www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Canta Cineva Cu Autotune /pitch Correction In Live?


Vince Windrider
 Share

Recommended Posts

Sunt curios cati cantati cu pitch correction.personal nu am folosit niciodata asa ceva(cu toate ca am optiunea pe vl2-ul meu).De curiozitate evident ca l am incercat sa vad cum se preteaza pe live dar fiind de moda veche am ajuns la concluzia ca mai mult strica.Pt 2016 am decis cu trupa de evenimente sa ``atacam`` si ceva piese sa zicem moderne(sau de ***) gen taxi du-ma unde vrei,sarutari criminale etc unde se pare ca e nevoie de ceva ``robotizare`` in voce.

Primele parti negative ar fi ca nu mai merge vibrato,slideup/down,octave slide si altele.as vrea (in cazul in care are cineva experienta cu pacaleala asta) sa aflu ceva tipsuri despre cat amount of pitch in mix si alte tehnici de a pacali audienta ;).

Link to comment
Share on other sites

La mine nu mai e cazul dar n-am folosit (ma rog, nu exista asa ceva), nu folosesc si nu voi folosi vreodata asa ceva. Cu multa repulsie resping pina si ideea de a uza de un astfel de subterfugiu. Citeva motive:

1- mi s-ar parea ca mint pe toata lumea si in primul rind pe mine;

2- unde e placerea de a cinta tu? Cred ca e mult diminuata de "plasa" asta de siguranta, indiferent cite sutiene mi s-ar arunca pe scena;

3- cred ca e o abdicare de la profesionalism.

 

Nu ma indoiesc ca pot fi aduse argumente de tip "managerial" in sprijinul device-urilor de gen. Non serviam!

Edited by Posho
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Melodyne se foloseste in 99 la suta din tot ce este pe radio si nu numai. Acum totul se vrea perfect, live e greu daca nu chiar imposibil de ajustat o voce in timp real. Nu stiu de altceva decat de Melodyne care scaneaza efectiv notele apoi le muti unde ar trebui sa fie in cheia in care ai cantat. Suna extraordinar de natural daca nu se fac schimbari majore bineinteles. Nimeni nu are cum sa-si dea seama ca a fost folosit Melodyne daca doar s-a facut un fine-tuning minor, dar asta se intampla after.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.