www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ali Express


Hruban Gustav
 Share

Recommended Posts

Am o intrebare... Azi am intrat pe siteul Ali Epress in cautare de chitari fake... As vrea sa imi cumpar spre exemplu un ltd/esp pe la 300e...intrebarea e ca macar acea copie se poate ridica la 300e? Sau eu un fel de Harley "beton" numa' că pictata si pt ca e pictata e cu 200e mai scumpa...sper ca m-ati inteles, bafta!

Link to comment
Share on other sites

Da dar kirk hammet ouija...la 300e? Sau Gibson?... Sau sa zic ca imi iau un Gib fake macar o sa sune cu un Epi sau un Vintage?

Depinde cum ai bafta, poti nimeri una care sa sune ca un Epi, poti nimeri una care sa sune a carton mucegait. Din toate copiile pe care le-am probat (au fost cam 4-5) una singura mi s-a partu ca isi merita banii (ca si sunet, lucratura era proasta, tastata neingrijit etc), restul erau mai mult de facut poze cu ele.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nu, nu e un harley benton pictat a ESP/Gibson, etc.. Se apropie mai mult de real deal decat de fake. Majoritatea sunt facute "sub mana" in aceleasi fabrici ca cele "originale". Nu ma refer aici Gibson sau ESP, etc., dar Epiphone sau LTD. Multi dintre ei construiesc spre exemplu in fabrici ale WMI, deci acolo unde se fac si B.C. Rich, Dean, Jackson, Washburn originale, etc..Dar acum depinde si cum ti-e bafta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu, nu e un harley benton pictat a ESP/Gibson, etc.. Se apropie mai mult de real deal decat de fake. Majoritatea sunt facute "sub mana" in aceleasi fabrici ca cele "originale". Nu ma refer aici Gibson sau ESP, etc., dar Epiphone sau LTD. Multi dintre ei construiesc spre exemplu in fabrici ale WMI, deci acolo unde se fac si B.C. Rich, Dean, Jackson, Washburn originale, etc..Dar acum depinde si cum ti-e bafta.

Deci...pot sa-mi cumpar fara probleme?

Link to comment
Share on other sites

fara probleme nu, insa poti sa risti.

din propria experienta, diferenta dintre o chitara originala si una fake este gradul de finisaj si calitatea hardware. poti avea ghinionul sa dai pe un exemplar cu hardware prost, la care sa surubaresti in continuu si nu o sa ajungi la un rezultat ok. insa poti primii si un exemplar ok, care sa fie in regula. sunt cateva filmulete pe youtube cu fake China, ai acolo niste repere.

in alta ordine de idei, orice cumperi peste 45 USD platesti taxe la vama.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sunt intr-un anumit dezacord cu colegul otringal.

 

Am pus mana pe vreo trei fake-uri pana acum. Nici macar unul nu mi s-a parut a fi decent. Si bubele tin atat de componente cat si de manopera. 

 

Chitari cam flexibile. Finisaje care cam agata. Taste puse cu piciorul si finisate cu tractorul. Poturi care fasaie. Doze care cam scheauna. Chei care se clatina. Metal prin care taie coarda, etc. Se pot canta, insa nu e placut. 
 

Acum, nu zic ca e imposibil sa ai noroc. Poate in ziua aia s-a intalnit ala care fura lemnul de la gibson cu ala care fura dozele si cu cel care fura hardware-ul, si asamblarea a facut-o cel de la QC. Sau poate ca nu. 

 

Din cele trei fake-uri pe care le-am vazut, mi-am format opinia ca daca n-ai noroc, costa mult mai mult decat face sa aduci la "misto" o chitara din asta. Componentele trebuie vanate pe forumuri in disperare (noi sunt scumpe de plangi), manopera costa si aia destul. 

 

Din nou, opinia mea.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Depinde ce iei, de la ce 'magazin'. Am avut 4 fake-uri luate cu 100-200 E bucata. E de lucru la partea cu taste/actiune. Nu sunt harley benton (harley benton quality sunt aici, in china, cam 200 de LEI de la 'fabrica').  La 300 de euro poti lua ceva mai bun. Sunt mai bune decat squire sau cel putin aceeasi calitate cu squierurile scumpe (care au ajuns acum la pretul incredibil de nesimtit de 1800 lei). Acusticile sunt marfa la vreo 200 de euro. (dar eu comand de pe un site chinezesc care e mai ieftin decat ali-express.)

Oricum, pt faptul ca e pictata se mai adauga bani. Poti sa-ti iei un model 'normal' si scapi mai ieftin (si canti la fel pe el)

 

Dar, da, cel mai bine mergi pe un second daca vrei ltd sau jackson. Dar daca vrei cu floyd, nu te baga :D sau pastreaza bani de floyd special sau original cumparat separat de pe thoman sau de la FR. :D

 

 

incearca taobao daca merge sa trimiti in ro.

https://shop102051638.taobao.com/category-1026460326.htm?spm=a1z10.5-c.w4010-11305722728.23.MTvYEq&search=y&parentCatId=1026460317&parentCatName=%B5%E7%BC%AA%CB%FB&catName=ESP#bd

 

http://www.hongkiat.com/blog/taobao-shopping-guides/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.