www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[GHID]Multiefect pe calculator


Recommended Posts

Mic tutorial pentru folosirea calculatorului si a chitarei

 

 

 

 

Materialul acesta e destinat chitaristului amator si nu se vrea un ghid riguros

 

 

1) Scule hardware

Calculator (de preferinta potent si cu memorie destula dar merge orice de data cat de cat recenta ) musai cu placa de sunet aferenta (daca placa are suport pentru ASIO atunci cu atat mai bine! :) )

 

Chitara

 

Cablu

 

Preamp sau DI (esential pentru rezultate bune!)

 

 

2) Scule software

 

Pluginuri pentru efecte:

Guitar Rig / Amplitube / Simulanalog / diverse pluginuri VST/directX/ etc

Demo guitar rig aici : http://www.nativeinstruments.de/index.php?id=guitarrig_us

Amplitube UNO/LIVE Demo/Demo aici : http://www.amplitube.com/Main.html?prod_AT

Simulanalog : http://www.simulanalog.org/guitarsuite.htm

 

Hosturi VST :

Cubase (inca sunt nesigur cum functioneaza . Incercati pe propria barba)

Mackie Tracktion (folosit cu succes de mine. Il recomand)

Adobe Audition

Altele ...

Pentru cei interesati exista hosturi vst gratuite:

http://rm-and-jo.laughingsquid.org/Text/Gu...-VST-Hosts.html

http://www.hermannseib.com/english/vsthost.htm

http://www.kreatives.org/kristal/

 

Trebuie avut in vedere ca anumite programe functioneaza fara hosturi vst (adica sunt stand alone).EX: Amplitube Live, GUitar RIG

 

Driveri ASIO ( optionali pentru cei fericiti cu o placa ce suporta ASIO nativ adica Audigy,

 

M-audio Revolution si peste , diverse placi profesionale de sunet)

 

Windows (2000 sau Xp de preferinta dar nu obligatoriu)

 

3) Conectare

 

Se conecteaza chitara la calculator. Daca aveti un preamp folositi-l cu incredere (pentru cei ce nu stiu preampul este un premamplificator (de unde vine si prescurtarea) ce se ocupa de "ridicarea" nivelului semnalului produs de chitara pana la un nivel acceptabil).

In general orice pedala multiefect "ieftina" poseda o parte de preamp.Daca nu il aveti se cheama ca aia e si ne descurcam cu ce avem. Fara preamp rezultatele sunt modeste .Adica va trebui facuta chestia asta dand de "volume" mai tare. Asa vom avea parte de mult fasait. De preferinta chitara se conecteaza la intrarea line-in.Merge si la mic in insa rezultatele sunt si mai nesatisfacatoare.

 

4) Instalare

 

(optional pentru cei ce deja au suport ASIO )

Se instaleaza driverii ASIO ce se gasesc la http://www.asio4all.com. Se restarteaza

 

calculatorul (neaparat!).

Se instaleaza programul preferat (in cazul de fata Guitar Rig)

 

 

5) Configurare

Intram in meniul de configurare de la asio4all ( Start - Programs - Asio4all v2 - Asio4all

Offline Settings). Apasam pe butonul cu Einstein (adica pe Advanced) si setam in felul

 

urmator (multumesc lui Marius Ghinea pentru pont!):

Latency Compensation

IN : 0 Samples

OUT: 0 Samples

Debifam Use Hardware buffer

Kernel Buffers 4 (adica la capatul din dreapta)

 

Debifam Allways Resample 44 <-> 48 KHz

Debifam WDM driver to 16 bit

 

Setam ASIO BUffer Size dupa gust. Trebuie avut in vedere ca o valoare mai mica pentru buffer aduce o latenta mai scazuta (chestie care ne-o dorim cu ardoare). Cu cat e valoarea mai mica cu atat avem sanse sa ne trezim cu "Artefacte" audio adica mai pe romaneste pacanituri. O valoare sub 350-400 de sampleuri ne asigura un timp de raspuns multumitor... Experimentati pana cand apar pacanituri.

