www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lm3886


Stefan Friptu
 Share

Recommended Posts

Asta-seara am terminat de lipit o placa pentru amplificatorul cu numele de mai sus. Folosind single-supply de 45V, am ars(putin violent) un bjt care facea masa virtuala a integratului. L-am inlocuit cu unul nou, pus corect de data asta, insa mi-e frica sa leg difuzoarele la amp pentru ca integratul are o temperatura mare (fara radiator, insa). Osciloscop nu am la indemana, ci doar un multimetru. Imi recomandati sa-mi iau inima in dinti si sa leg speakerele ? :)

Link to comment
Share on other sites

cu single supply inseamba ca are condensator pe iesire, deci in DC multimeteul ii arata nothing.

eu nu inteleg ce vrei sa testezi inainte - singura sansa sa strici montajul e cand nu ai radiator si faci vreun scurt circuit cine stie unde cand testezi. pune i radiator, difuzor si daca nu merge fa altul. oricum, un kit gata facut e vreo 15 lei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@picnic

Daca ai alimentare single trebuie sa ai jumatate din valoarea ei pe pinul de iesire (3).

 

exact ! ..fara semnal !,,,atentie la masurare sa NU faci scurt ,,,

 

Daca nu ai sursa de laborator  reglabil cu limitare de curent reglabila .. etc procedezi asa :

 

Intre sursa de alimentare  al amplifului si etajul final montezi ( de obicei in locul sigurantei dintre sursa si etaj final) un rezistor de  50-100 Ohm/ 10-30W sau se poate  un bec de 100W/230V .sau in serie patru becuri de 12V/35W de la automobile ,,

 

Cu un voltmetru  poti sa masori caderea de tensiune pe "rezistor"   din care valoare poti sa calculezi valoarea curentului ,Probabil in gol ar trebui sa consume aprox  nu ,mai mult de 0.05 -0.1A..in functie de 'bias" ,daca insa curentul este mai mare ai ceva problema intre care poate fi si o oscilatie ultrasonora caz in care se incalzeste puternic IC-ul chiar  fara semnal extern .

 

Incerci  cu rezistor cu semnal mic , apoi cresti semnalul si  daca  nu vezi vre-o problema (in afara de caderea de tensiune pe "rezistor" ce va limita puterea de iesire )   scoti "rezistorul de protectie " si cuplezi prin siguranta de aprox 2A ..si iar incepi cu ..fara semnal m cu semnal mic ..apoi maresti semnalul ,,

 

Ptr testare ar fi indicat o sarcina rezistiva de 8 si 4 ohm de minim 1000W..acum vre-o 30 de ani neavand rezistor de fabrica am rasucit  din 5 rezistoare  de "resou" electric o "sarcina artificiala " ce nici la 100W nu se incalzea asa puteam sa testez si sa "rodez" un amplif .

 

Daca este vre-o problema tensiunea va cadea pe acest rezistor  serie in alimentare si ai timp chiar in caz de defectiune , sa masori verifici  si nu se distruge ampliful ,

 

Intre iesire si dif se pune o siguranta ce sa reziste la curentul  maxim +25% , in caz de probleme siguranta se va arde mai repede decat diful ,

La 45V  cu dif de  8 Ohmi poti avea 30W ..iar cu  unul de 4 Ohmi  ajungi la 60W . de aici poti deduce aprox curentul maxim ce va trece prin dif .

 

Ca si radiator unele "combo" au chiar carcasa de aluminiu

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.