www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Taylor 814Ce


donwrite1
 Share

Recommended Posts

Pret: 3000 $


Localitate: Bucuresti


Contact: 0730555034


Link producator:


Accept schimburi: Nu accept schimburi

Taylor 814ce

Fabricata in 2007, cumparata personal din USA.

Case original.

Impecabila estetic si tehnic.

3000$ pret fix 

Chitara poate fi probata in Bucuresti.

post-2065-0-80668200-1460746628_thumb.jpg

post-2065-0-70709400-1460746635_thumb.jpg

post-2065-0-11179200-1460746644_thumb.jpg

post-2065-0-13729700-1460746664_thumb.jpg

post-2065-0-20558900-1460746675_thumb.jpg

post-2065-0-93724700-1460746682_thumb.jpg

post-2065-0-16926900-1460746691_thumb.jpg

post-2065-0-68518600-1460746698_thumb.jpg

Edited by donwrite1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am chinuit sa-mi dau Taylorul 810 First Edition 2014 cu 2200€ (nr 39 din primele 100) si mi-am bagat picioarele, nu stiu ce sa zic de pretul tau. A mea costa 3500 noua azi, dar nu voi vedea prea multi bani pe ea. Am observat ca piata SH are aceleasi preturi ca acum 2 ani, cand dolarul inca era mic. 

 

Sper sa o dai cu cat vrei, dar sunt sceptic...

Link to comment
Share on other sites

Apreciez interesul vostru, chiar daca in mare parte n-are legatura cu chitara pe care vreau s-o vind. Anyway, va raspund pe rind:

@lascarica: ai ales de pe ebay trei chitare 814ce (toate din USA, fara sa tii cont de tot ce presupune o astfel de cumparare, taxe suplimentare, timp, etc.) mai ieftine decit a mea in conditiile in care tot pe ebay gasesti si mult mai scumpe, cele din Europa in general.
 

http://www.ebay.com/itm/Taylor-814ce-Grand-Auditorium-Cutaway-/162024271322?hash=item25b9662dda:g:SoIAAOSwI3RW~St0

 

http://www.ebay.com/itm/Taylor-814CE-NEW-ES2-Grand-Auditorium-Akustik-Gitarre-814-CE-inkl-Koffer-/311531413864?hash=item4888b82168:g:keEAAOSwuYVWoMLU
 

@Radu Lazarovici: o observatie corecta!

@Bibanul: o discutie geo-politica fara sens. Razvane, pentru cineva care a trait in USA, asa cum am citit pe site-ul tau, ar trebui sa stii ca o chitara fabricata in America nu poate fi mai ieftina in Romania, unde nu exista din pacate o piata reala pentru instrumente muzicale

@xtremer: Nu sunt comenciant, deci nu vreau sa vind cu orice pret aceasta chitara grozava. Dar stiu ce vind si consider ca daca am dat pe ea 4500$, 3000$ e un pret decent. Daca nu se vinde o pastrez cu placere. Am auzit multi pasionati de Taylor, ca cele fabricate acum, adica cele noi, nu se ridica la nivelul celor vechi.

 

Altfel, Respect pentru toti pasionatii de chitara!

Edited by donwrite1
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Apreciez interesul vostru, chiar daca in mare parte n-are legatura cu chitara pe care vreau s-o vind. Anyway, va raspund pe rind:

 

@lascarica: ai ales de pe ebay trei chitare 814ce (toate din USA, fara sa tii cont de tot ce presupune o astfel de cumparare, taxe suplimentare, timp, etc.) mai ieftine decit a mea in conditiile in care tot pe ebay gasesti si mult mai scumpe, cele din Europa in general.

 

http://www.ebay.com/itm/Taylor-814ce-Grand-Auditorium-Cutaway-/162024271322?hash=item25b9662dda:g:SoIAAOSwI3RW~St0

 

http://www.ebay.com/itm/Taylor-814CE-NEW-ES2-Grand-Auditorium-Akustik-Gitarre-814-CE-inkl-Koffer-/311531413864?hash=item4888b82168:g:keEAAOSwuYVWoMLU

 

@Radu Lazarovici: o observatie corecta!

 

@Bibanul: o discutie geo-politica fara sens. Razvane, pentru cineva care a trait in USA, asa cum am citit pe site-ul tau, ar trebui sa stii ca o chitara fabricata in America nu poate fi mai ieftina in Romania, unde nu exista din pacate o piata reala pentru instrumente muzicale

 

@xtremer: Nu sunt comenciant, deci nu vreau sa vind cu orice pret aceasta chitara grozava. Dar stiu ce vind si consider ca daca am dat pe ea 4500$, 3000$ e un pret decent. Daca nu se vinde o pastrez cu placere. Am auzit multi pasionati de Taylor, ca cele fabricate acum, adica cele noi, nu se ridica la nivelul celor vechi.

