari,

 

Candtla chitara de 3-4 ani, mai intai pe acustica Fender CD-60, apoi ultimii 2 ani pe clasica Regun SM-20, nu am evoluat mai mult de marginea patului din dormitor, nici nu am pretentii la mai mult...insa visez la o electrica in ultimul timp. Imi place classic rock-ul, in special Mark Knopfler si mi-as dori una cu care sa cant acest stil.

 

Am un buget total de 2500RON, dupa cautari m-am orientat spre un Squier Classic Vibe Stratocaster '60s, neaparat rosu! si un amplificator Fender de 10w + husa, cablu, strap...m-am orientat la guitarshop, daca separ in 2 comenzi mai iau si discount 100RON.

 

1. Ce parere aveti despre chitara? Isi merita banii?

2. Ma descurc pentru inceput doar cu amplificatorul, fara efecte?

 

P.S. mentionez ca vreau sa tin chitara cat mai mult timp, sa o tin ca o suma de perioade si amintiri, precum sunt si cele 2 anterioare.

 

Cu stima,

Andrei

Edited by OAndrei
Link to comment
Share on other sites

Salut, asa cum am mentionat si in alte dati, sfatul meu este sa te indrepti catre piata SH, la mica publicitate vei gasii atat chitara cat si amplificator mult peste Squier Classic Vibe la acelasi pret. din proprie experienta iti recomand chitarile SH, au un raport calitate/pret mult mai aproape de adevar, in cazul revanzarii produselor achizitionate de nou vei pierde 40-50% din pretul initial. la SH procentul este de 5-10%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mi-am cumparat Squier Classic Vibe Stratocaster '60s chiar varianta candy apple red impreuna cu ampul Roland Cube Micro GX de pe forum.

 

Saptamana aceasta imi vin, le astept ca pe mos craciun.

 

Ampul nu are alimentator, iar cel de pe GS este 120RON ?! cred ca o varianta cu transformator, nu comutatie, eventual sa ii mai suplimentez condensatoru de filtrare, il aranjeaza bine cu 40RON.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.