www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Clasica (Nylon) 3/4


reb
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Caut o chitara clasica 3/4 sau 7/8 pentru un copil de 9 ani/1.5 m. Scala sa fie 570-620 mm.

Ofer maxim 150-300 lei in functie de model.

Caut in principal sa aiba intonatie buna, sa se acordeze corect, actiune redusa si sa nu aiba buzz. Pragus si calus in stare buna, daca acestea nu sunt din plastic si daca exista compensare superioara la calus pentru coarda sol ar fi un plus.

Daca se ofera cu corzi, va rog precizati marca/modelul.

Exclus chitare clasice pe care s-au montat corzi de otel sau care au gatul stramb.

 

Din motive de buget, as prefera unul din modelele:

Hora SM 200 3/4 (http://www.soundstudio.ro/chitara-clasica-hora-sm-200-34.html) - ofer maxim 150 lei in functie de stare

Yamaha CS40 / CS103 (http://www.senia.ro/cs40-chitara-clasica-yamaha-22547-3)

 

Ar merge si Strunal, Cordoba (Protege C1), Epiphone (PRO-1), Lag Occitania 66-3 eventual Höfner, Hopf, Hellweg, Gewa Pro Arte/ Pro Natura - daca e un model mun, poate mai suplimentez oferta.

 

Pentru Aria, Fender, Eko sau no-nameuri/branduite gen DiMavery, Freedom etc. ofer maxim 150 lei si numai daca se aud bine.

 

Eventual ofer la schimb controller midi TerraTec midi-smart 49 clape cu conectare pe midi (nu usb).

 

Multumesc.

Edited by reb
Link to comment
Share on other sites

Hora nu are rival serios in aceasta gama de pret. In rest, brand, marketing, placaj frumos lacuit. magazinulrapsodia.ro 

Tocmai am fost in magazinul lor, am comparat un Laura si un SM20, au fost... asa-si-asa... SM20-ul avea o rezonanta in cutie ciudata, anormala, sunetul nu era parca suficient de curat. Iar corzile de bas desi era acordata la inaltimea corecta faceau buzz cu fretboardul. Laura avea -culmea- un sunet mai curat dar cumva rece si care nu-mi inspira nimic (desi are topul din solid). E drept, s-ar incadra in buget, dar parca nu sunt ok. Intentionez sa incerc si ceva Yamaha cum suna, citisem undeva ca nu intotdeauna conteaza doar calitatea materialelor ci si cate de buna a contructia (vezi vestita chitara Taylor facut dintr-un palet de stejar).

Am incercat recent un Dimavery CN-500 (electro-"clasica", dar nu am conectat-o) si mi s-a parut ca suna destul de ok (dar este cam 500 lei la pret) - mai bine decat cele doua de la Hora. Doar ca era 4/4 si nu se incadreaza in buget.

Link to comment
Share on other sites

Nici la Hora, nici la alti producatori, o chitara nu e identica cu alta din acelasi model...iar consistenta nu e cea mai mare calitate a celor de la Reghin, asta se stie. Desi ar trebui, cele demo din fata nu sunt intotdeauna cele mai izbutite.Trebuie iprobate mai multe, baietii de la Rapsodia sunt foarte amabili. Ar mai merita o incercare, parerea mea, sunt chitare bune la un pret ridicol de mic (unde mai gasesti chitare all solid pe la 300 lei? - Spaniol II, EcoGold cires etc).Succes la cautari!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc Xorin, o sa mai incerc pe la rapsodia. All solid la Hora nu cred ca sunt in banii astia pe 3/4 sau 7/8. La majoritatea doar topul e solid, iar unele sunt all-plywood, ca sa zic asa (cel putin Student). Nu mi-e clar cu Spaniolul - zice in specificatii corp din lemn masiv dar mi se pare un pic misleading. Nu cred ca are spatele si eclisa din "lemn masiv".

Mai sus cand am scris SM20 ma referam de fapt la SM 200.