 

Altfel, Respect pentru toti pasionatii de chitara!

Eu zic sa faci umpic de research la noua serie 8 de la Taylor, cea din 2014, si sa-mi spui mai apoi care suna mai bine. Sunt niste modificari mari inspre binele tonului.

Uita-te la mine pe profil sa vezi chitari am si intreaba-te daca stiu despre ce vorbesc sau nu.

 

In alta ordine de idei, vad ca te iei de fiecare persoana care-ti comenteaza, eu ti-am spus care-i realitatea. Sunt 100% de acord ca nu face doar putin peste 2000e, dar la atatia bani se cumpara in Europa. Traiesc in Irlanda si vbesc doar din experienta, nu citesc fantezii. Persoanele care au aproape de 3000 mai asteapta o luna si cumpara una noua, cam asa functioneaza lucrurile.

Link to comment
Share on other sites

Indiferent unde am locuit si am invatat, este aberant sa propui un pret cu 25-30% mai mare in Romania decat in SUA, in conditiile in care salariile si nivelul de trai sunt semnificativ mai ridicate in SUA decat in Romania. Discutia nu are legatura cu geo-politica, ci cu educarea potentialului comparator.

 

Permite-mi sa-ti prezint un concept care se invata atat in SUA, cat si in Romania: pretul este dictat de cerere si oferta. Este adevarat ca oferta este mult mai buna in SUA decat in Romania si ma bucur ca ai subliniat asta, insa nu trebuia sa te opresti aici; trebuia sa adaugi ca si cererea este mult, mult mai mare in SUA decat in Romania si ca pretul final este dictat de echilibrul dintre cele doua - nu doar de oferta (ta), asa cum ti-ai dori. In esenta, motivele pentru care preturile la anumite bunuri sunt mai ridicate in Romania decat in SUA sunt 1) taxele mari de import (pe care tu deja le-ai platit si nu sunt transferabile, din moment ce vanzarea are loc pe teritoriul Romaniei) si 2) lacomia. Este regretabil ca din dorinta de a avea lucruri frumoase, romanii accepta afirmatii de genul, "ar trebui sa stii ca o "x" fabricat in America nu poate fi mai ieftin in Romania," cand vorbim despre un produs 2nd hand si mai toate argumentele economice merg impotriva unei asemenea afirmatii.

 

Nu te supara ca lumea se sesizeaza la pretul propus de tine; la fel as face si in situatia inversa i.e. daca cineva ar da un Strat american cu $300, fara explicatii - as banui ca vanzatorul este necunoscator si ca il ajut cu un sfat.

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Un exemplar ca si cel aici de vanzare costa pe ebay.com undeva intre 2000-2500$ in functie de uzura. Probabil ca un model similar din 2007 si inaceeasi conditiei poate fi cumparat undeva in jurul a 2200$ + transport. La aceasta suma se adauga transportul (asta daca vrea americanul sa trimita in Romania) undeva in jur de 150-200$, dupa care taxe vamale si TVA, taxe manipulare etc, undeva inca 25% sa zicem. Ajungi tot foarte aproape de 3000$.

 

Sincer, pentru Romania pretul mi se pare putin mare, piata noastra de instrumente muzicale nu este suficient de dezvoltata pentru chitari asa scumpe. Sunt convins ca daca faceti o oferta decenta proprietarului nu cred ca va spune nu. Eu cred ca pretul real al chitarii este apropiat de ce se cere - undeva in jurul a 2300-2400 EURO, adica putin sub ce a cerut el in USD.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Un exemplar ca si cel aici de vanzare costa pe ebay.com undeva intre 2000-2500$ in functie de uzura. Probabil ca un model similar din 2007 si inaceeasi conditiei poate fi cumparat undeva in jurul a 2200$ + transport. La aceasta suma se adauga transportul (asta daca vrea americanul sa trimita in Romania) undeva in jur de 150-200$, dupa care taxe vamale si TVA, taxe manipulare etc, undeva inca 25% sa zicem. Ajungi tot foarte aproape de 3000$.

 

Sincer, pentru Romania pretul mi se pare putin mare, piata noastra de instrumente muzicale nu este suficient de dezvoltata pentru chitari asa scumpe. Sunt convins ca daca faceti o oferta decenta proprietarului nu cred ca va spune nu. Eu cred ca pretul real al chitarii este apropiat de ce se cere - undeva in jurul a 2300-2400 EURO, adica putin sub ce a cerut el in USD.

Corect!... un raspuns pertinent, de bun simt si la obiect.

 

Chitara are un nou pret: 2.500 de euro si pina dupa sarbatori (2-3 mai) este cu mine-n Ardeal (Mures, Cluj, Sibiu, Alba).

 

Sarbatori cu bucurii, tuturor!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.