www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[GHID]Multiefect pe calculator


Recommended Posts

Hehe, de acum un an când v-am cerut sfatul, am tot experimentat. Am învârtit cam totul în jurul PC-ului. Am încercat doar soft-uri, pedale + soft-uri, procesoare + soft-uri, etc.

Momentant am ajuns la un setup format din PC cu o interfaţă pe USB M-audio, două procesoare (Vox Tonelab Desktop şi Zoom G3) şi o pereche de monitoare de studio. PC-ul este unul depăşit în momentul ăsta, un I3, 4gb RAM. În orice caz, mă satisface în ceea ce priveşte monitorizarea cu latenţă scăzută. Principalul motiv pe care îl folosesc este EQ. Atât la EQ-ul general al părţilor de chitară, cât şi la simulările de boxe cu care vin procesoarele, obţin rezultate mult mai bune înlocuindu-le cu variante software. Trag chitara cu un EQ cât mai neutru din procesor, cu simularea de boxă oprită, adăugând EQ şi impulsuri de cabinet din PC.

În orice caz, oricum ai trage partea de chitară, dacă nu reuşeşti să o faci să stea bine în mixul în care vrei s-o pui, va suna prost. Indiferent că foloseşti scule de 100$ sau 10.000$. Momentan pe partea asta încerc să învăţ mai multe treburi. La capitolul ăsta cel mai mult m-au dereglat monitoarele. Până acum tot ce făceam, auzeam în căşti. Cum încercat să ascult pe alt sistem, suna total diferit.

Link to comment
Share on other sites

Tragi chitara "dry" ,,,in monitor auzi cu efecte dar pe integistrare sa fie "dry" cum suna chitara fara nimic ..doar sa ai intrare cu impedanta mare (1MOhm) sa ai "toata" banda de frecvente al chitarei .

Apoi in mix rutezi track-ul de chitara prin prcesor ,,formator de ton ,,,,si te joci cu zecile de posibilitati pana te integrezi in mix .

Cu DAW din PC nu stiu daca din cauza softulyi sau altceva dar cea ce aud in mixer este una si cea ce fac download iese altceva !

Inseamna ca face un fel de interpolare-"simulare " la calitate mai mica softul ca sa poata duce in realtime multitudinea de efecte.Apoi la "rendering " incet face un mix bun ...doar ca este altceva si cateodata nu este OK ..asa ca trebuie sa revii si la "nimereala " din experienta sa schimbi setari la EQ si alte efecte ca apoi sa ai un rezultat presupus la mixdown .

 

Cu R8 nu am observat asa ceva ...ce se aude in mix ramane si pe master mixdown .

Ultimul PC cumparat nici nu l-am mai facut ptr audio ..costa oo groaza de bani si nu suna cum trebuie ...

 

Acum daca ai ce ai ,investitia o folosesti pana poti ...O intrerfata audio , externa si de calitate ce este si preamp foarte bun ar fi o investitie buna , speranta este sa aiba IMD cat mai mic ...fiind preamplif si interfata externa se poate folosi si la alte scule nu numai la PC ..

Eu am tot cumparat placi de sunet "intrern" (PCI) gandindu-ma la viteza ...si toate au ahuns gunoi , le arunc cum cumpar altul mai performant ...nu ai la ce sa le mai folosesti scoase din PC ..

O scula audio hardware se poate folosi timp indelungat si se poate integra in majoritatea configuratiilor unui mini studio.

 

Costa mai mult dar in timp iese mai ieftin..

 

100$...10000$ ...

 

Conteaza enorm !

Am amintit in postul anterior nici nu se compara calitatea " PC+placa de sunet mai buna" cu cea a "recorderelor digitale standalone" ...ce am incercat eu personal si am experimentat Alesis Digital Out ->Creative 0404 Digital In este bunicel ...

Dar inregistrarile facute in Zoom H4 , Zoom R8 ,JammanStereo sunt net superioare .

 

Deci , IMD extrem de mic ..insesizabil ....orice mixezi suna bine ,,nu trebuie sa intervii drastic in mixer doar sa regezi nivelul/raportul instrumentelor si daca este neaparat necesar ca sa nu inregistrezi inca odata atenuezi unele frecvente.