Poate mai compar un "bronze stejar" cu un "sm 200". Seria Eco nu vreau pentru ca nu am incredere in finisaj.

Ce nu mi-a placut la Hora:

- freturile prost finisate;

- compensare rudimentara la calus (la unele acustice si la seria regun au compensare diferentiata la sol si -daca am vazut bine- o parte din corzile bas- parca La); insa nimic de genul asta la 3/4; vanzatorul mi-a spus ca un calus simplu sau cu compensare diferita costa la fel, deci nu crede ca din motive de economisire modelele mai ieftine au doar compensarea simpla; totusi octava la sol nu suna corect

- de fapt, desi acordata de cateva ori, SM 200 mi se parea ca nu suna bine; nu era modelul expus, era scoasa din cutie.

- pe site specificatiile sunt ambigue si incomplete: nu listeaza materialele pentru cordar, pentru pragus si calus (probabil plastic - PVC? -dar de ce nu scrie); la unele modele scrie clar - fata din lemn solid, eclisa si spate placaj; la altele (Spaniol) scrie "corp din lemn masiv", de parca vor sa mentina o ambiguitate; ce e din lemn masiv - doar topul si gatul? de ce nu scrie clar eclisa si spatele din ce sunt? ma indoiesc ca spaniolul are si eclisa si spatele din lemn masiv

Nici macar nu vreau neaparat integral lemn masiv. Daca suna bine, poate sa aiba si fata din placaj - oricum e mai rezistent la "intemperii"....

 

Ce mai este ciudat - pe site-ul rapsodia, la SM 200 7/8 nu scrie ca ar fi nimic solid si este mai ieftina decat SM 200 3/4. WTF?

 

De ce au toata varza aia pe site? Cu toate modelelel pe dimensiuni diferite... De ce nu listeaza doar modelul principal si acolo sa dea subcategorii pe pagina produsului, sau invers, sa le imparta din start pe categorii. Si de ce nu dau ca orice firma mai serioasa o fisa clara de specificatii in format tabelar?

 

Oricum mai astept si o oferta pe aici... poate vrea cineva sa se dispenseze de o chitara veche.

Link to comment
Share on other sites

Eu n-am vrut decat sa sugerez ca, in bugetul tau, fiind din Bucuresti, cu posibilitatea de a proba la fata locului, ai sansa de a lua chiar o chitara noua si foarte buna de la Hora.Mai ales ca la magazin poti gasi si chitare din serii pentru export (apropo, acele Gewa la care te refereai se fac tot la Reghin..), sau altele, pe care le fac pentru cine stie cine, si mai scapa o bucata-doua si pe la Rapsodia...

Spaniol e cu siguranta all solid (spate si eclise de paltin), dar de acord ca nu e esential. Dar fata, hm, mai ales la o clasica, ar cam trebui sa fie solida, parerea mea..

Altfel, sigur ca Hora da si gherle, din pacate, mai ales pe la finisaj, nu atat pe cat zic gurile rele, dar intr-adevar o Hora trebuie probata, sa nu ai surprize neplacute.

Pe site-ul hora.ro gasesti specificatii mai detaliate, dar nu au toate modelele. Probabil ca nu se omoara prea tare cu site-urile, pentru ca oricum, din cate stiu eu, abia fac fata comenzilor externe (gen Gewa), de aia si ajung destul de putine prin magazinele din tara, iar de aici mai sunt si alti baieti care iau cu toptanul si le vand pe bani buni pe ebay...

pacat ca ai rezerve fata de seria Eco, mie mi se par superbe, iar probleme cu finisajul nu cred sa aiba mai mult ca media Hora...

 

In fine, cred ca cel mai important e sa placa chitara copilului, sa fie comoda, sa sune frumos, sa aibe drag sa cante la ea. Mai bine ia-l cu tine si , care i-o place mai mult, aia sa fie, sa mai dam boalii specificatiile...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.