www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sintetizator Pe Pc (Clapa Midi + Banci Sunet)


Borsec
 Share

Recommended Posts

Salut,

In primul rand imi cer scuze daca cumva nu am postat unde trebuie.

 

Vreau sa folosesc o clapa MIDI + cablu USB + PC pentru a studia cu pianul, etc.

 

Vreau cand apas pe o clapa sa se auda sunetul respectiv in boxe, din banca de sunet, prin PC

 

Va rog sa imi recomandati si mie niste programe mai simple +  banci de sunet  (pian, strings, organ) cu care sa pot face asa ceva

 

Multumesc.

 

Link to comment
Share on other sites

Salut,

In primul rand imi cer scuze daca cumva nu am postat unde trebuie.

 

Vreau sa folosesc o clapa MIDI + cablu USB + PC pentru a studia cu pianul, etc.

 

Vreau cand apas pe o clapa sa se auda sunetul respectiv in boxe, din banca de sunet, prin PC

 

Va rog sa imi recomandati si mie niste programe mai simple +  banci de sunet  (pian, strings, organ) cu care sa pot face asa ceva

 

Multumesc.

 

http://www.freebyte.com/music_software/

 

vezi ca unele nu sunt free ...scrie care sunt free

plus ai linkuri la free synth etc ,,la free VST

 

SUNT ZECI SI ZECI !!!

 

LA FREE vst  GASESTI SI EFECTE DE PRELUCRARE ...ETC

 

cauta si "rgc+"  este un plugin un  "player" VST ce il deschizi in DAW in  MIDI  REDA FISIERE DE SUBETE sf2 , am gasit free , dar nu intotfeauna este free ..probabil in functie de marketing...

 

SF2  sondfont  , sunt fisiere cu bancuri de sunete reale nu MIDI  , plus cele mai profi sunt dinamice ..adica in functie de cat de tare lovesti clapele va raspunde cu dinamica reala al instrumentului ,Un soundfont are sute de Mega

pt fiecare nota are mai multe  volume plus schimbarea de timbru  si atac ..

Link to comment
Share on other sites

Nu uita de o placa de sunet cu Asio. Mie unul, Asio emulat nu imi place. Nu suna cum trebuie iar la Vst-uri mai pretentioase crapa. Eu mai foloseam Asio emulat pe un Netbook cu procesor i3 si 4 gb de ram si e diferenta foarte mare fata de desktop-ul la care fac in mod normal inregistrarile, unde am o interfata Line6.

 

VST-uri pe care le folosesc: Kontakt (are o gramada de librarii de sunete aditionale, de calitate foarte buna, dar care ocupa zeci de giga), Addictive Keys (pian acustic si electric), Miroslav Philharmonik (pian, orchestra), EWQL Symphonic Orchestra (orchestra), EZKeys de la Toontrack (pian acustic si electric), Spectrasonics Omnisphere 1 sau 2 (pentru synth-uri si nu numai - e cel mai bun). 

 

VST-urile le incarci in DAW si folosind ca midi input controler-ul, treaba e rezolvata.

 

Zi faina!

Edited by Alin Rosulescu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.