www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedala De Drive/distors Fara Amplificator?


xerxeArt
 Share

Recommended Posts

Intrebarea mea este: Se poate sa obtin o distorsionare decenta doar dintr-o pedala de distortion sau overdrive?

 

Nu am amplificator, iar din ce reviewuri la pedale am vazut, oamenii le folosesc pentru amplficarea suplimentara a sunetului, cu scopul impingerii ampului inspre distorsionare. Deci pentru imbogatirea distorsiunii amplificatorului.

 

Pedala pe care vreau sa mi-o iau este pentru clape, nu chitara, daca are vreo relevanta.

 

Ca optiuni, mi s-au parut interesante:

 

- TC Electronic Mojo Mojo

- Electroharmonix Soul Food

 

M-am uitat si la pedalele Blackstar HT, care suna genial, dar sunt cam scumpe si grele :)

Link to comment
Share on other sites

nu prea inteleg ce vrei sa faci cu pedala si clapa - unde vrei sa ajungi?

 

am bagat si eu semnalul de la o clapa prin diverse pedale de distors si dupaia in amp,dar mare branza nu obtii,doar colorezi putin tonul - mai precis,il "murdaresti" ; e ok pt chestii mai experimentale ; e o diferenta uriasa intre sunetul chitarii cu o pedala si sunetul clapei prin aceiasi pedala asa ca nu stiu cum poti "testa" pedala vizualizand videouri cu chitari pe net

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai momentan am deja un delay si un reverb. Merg foarte bine si cu clapa, chiar daca e semnal de linie. Din ele intru direct in mixer sau placa de sunet, nu am avut probleme.

 

Ma gandesc ca, avand semnal de linie, deci de amplitudine mai mare, clapa ar trebui sa duca mai repede la distorsiune. Gresesc cu ceva?

Link to comment
Share on other sites

La un Sintetizator  nu vad de ce sa cuplez la distors ...ai oscilatoare cu semnal Sinus , Rectangular , Dinte de fierestrau , Modulatie in faza / reglaj de umplere , etc etc ...deci practic ai deja sunet "distorsionat " .

 

La orgile Farfisa ,Continental ...etc , se folosea distors incepand cu era " John Lord " care folosea distors la Hammond ..,,

 

Bineinteles ca ptr muzica /sunete experimentale poti folosi orice efect /pedala ,,,vei obtine un sunet "nou " sau altfel ce poate fi interesant ,,

 

Si "SubOctave Generator" este util la  orga sau Octaver /Pitch Control .

 

Nu ai nevoie de " cab -sim " ,,odata ce ai in PC  soft EQ/ Multiband Compressor / si multe alte softuri cu duiumul si inca FREE ,,

 

Daca ai keyboard cu  MIDI -Note Out   poti canta cu "soft shynt " gasesti zeci si zeci de sintetizatoare /generatoare de unde ./ sample playere  cu milioane de tonuri ..si "distorsionate " sunete ce bu scoti cu doar un distors din nici o clapa !

 

Doar introduci in GOOGLE .....FREE SYNTH , FREE MUSIC SOFT , FREE KEYBOARD ,

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Dacă scopul e să obții "sunete ciudate, noi" nu se prea poate vorbi de restricții sau recomandări. Aș vrea să fac două observații totuși:

  • Pedalele pe care le-ai menționat sunt într-adevăr din categoria "pentru imbogatirea distorsiunii amplificatorului". Există nenumărate altele care sunt destinate folosirii cu un amplificator curat. Există și categoria "amp in a box". Există și cu cabsim inclus, deci opțiuni tot ai.
  • Clapa aia nu are cumva și distorsiune/ampsim?

În orice caz, flexibilitatea unui procesor sau soluție software pe PC cred că ți-ar fi utilă.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Foloseste cu incredere orice pedala de distors. Rau clar nu va suna, de mult se foloseste distorsiune pe synth/clapa, unele synth-uri chiar au un circuit de drive inclus.