 

6) Lansare

 

Ne ocupam mai jos doar de varianta standalone guitar rig. Cu restul softurilor e cvasi asemanator. Mergem la File->Audio& Midi Settings si deschidem fereastra cu soundcard

Alegem :

Interface :ASIO

Sample Rate : dupa gust 44100 sau mai sus

Output device : ASIO4ALL v2

 

vom vedea undeva mai jos un indicator al latentei. Nu stiu cat de exact este insa cu cat valoarea indicata e mai mica ,cu atat mai bine.

Trecem la Routing :

Inputs & Outputs : Depinde destul de mult de placa de sunet. In general selectam prima intrare si prima iesire. Daca nu obtinem nici un sunet dupa ce am facut setarile astea le mai agitam. De obicei de aici vin problemele legate de nefunctionare.

Dam OK

 

7) Play

Incepem sa cantam . Setam nivelele de intrare & iesire cu grija evitand cu grija zgomotul de fond si clippingul digital.

 

Voi pune si poze + samples + alte indicatii cat de curand .

 

 

Cine vrea sa faca adaugiri sau considera ca ceva e aiurea e liber sa posteze. Ajutati-ma sa imbunatatesc materialul asta. Ganditi-va ca sunt unii care nu au cum sa descopere toate astea singuri sau fara mari batai de cap. HELP!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cosu, apreciez mult initiativa ta de a scrie postul acesta, precum si articolul din revista. Dar... oricum, un calculator nu se compara cu un procesor sau cu o pedala.. si cand ai concert sau repetitie.. ce faci. ? te cari cu calcul dupa tine ? :).

Am inteles ca e pentru incepatori.. ma rog.

Nu sunt nici pro nici contra.. undeva la mijloc :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Bravo, ma!

 

Intrebarea mea este daca se obtin rezultate la fel de bune chiar si in cazul in care folosesti microfonul in locul cablului. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

util topic... totusi, am o intrebare in legatura cu Tracktion, sper sa imi poti raspunde Cosu. Cum pot sa fac sa pot sa scot si track-urile MIDI la export? Problema mea e ca atunci cand dau export in Tracktion imi baga in mixul final toate track-urile inafara de cele MIDI (desi am setate toate output-urile ok, ba chiar am incercat toate output-urile posibile si la fel imi face, la mixaj nu se aude nici un track MIDI). Vreo idee?

Link to comment
Share on other sites

a reusit cineva sa obtina un distors decent din programu asta?, mi imi plac doar efectele de flange ecou si chorus, caburile alea cred ca sunt puse dejeaba p-acolo, sau poate e de la placa mea de sunet onboard :).

anyways, intrebarea mea era, a reusit cineva sa puna un cantec pe fundal si sa cante cu efect peste cantecu ala, mie nu-mi merge si ma oftic la culme ca pot sa repet doar cu pe clean peste cantec, am un ac 97 onboard

Link to comment
Share on other sites

Pheno foloseste Tracktion sau ceva similar. Pui cantecu pe un track si pe alt track bagi chitara cu efectu de rigoare. Apoi dai record si auzi simultan si chitara si backingtracku. Pe Audition nu mi-a reusit miscarea dar cu Tracktion merge si la fel si cu Cubase(Desi aici nu ma pricep chiar deloc). Cu amplitube am scos distroarse frumusele (putin ajutat si de pedala mea de distors) si la fel si cu Simulanalog.

 

@spyked i have no ideea. o sa incerc sa vad care e miscarea si daca reusesc ceva postez aici.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Mie cu Audition imi merge chestia asta.Pe un track inregistrez chitara, dupa care aplic un efect(cu ajutorul plugin-ului Guitar Rig), dupa care trag si celelalte track-uri.Precizez ca distorsiunea merge mult mai bine asa decat direct prin Guitar Rig, in sensul ca se elimina foarte mult din zgomotul de fond.

Link to comment
Share on other sites

Cubase e cam cea mai buna solutie VST care exista. Recomand Cubase SX3

13703[/snapback]

care costa o caruta de bani , care neceista calculator puterinic si 1.3Gb pe hdd :) si sa nu uitam o placa de sunet buna :)

Nu zic ca nu e bun dar pentru un amator e ca si cum ai da cu bomba atomica in musca. A da si sa nu uit ca e al dracu de complex si iti prinzi urechile la inceput.

