www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandarea Voastra!


josho
 Share

Recommended Posts

Salutare ! Am inceput de curand sa cant la chitara si surpriza mea a fost cand am incercat sa cant cu vocea am realizat ca practic imi e imposibil sa le fac pe amandoua odata , de fiecare data cand incerc sa cant cu vocea falsez cu chitara si invers.As fi curios cam ce ati putea sa imi recomandati , daca totusi acesta problema pe care o intampin se poate rezolva prin exercitu si cam in cat timp o sa imi ia sa pot canta cu ambele ? 

 

Va multumesc ! 

Link to comment
Share on other sites

si eu am aceeasi problema, insa din fericire pentru mine n-am nici cel mai mic interes sa le fac pe ambele :) doar ca am observat ca nu pot deloc face pe ambele. Insa cu timpul am aflat atat de ce, cat si cum fac ceilalti (de la gigel care agata fetele in parc cu o acustica pana la mari nume, de la Clapton la Hetfield sau Mustaine). Ideea e simpla: trebuie sa automatizezi complet (sa fie pur mecanic) cantatul la chitara si sa iti ramana doar vocea pe care sa te concentrezi ca si cand ai canta fara chitara. In rest baga exercitiu, munca si rabdare, sunt sigur ca o sa-ti iasa. Insa nu incerca sa automatizezi vocea si sa te axezi pe ce faci cu mainile la chitara, nu-ti va iesi (zic eu) in veci.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cum zice @Stratman este OK , mai poti incerca inca o varianta .

 

1-inregistrezi chitara ,asculti ..corectezi printr-o a doua ,,,treia .....inregistrare

2-inregistrezi ce canti vocal acompaniat de  chitara in playback.

Apoi analizezi vezi ce-i gresit si inregistrezi ...canti din nou ...pana iese OK .

 

trebuie otzara exercitiu ca sa poti canta voce +chitara  dar la nivel de "folk" merge dupa relativ putin timp.

 

daca te gandesti la Hendrix ..voce plus solo chit necesita otara mai multa exersare

 

Inveti partea de chitara pana i-ti intra in reflex !

Apoii inveti "vocea"

La urma exersezi pana iese impreuna ...

 

La unii rezultatul vine in scurt timp la altii este nevoie de mai mult timp  ..depinde de dexteritate /spirit de observatie /atentie /logica etc

Link to comment
Share on other sites

spre exemplu, miercuri seara am fost la guitar clinic cu Marco Sfogli in club Stuf Vama Veche si la un moment dat, la una din intrebarile din public, pe langa raspunsul efectiv la intrebarea respectivului, Marco a si mentionat ca spre exemplu el nu poate canta si cu vocea si la chitara in acelasi timp :) Logic, am zambit, stiind foarte bine ca si eu sunt la fel de incapacitat si ca nu tine deloc de "cat de bine canti la chitara" ... daca nu-l stii pe Marco Sfogli, cauta-l pe YouTube si o sa intelegi

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.