www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Construita De Avatar2100


vlad.a7x
 Share

Recommended Posts

Antonio Zombie

 

Chitara din piesa este confectionata in intregime de amicul Augustin(Avatar2100 de la www.antonioguitars.ro).
A intrat in posesia mea in decembrie 2015 si am cantat cu ea pe scena si la repetitii exclusiv pana in prezent.
Am tot ce-mi trebuie la aceasta chitara, nimic fancy - in afara de forma si de sound. Evident ca toate materialele sunt top-quality, chitara este premium de la cap la coada.

 

Cateva detalii tehnice, pentru cei interesati: 
- Paint: distressed look-acrylic
- Body and neck: mahogany
- Fretboard: ebony
- Extra Jumbo; 22 frets; 24,75 scale 
- Truss rod: double way adjustment
- Inlays: pearloid
- Nut: TUSQ XL
- Tuners: Grover
- Humbuckers: Gibson 498T (b)/ Gibson 490T(n)
- Bridge: Schaller Nashville Tuneomatic
- Stop Tailpiece: Aluminium Kluson
- Toggle switch: Switchcraft
- Wiring: vol-vol
- Weight: 3.8 kg

 

Pretul real al unei chitare din aceasta categorie il puteti afla direct de la el.

 

Cateva pareri:
Chitara are un punch extraordinar, o prezenta in mix excelenta si combinatia dintre poturile de volum si doze ma ajuta sa obtin tonuri heavy dar totodata vii si unicate.
Chitara ramene acordata in 99% din timp, chiar si in situatiile in care corzile sunt invechite (asa cum se intampla in filmare)! Poate parea imposibibl, dar cateodata observ ca a stat acordata in toc de la un concert la altul. De asemenea, ea este ecranata in totalitate cu folie din cupru.
Griful este subtire, comod, de viteza, iar chitara este foarte echilibrata - griful nu cade atunci cand imi ridic mainile de pe ea.
Sunetul este plin si adanc, armonice, sustain mare, tot ce iti poti dori.
Multumesc mult, Augustin !!

 

P.S.: Aceasta chitara are aceeasi forma cu cea pe care Augustin i-a facut-o cadou lui James Hetfield

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Sorry de off-topic dar ma asteptam ca axe fx sa sune mai bine. Spre final, tonul e ciudat.

Axe FX suna mai bine sau mai rau, in functie de cum este reglat. Este un procesor pentru userii care stiu foarte bine sa lucreze cu multitudinea de optiuni pe care le ofera. Iti ia ceva timp sa inveti sa scoti ce e mai bun din el, dupa devine un instrument foarte util. Pentru cei carora le plac lucrurile mult mai simple este Kemper, la fel de bun, dar cu alta abordare.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.