Link to comment
Share on other sites

io folosesc tot cubase sx3 (chiar daca nu ma prea tine calcu, tre sa mai iau ram). nu e asa greu de folosit, asa ca rtfm :)... si nu, n-am dat bani pe el :)

 

spyked, pentru problema ta, solutia ar fi sa inregistrezi track-urile midi pe track-uri audio, care urmeaza sa apara in mixdown. da un pm daca nu te-ai prins

 

si io am auzit legende de oameni care au scos tonuri bune cu guitar rig, io deocamdata raman cu amplitube(inregistrat) si fx box(doar pt jamming). si apropos, se egszista un program care permite rularea oricarui (cica) plugin VST ca o aplicatie stand-alone. ii zice savihostnk.zip . google it :)

Link to comment
Share on other sites

Salut ! Nu vreau sa supar pe nimeni cu ce am sa spun,si nu promovez warezul ,dar nu trebuie sa nu incerci macar cubase doar din motivul ca e prea scump,eu sincer am o groaza de softuri de genu doar din cauza lipsei unui amp bun,si a banilor evident.Crezi ca daca aveam 400 euro ii dadeam pe amplitube?(nu mai stiu exact cat costa).

Incercati Cakewalk Guitar Tracks Pro 3.A fost facut special ca 16 track recorder si host atat dxi cat si vst real time.Cautati si veti gasi! :)

Link to comment
Share on other sites

Fiecare foloseste ce are mai la indemana ... nu vreau sa spun decat ca am folosit o groaza de software de facut muzica (Cakewalk inca de la versiunea 1. ... ) si multe, multe altele, inclusiv de DOS. Toti mi-au spus foloseste Cubase ca e bun, dar ai grija ca e greu de tot! Cubase este foarte usor de folosit si intuitiv atata timp cat stii ce vrei de la el ... sa cureti o melodie de zgomotul de fond, sa suprapui instrumente reale, sa editezi midi, sa scrii o partitura, sa tragi voci, sa mixezi sau sa masterizezi ceva ... sau toate la un loc. Nu zic ca e cel mai bun ... dar in nici-un caz nu este asa de greu cum sustin majoritatea. Este destul de des folosit in studiouri iar asta inseamna ca este o unealta fiabila ... in studio cand tragi ceva la masa de mixaj trebuie sa te misti repede ... iar asta este probabil cel mai mare atuu a lui Cubase. Secretul oricarui program de muzica este folosirea tastaturii pentru a comanda tot ce iti este necesar lucrului rapid. Primul lucru care trebuie facut in Cubase este personalizarea sau invatarea shortcut-urilor din ferastra "Key Commands" ... restul este aproape similar oricarui program de editat fisiere audio. In privinta resurselor sa zicem ca este adevarat (din cate stiu ocupa vreo 2-300 de mega daca nu mai putin) si are deja cam tot ce trebuie pentru editare midi si audio. Daca vrei instrumente VSt sau DX atunci da, ocupa spatiu, si 150 de Giga ... spatiul asta il ocupa orice gazda VST ai folosii. Daca este ceva greu, atunci greu este sa ai capul limpede si urechile odihnite ... si partea creativa :) Un alt lucru ... poate cel mai important este ca softul folosit de voi sa fie stabil pe sistemul vostru, adica sa nu crape cand ti-e lumea mai draga ... chiar si aici Cubase sau Cakewalk (Sonar) intrece alte soft-uri ... Apoi nu ezitati sa cititi help-ul ca este de mare ajutor ...

 

glass ne-a lasat in suspans ... la naiba e 3.11 minute noaptea si el nu mai posteaza o data despre minunea aia ... CUM SE NUMESTE!!!! VREAU SA MA CUUULC!