Plus ca ai posibilitatea sa folosesti efectele la inregistrare in monitorizare si sa inregistrezi "dry" fara mare greutate intern in scula ..doar bifezi o preferinta ..un click ,,si trage numa "dry" ..am pus niste exemple pe rgc.ro cred ca si in "TONUL" .. unde se aude cum schimb sounduri de distors la un track cu solo "dry".Acele schimbari grossomodo arata doar posibilitatea ..dar daca iei in considerare doar faptul ca fiecare distors are 4 "cabsim" , are "tone" , are "nivel distors " ajungi la un numar impresionant de posibilitati ..apoi mai intervin compresor , EQ , Reverb , Delay si multe altele ...Numa rabdare sa ai sa cauti lucrezi pana suna cum vrei ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

vreau sa ma joc unpic acasa de'a inregistratu.. n'am citit toate paginile deci scuze daca a mai intrebat cineva inainte chestia asta. sa'mi ziceti unde sa ma uit.

ii vreun bai daca folosesc chitara bagata in amp si din amp sa bag in calculator si cu programele sa inregistrez?

si un microfon l'as putea baga tot asa in amplificator si de'acolo in calculator?

sa nu ma complic sa imi fac rost de placi audio externe sau mai stiu io ce daca nu ii musai...

 

si mersi frumos de ponturi .. mari domni

Link to comment
Share on other sites

Amplificatorul tău are ieșire din preamp/FX send sau pt. căști/înregistrare? Dacă nu, n-ai ce conecta la PC. Orice ai face, nu conecta ieșirea de putere (pentru difuzor)!

si un microfon l'as putea baga tot asa in amplificator si de'acolo in calculator?

Îți place sunetul unui microfon prin preamplificatorul unui amp de chitară? Ce fel de micfofon e?

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

apropo la intrebarea dinainte: pentru a ridica volumul la un nivel acceptabil pentru inregistrat pe PC, pot folosi un amplificator pe post de preamp?

adica:

in loc de chitara > procesor > PC

sa folosesc chitara > procesor > amplificator (headphones jack) > PC (line in)

 

are vreun sens?

Link to comment
Share on other sites

Ar putea funcționa, dar ieșirea procesorului ar trebui să ofere semnal amplu pentru înregistrare. Ai setat corect nivelul semnalului pe tot parcursul lanțului? Sunt bune cablurile, mufele etc.?

Dacă folosești ieșirea amplificatorului o faci pentru cabsim-ul lui (presupun că are) și altă filtrare suplimentară (controale de ton etc.), nu pt. că n-ai suficient volum.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salut..am si eu o intrebare..mi'am cuplat chitara in slotul pt microfon (nu am line in la laptop) dar am mult prea mult zgomot de fundal (folosesc amplitube fender)...problema nu e din setari. m'am gandit ca problema ar putea fi de la cablu?

 

Dacă ai laptop pe lămpi, cu traf de ieşire Hammond, ai putea avea probleme de la cablu prost !... :rolleyes: ... :unsure: ....

 

Glumesc ! AI noise Gate în lanţul de efecte din rig ? Vezi ce se întâmplă dacă pui unul în lanţ ! .

 

.

Link to comment
Share on other sites

salut..am si eu o intrebare..mi'am cuplat chitara in slotul pt microfon (nu am line in la laptop) dar am mult prea mult zgomot de fundal (folosesc amplitube fender)...problema nu e din setari. m'am gandit ca problema ar putea fi de la cablu?

la laptop onboard sound ai un mixer unde selectezi ce vrei tu pe jack-ul de audio in .Adica poti sa selectezi Line-In .

Circuitele acestea moderne sunt rout-abile se pot atribui pe intrari iesiri multe ..numa sa aiba realizat cablarea si un soft mixer .

 

