www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[GHID]Multiefect pe calculator


Recommended Posts

  • 1 month later...
Guest MrJackson

Evident. Si incearca sa treci prioritatea procesarii de la Aplicatii la Servicii: Click dreapta pe My Computer -> Properties -> tabul Advanced -> Performance (settings) -> Advanced -> Processor Scheduling il treci la Background Services.

 

Ca urmare, unele programe care iti mananca mult resurse or sa mearga mai prost... dar o sa ai latenta mai mica la VST-uri :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ok.....am incercat mai tot: fx3-ul (care e un imens gunoi), fxbox-ul, guitar rig 2 si amplitube (in plan va urma si cubase). Nu am avut probleme la instalare, nici la configurare...ideea e k nu pot sa scap de acelasi bazait (sau mai bine zis fazzait) de fond care ma urmareste pretutindeni. Nu am decat chitara, calculatorul si o combina muzicala zic eu bunicica pe care nu o suspectez de nimic. Placa sunet este onboard dar pe clean se aude lacrima si deci banuiesc ca nu conteaza. Gresesc? Daca da, ce placa imi recomandati sa imi cumpar? nu ceva de sa cad pe spate...modest si la obiect

Edited by sergiu
Link to comment
Share on other sites

Bazaitul e normal sa apara cand folosesti dozele simple. Detalii aici -> http://en.wikipedia.org/wiki/Mains_hum

Solutia cea mai simpla? inchide monitorul cand inregistrezi

Solutia mai ieftina? Imbunatateste ecranarea chitarei. Detalii aici -> http://www.guitarnuts.com/wiring/shielding/shield3.php

Solutia mai complicata? Schimba dozele simple cu unele noiseless (vezi Fender Noiseless, Seymour Duncan Minihumbuckers- au mai multe modele- , Dimarzio FastTrack, virtual etc)

Link to comment
Share on other sites

ms mult de informatii, macar stiu cauza. Nu pot inchide "monitorul" pt ca piere mai tot farmecul. M-as baga la faza cu ecranarea dar nu ma tine, mi-e sa nu stric instrumentul. Poate acostez pe cineva mai priceput...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

mi-am schimbat de curand placa de baza si odata cu asta aia de sunet, si in sfarsit imi merge sa bag pur si simplu cablu' in calc si sa cant. dar cand intru in guitar rig(de mentionat ca am facut TOT ce scria aici) si dau pe un preset de metal&high gain, se aude un parait si niste pacanituri de n-am mai auzit asa ceva, si cand dau la minim tot, se aude chitara cum se auzea inainte...se poate sa fie din cauza ca placa mea de sunet integrata nu suporta asio sau ce?

vreau MURA IN GURA, ca m-am stresat zile intregi gandindu-ma ce ar putea fi de vina...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest ovibas

O m-audio, ceva din Amplitube cu Guitar Rig, Reason cu refill*uri ca sunt destule si ales ceva care mai suna, Cubase, Waves, Master x, Shi in primul rand cautat cea mai buna varianta de preset Daca tot e soft ... Fara sa ma complic in line6 sau karma :)

Edited by ovibas
Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

Ash avea o nedumerire...de ce cand incerc sa installez Amplitube ma intreaba daca am Pro Tools instalat??...adica, au vreo legatura??, scuzati da in afara de FX Box nu am mai folosit aproape nimica ( o vreme Guitar Rig )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest C_L_O_U_D

Intrebare...e strict necesar sa ai preamp? ca nu am si nu se aude nimic din calculator cand conectez chitara...any suggestions? am urmat ghidu lu cosu.

Link to comment
Share on other sites

Bazaitul e normal sa apara cand folosesti dozele simple. Detalii aici -> http://en.wikipedia.org/wiki/Mains_hum

Solutia cea mai simpla? inchide monitorul cand inregistrezi

Solutia mai ieftina? Imbunatateste ecranarea chitarei. Detalii aici -> http://www.guitarnuts.com/wiring/shielding/shield3.php

Solutia mai complicata? Schimba dozele simple cu unele noiseless (vezi Fender Noiseless, Seymour Duncan Minihumbuckers- au mai multe modele- , Dimarzio FastTrack, virtual etc)

 

Daca iti ie Fender Noiseless, poti sa-ti iei ramas bun de la metal sau shredding... uneori ma enervez si imi vine sau cu chitara de pamant de cat de oribil suna pe distorsuri mai puternice, desi suna incredibil pentru blues.

 

Si incercati ReValver MkII, suna excelent (mai mrf decat guitar rig, imo).

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest AdiNX

am un ibanez grg pe care l-am conectat la pc... am instalat guitar rig 2 si nu se aude deloc cum mi-as dori.. primul lucru care ma supara este bazaitul care se aude cand dau boxele mai tare.. al doilea e ca nu se aude chitara decat in boxa stanga (cu fasaitul de rigoare), iar in dreapta efectele din guitar rig, dar foarte prost... mentionez ca am placa de sunet onboard, cred eu fara asio... ce as putea face ca sa se auda mai bine?

Link to comment
Share on other sites

Guest Nomoteticus

OK, ca orice incepator, am si eu probleme.

 

Am o chitara Fat Strat de la Grosmann si vreau sa o folosesc (cel putin pt. moment) doar pe calculator, acasa.