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88
spyked, pentru problema ta, solutia ar fi sa inregistrezi track-urile midi pe track-uri audio, care urmeaza sa apara in mixdown. da un pm daca nu te-ai prins

13842[/snapback]

Thx, pana acum mi se pare cea mai la indemana solutie. Inregistrez midi-ul intr-un wav in Audition si dupa aia wav-ul ajunge track in Tracktion si acolo imi fac treaba. Totusi, din moment ce Tracktion-ul suporta track-uri MIDI (ba chiar poate primi si input MIDI din cate am inteles) ma gandeam ca le poate mixa la un loc cu celelalte track-uri in format audio.

Link to comment
Share on other sites

atat de ieftin? cand l-au cumparat cei de la studio acum un an juma atat stiu ca dadusera pe el (cu toate sidiurile de plugin aferente)

13904[/snapback]

 

Daca l-au luat de la o firma romaneasca nu m-ar mira ... cu tot cu plugin-urile este posibil. Am mai vazut programe de acest gen, as spune experimentale (laboratoare de facut muzica si nu numai) ... pare deosebit (deocamdata mi-am prins urechile ... dar nu de tot, ascult si piesele postate pe forum) Aceste programe sunt construite in principal pe principiile folosite in synthuri sau samplere...dar poti face de multe ori lucruri imposibil de realizat cu ceva cunoscut pana acum. Daca ai imaginatie si intelegi cum functioneaza rezultatele sunt extraordinare. Simulatoare de imaginatie in toata regula. Din pacate merg pe platforma Windows si destul de repede ... a crapat. Probabil un alt punct in plus platformelor MAC ... dar sa nu credeti ca ele nu crapa niciodata ... :)

Link to comment
Share on other sites

Thx, pana acum mi se pare cea mai la indemana solutie. Inregistrez midi-ul intr-un wav in Audition si dupa aia wav-ul ajunge track in Tracktion si acolo imi fac treaba. Totusi, din moment ce Tracktion-ul suporta track-uri MIDI (ba chiar poate primi si input MIDI din cate am inteles) ma gandeam ca le poate mixa la un loc cu celelalte track-uri in format audio.

13888[/snapback]

 

mah chestia e facuta cu cap: track-urile midi sunt facute in principiu sa intre in instrumente VST, care intra la mixdown. Cubase are aceeasi 'problema', iar in help scrie exact ce ti-am spus eu.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Guest cdaugustin

salut.

 

fain tutorialu`

 

poate are mai fi utile niste mici tutoriale on alsa-mixer (ala din linux) si de volume control (de windows) (in sensul in care selectezi o anume intrare, volume etc).

Link to comment
Share on other sites

Cdaugustin, alsa-mixer e o aplicatie oarecum generica, in sensul ca probabil nu-ti permite accesul la toate functiile placii tale. Asa cum in windows placa vine de obicei o aplicatie specifica, si sub Linux sunt aplicatii care iti permit sa folosesti la maxim o anumita placa. Eu de exemplu am un TerratecDMXFireLt si am gasit aplicatia Envy24Control (dupa denumirea chipului placii). Am vazut aplicatii pentru placi de la Creative, M-Audio etc.

Un mic exemplu de folosire a Envy24Control il gasesti la:

http://alsa.opensrc.org/Envy24Control

si banuiesc ca pricipiile de baza raman valabile si pentru alte aplicatii-mixer.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest kknaru

mai am incercat guitar rig si ....nu merge! am urmat toti pasii dar nu se aude decat fasait daca dau tare (la amplificator din guitar rig) si se aude chitara normal fara pict de efect sau orice altceva! m-am uitat la input si imi arata not connected 1 si not connected 2 , sa fie de la asta? si daca da de ce imi arata not connected pt k am urmat toti pasii cum a spus cosu

 

si apropo cum folosest adobe audition cu pluginurile alea VST? caci cu audition am mai lucrat

Edited by kknaru
Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Dacă îţi arată Not Connected 1 şi Not Connected 2, în mod (aproape) sigur îţi foloseşte altă aplicaţie intrarea de line-in sau unde ai chitara.

Link to comment
Share on other sites

@Cosu: Nu uita de ProTools ! (digital audio and MIDI solutions for electronic musicians and audio professionals)

Un program pentru profesionisti care face mastering.ul si editarea audio de o calitate superioara!

 

Problema este ca e prea scump ...

(si nu se gaseste de download.at nici macar in torrent.uri)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.