Problema nu est cablu ci reglaj de gain .sensibilitate inadecvat .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Spunea karpi mai sus ca pc-urile se demodeaza o data la 3 ani. Nu e chiar asa.... se demodeaza pentru jocuri adica placa video este depasita dar sa nu exageram daca iti luai cu 1000eu un calculator cu i7 acum 2 3 ani. era si in ziua de astazi la fel de potrivit pentru inregistrari iar procesorul cam tot aceleasi vst-uri trebuia sa le duca. Eu mi-am luat un ESI UGM96 pentru nevoile mele modeste. o tin pe 48khz 24 biti si pe intrari si pe iesire,64 sampleuri si in sonar imi arata roundtrip 2.7ms.are si 48 samples dar am zis sa nu o fortez degeaba. Intrari hi-z ca sa nu ma mai complic cu alte chestii inainte de placa si gata. Comsider ca rezultatele sunt neasteptat de bune pentru investitia micuta zic eu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Spunea karpi mai sus ca pc-urile se demodeaza o data la 3 ani. Nu e chiar asa.... se demodeaza pentru jocuri adica placa video este depasita dar sa nu exageram daca iti luai cu 1000eu un calculator cu i7 acum 2 3 ani. era si in ziua de astazi la fel de potrivit pentru inregistrari iar procesorul cam tot aceleasi vst-uri trebuia sa le duca. Eu mi-am luat un ESI UGM96 pentru nevoile mele modeste. o tin pe 48khz 24 biti si pe intrari si pe iesire,64 sampleuri si in sonar imi arata roundtrip 2.7ms.are si 48 samples dar am zis sa nu o fortez degeaba. Intrari hi-z ca sa nu ma mai complic cu alte chestii inainte de placa si gata. Comsider ca rezultatele sunt neasteptat de bune pentru investitia micuta zic eu.

 

Odata cu programele noi cam la 3-4 ani musai sa treci la alta arhitectura alt tip de PC ..

 

Daca ramai la un tip de softuri ce au fost programate ptr de ex " Pentium I " la 200MHz cu 256 MB RAM acestea vor functiona perfect ...

Dar trebuie sa cumperi alt PC ptr ultimele softuri ...si viceversa alte softuri ptr ultimele tipuri de PC daca vrei sa utilizezi avantajele /viteza / capacitatea de calcul ...

Link to comment
Share on other sites

apropo la intrebarea dinainte: pentru a ridica volumul la un nivel acceptabil pentru inregistrat pe PC, pot folosi un amplificator pe post de preamp?

adica:

in loc de chitara > procesor > PC

sa folosesc chitara > procesor > amplificator (headphones jack) > PC (line in)

 

are vreun sens?

 

Se poate folosi ..si procesoarele au iesire combinata de headphone -line/out .Chiar dace se ia semnal de pe etajul final al amplifului ascesta este adaptat la nivelul ptr casti . ,Ca si precautie se pot pune doua rezistoare da cate 50 Ohmi de la firul de iesire "cald" la ,masa iar semnalul se ia de pe capatul legat la firul cald .. ( daca e stereo sau ambeofonic are doua iesiri ptr casca .poate trebuie doua rezistoare ...cate una ptr fiecare canal .) .

Astfel nu va urca nivelul tensiuni prea mult , oricu se reduc volumele si se regleaza cu grje sub nivelul de distorsiuni ..

 

tot ca si precautie se poate lua semnalul de pe rezistoarele de 50 ohmi printr-un condensator de 1-10uF /63V .ca sa protejeze intrarea de eventuala tensiune DC de pe ieirea amplifului de casca ,

 

se pot pune si doua potmetre ( sau unul daca e mono ) cu valoarea de 100-200 Ohmi de 0pa a caror cursoare se ia prin condensator semnalul catre Line -In al placii de sunet ..

 

Si daca ai rezisttoare de 50-100 Ohmi legete in loc de casti ( rezistenta de sarcina ) poti pune in paralel si potmetru de 1 KOhm daca nu ai din acela ptr casti ..cu valoarea de 100-200Ohm..

 

De ce ar fi OK sa pui rezistoare d sarcina in loc de casti ...ca sa nu fie semnalul cu nivel prea mare fara rezistenta mica a castilor ( 32 - 64 Ohm) caz in care trebuie sa reduci volumul catre ciesirea de casti si ar putea sa creasca volumul brumului ..( zgomotul din statie ) acest zgomot nu-l auzi cand semnalul este mare dar el poate fi deranjant daca semnalul util pe iesirea de casti este mic si tu amplifici din placa de sunet ..vei amplifica si bryumul de la sasiul amplifului ...asa ca este de dorit semnal mare al sunetului ..dar pe rezistenta de sarcina ( deci rezistoare de 100-200 Ohmi in loc de casti _)

Link to comment
Share on other sites

Pana am facut desenul ... nu ma mai lasa sa editez ...nu am inteles niciodata de ce nu pot eu sa editez ,si dupa o ora ????

 

si de ce scrie .."..this post was edited by .." ..si ce daca am editat daca am gresit sau iuitat ceva ????? OK nu conteaza multe aberatii si prostii in lumea asta .