Am bagat-o in line in (folosind cablul si un adaptor de jack mic) si functioneaza(am un Creative Audigy 1), in ciuda a ceea ce am citit pe unele site-uri (ex. http://www.findabandmate.com/main/public_h...&storyid=7).

 

Am urmat pasii de sus si imi merge in Amplitube doar ca haraie si paraie destul de mult (si se aude o pacanitura constanta). In GuitarFX Box merge mai bine (fara pacanituri), dar parca tot as vrea mai mult.

 

1. adaptorul de jack e stereo(cred, are doua dungi negre) si am inteles ca e mai bun unul mono. Asa e?

2. merita sa iau o pedala pe post de preamplificator? Daca da, intre un Behringer PB100 (PREAMP/BOOSTER) si o pedala asemanatoare cu distors (tot de la Behringer - aprox 60RON - nu vreau sa dau mai multi bani) ce sa iau? Adica e mai bun PB100 ca preamp stand-alone? Sau de fapt si una de distorsiune (HM100, UD100 sau ceva de genul) are acelasi efect cand vine vorba de preamplificare? Efecte pot sa bag si din calc deci ma intereseaza daca o asemenea pedala:

a ) ma ajuta sa scap de noise si face sunetul mai clar - chestiunea aceea cu impedanta

b ) are distorsiuni mai bune decat pot eu sa bag software

 

Scuzati postul lung de noob dezorientat. Sper ca ma puteti ajuta.

Edited by Nomoteticus
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

De pacanituri poti scapa regland ASIO Buffer Size. Cu cat mai mare valoarea, cu atat mai putine artefacte, insa latenta creste corespunzator. Experimenteaza.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nomoteticus

Pacaitul cred ca vine de la interferenta cu boxele. In casti nu se aude deloc.

Intrebarea mea ramane: merita sa iau pedala pentru preamplificator? Daca da, pedala/preamp sau pedala/distort (ca oricum are preamp inclus) ? Sa schimb adaptorul de jack stereo cu unul mono (nu am gasit nicaieri)?

Link to comment
Share on other sites

Pacaitul cred ca vine de la interferenta cu boxele. In casti nu se aude deloc.

Intrebarea mea ramane: merita sa iau pedala pentru preamplificator? Daca da, pedala/preamp sau pedala/distort (ca oricum are preamp inclus) ? Sa schimb adaptorul de jack stereo cu unul mono (nu am gasit nicaieri)?

merita sa iti iei pedala. la distorsuri se simte cel mai bine. personal folosesc un delay rusesc :)

 

si la faza cu jackul nu te stresa. din moment ce ai cablul de chitara mono, orice adaptor ai pune tot mono iti intra in placa de sunet. adica si ala stereo ce-l ai acum, tot mono e in cazul tau.

 

de scula asta http://www.behringer.com/UCG102/ tot n-a aflat nimeni nimic?

cum functioneaza de fapt usb-urile astea? guitar rigul si restul le vad ca pe inca un line-in? sau care e ideea? latenta ceva? tot am cautat da' nimic despre asa ceva...

Edited by umbra
Link to comment
Share on other sites

Dispozitivul ala de la behringer (la fel ca multe altele de la line6 sau maudio) reprezinta o placa de sunet pe USB cu intrare dedicata pentru chitara (impedanta mare - in general 1MOhm). In un soft audio vei vedea inputul ala exact cum vezi inputul de la o placa de sunet normala.

Performanta e ok avand in vedere ca au o singura intrare (deci tragi single track). Personal m-as tine departe de behringer pentru ca mie nu imi inspira incredere pe viitor (aici ma refer in special la dezvoltarea de driveri) Vezi ca exista solutii similare de la line6 (seria tone port este excelenta) sau de la maudio(jam lab si fast track).Daca nu ai bani acum e ok si behringer

Toate se lauda ca vin cu suport ASIO deci asta ar insemna latenta mica spre foarte mica.

Link to comment
Share on other sites

Guest Adiiiii

Salutare.

Ma confrunt cu urmatoarea problema. Am conectat chitara la calculator pe Line-in, dar nu se aude nimic. Daca inlocuiesc chitara cu alt device (gen un mp3 player) se aude in boxe. Aveti vreo idee, vreun sfat? Placa de sunet e Creative 5+1 Audigy SE, model ieftin. Va multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Adiiiii
Verifica adaptorul pentru cablu si cablul ...

 

Legaturile sunt asa: Cablul este unul cu jack-uri mici in capete. Un capat intra in calculator, iar celalalt intra intr-un adaptor, jack mic->jack mare (eu asa le zic), iar acest adaptor intra in chitara, evident.

Cablul e acelasi si pentru chitara si pentru mp3 player, iar adaptorul este testat si functioneaza.

Link to comment
Share on other sites

Guest Adiiiii
Legaturile sunt asa: Cablul este unul cu jack-uri mici in capete. Un capat intra in calculator, iar celalalt intra intr-un adaptor, jack mic->jack mare (eu asa le zic), iar acest adaptor intra in chitara, evident.

Cablul e acelasi si pentru chitara si pentru mp3 player, iar adaptorul este testat si functioneaza.

 

 

Orice idee e bine venita.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.