 

post-902-0-79064100-1367442185_thumb.jpg

 

deci asa un circuit se face ...ca sa poti folosi in siguranta si in limiteoe calitatii iesirii de casca

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 6 months later...

Întrebare pt posesorii de Focusrite 2i2 : e adevărat că poți "înroși" semnalul chiar dacă cobori potul de GAIN la minim ?

 

Mă refer la varianta când introduci o chitară pe calea  de INSTRUMENT

 

.

 

Dap, tocmai de aia era mai indicat sa-ti iei 2i4. Are niste extra features care rezolva fix problema asta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zgomotul din fundal   , nu inregistrezi fundalul , alegi o incapare fara zgomot de fundal .

 

Zgomotul de fond al instalatiei ..alegi alta instalatie ..fara zgomot .

 

Zgomotul captat de chitara ...stai departe de sursele de zgomot , Transformatoare , tuburi neon, ecrane CRT , motoare electrice .

 

Pamantare la instalatiei , doze humbucker sau instalatie speciala ptr doze singlecoil ,cabluri ecranate de calitate , asezarea cablurilor departe de traseele retelei de 230V~ ,utilizarea "izolatorilor " galvanici ( instalatie traf izolare .optocuploare etc)

 

Scule mai ieftine , reglarea sensibilitatii / amplificarii in limita de " fara zgomot "..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Zgomotul din fundal   , nu inregistrezi fundalul , alegi o incapare fara zgomot de fundal .

 

Zgomotul de fond al instalatiei ..alegi alta instalatie ..fara zgomot .

 

Zgomotul captat de chitara ...stai departe de sursele de zgomot , Transformatoare , tuburi neon, ecrane CRT , motoare electrice .

 

Pamantare la instalatiei , doze humbucker sau instalatie speciala ptr doze singlecoil ,cabluri ecranate de calitate , asezarea cablurilor departe de traseele retelei de 230V~ ,utilizarea "izolatorilor " galvanici ( instalatie traf izolare .optocuploare etc)

 

Scule mai ieftine , reglarea sensibilitatii / amplificarii in limita de " fara zgomot "..

 

Nu are nici un fel de legatura cu ce a intrebat ramurel. Fara suparare.

Link to comment
Share on other sites

Întrebare pt posesorii de Focusrite 2i2 : e adevărat că poți "înroși" semnalul chiar dacă cobori potul de GAIN la minim ?

 

Mă refer la varianta când introduci o chitară pe calea  de INSTRUMENT

 

.

Da, dar e easy fix. Selectezi Line in și dai gain-ul mai tare.

Dap, tocmai de aia era mai indicat sa-ti iei 2i4. Are niste extra features care rezolva fix problema asta.

Nu sunt identice?!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, dar e easy fix. Selectezi Line in și dai gain-ul mai tare.

Nu sunt identice?!

 

Nu chiar. Am atasat doua imagini pt comparatie si am incercuit cu rosu diferentele.

 

Si mai este un buton in plus la 2i4 dar am considerat ca ar fi off-topic sa dezbat chiar toate diferentele. :)

 

Diferenta majora pt. ce a intrebat ramurel este ca la 2i4 poti sa lasi volumul din chitara mai sus, activezi butonul de pad si poti canta chiar daca ai volumul din chitara mai mult decat e necesar. Au facut acea chestie la 2i4 pt cei care vor sa cante cu volum mai mare din considerente de ton. Adik atunci cand diferenta de volum afecteaza tonul.

 

Acest lucru se aplica si la chitarile cu doze active sau cand se inregistreaza tobe. Cel putin stiu pe cineva care a inregistrat tobe si a avut nevoie sa treaca de la 2i2 la 2i4. :)

 

Nu sunt mare maestru la explicatii dar sper ca s-a inteles ce am vrut sa zic. Mai sunt explicatii pe net garla. :)

post-30329-0-22562800-1416061185_thumb.jpg

post-30329-0-49167600-1416061190_thumb.jpg

Edited by ADIDAS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mersi, haha, nu mă uitasem cu atenție, n-am observat butonul ăla. Am înțeles. Eu procedez cum am spus mai sus: dau pe Line și reglez din volum. Eu nu observ diferențe între line și instrument (exceptând boostul, bineînțeles). Ideal ar fi fost să pună opțiunea asta și pe 2i2, dar deh, trebuie diferențiate cumva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.