Te poti juca cu diverse pedale, cu diverse tipuri de clipping. Depinde ce vrei sa scoti, in principiu un drive mai domol va adauga ceva continut armonic, fara a afecta structura timbrala, iar un fuzz iti va modifica destul de mult timbrul.

Link to comment
Share on other sites

@karpi: Nu folosesc clapa pe post de midi controller, nici nu ma plimb cu laptopul dupa mine. Ce sunet iese din clapa se duce direct in mixer, de aceea vreau sa imi iau pedalier si sa il populez cu efecte cat mai diverse. Acasa ma mai joc cu diverse softuri, am gasit si simulatoare soft de amplificatoare, tocmai astfel am putut sa imi dau seama ca overdriveul intern de care e capabil placa este insuficient.

 

@overdrive: Multumesc de sugestie, dar nu ma simt destul de capabil sa intru in tinker-eala cu circuite electronice :)

 

@FiveseveN:

1. Intr-adevar, am gasit seria de pedale de la AMT, care pare ca ar face ce imi doresc eu, simulare de preamp/amp, cu distorsiunea de rigoare.

2. Clapa are un singur efect de overdrive si unul de fuzz, care suna oribil dupa parerea mea.

 

@CernoBill: deci o sa incerc sa testez cat mai multe pedale cu clapa, sa imi fac o idee.

 

Apropos de asta, stiti un magazin in Bucuresti unde sa pot incerca pedalele cu instrumentul meu?

Link to comment
Share on other sites

Nu Laptop daca vrei  portabil , ceva micro PC  ar fi ideal ,ACUM SUNT MAI MULTE TIPURI ...de fapt organistii merg cu "tableta " .

 

Banuiesc ca ai un synth cu "preset-uri " , unul "normal" are oscilatoarele "la vedere " ,,,semnalul rectangular= distorsiune maxima  sa distorsionezi semnalul rectangular ,,rezulta  tot semnal rectangular doar ca daca  distorsionezi un acord format din sunete rectangulare  singurul efect va fi ca  "polifonia" se distruge ,'.

 

Synth-ul "canta " de ex un acord din 8 sunete "rectangulare " si se aude un acord bogat ,,

 

Daca distorsionezi un acord ajungi ca si in cazul chitarei sa obtii un "zgomot" cu armonice disonante ..spart ..scatrzait ....de nu mai recunosti ce acord este ,,

 

In schimb daca canti cu sase chitare simultan cate un sunet din acord oricat de distorsionate sunt suneteke individuale  va suna clar .acordul ,

 

La Farfisa si la Hammond  nu se "insista" la distorsiune maxima (Fuzz) ci doar overdrive ,,ce in cazul Hammond era realizat cu tuburi ,,deci aveai intermodulatii mai reduse ,,,

 

Se poate asculta John Lord  se aude ce sounduri scotea , la multe cu distors se limita la "power chord " ( se cunoaste de ce ).

 

La un synth cu doua oscilatoare de semnal rectangular  "mixate " la unison sau la octave +/-  cu factor de umplere reglabil sau modulat scoate sounduri mai "de distors " decat orice pedala de distors ,

 

Ptr sunete "speciale " cauta "Zebralete " sau "Crystal" cu care poti sa faci sunete "nemai auzite " ..

Soningen Modular .,,ce face niste sunete de "strings " extrem de bogate  are trei sau patru blocuri de oscilatoare  si cu " SIN , RECT ,Super Saw " si interconectari  /modulatoare / multiifilter ..etc etc 

 

Ptr live ar fi OK un SF2 Player  ce poate sa redea "wavetable " , faci acasa sunetele speciale si doar utilizezi "sample-uri " live ..oricum aceste sunete iau ore intregi sa le creezi , live nu ai timp ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Foarte interesante informatii, karpi. Trebuie sa cercetez.

 

Claviatura pe care o am e un Korg TR, care e destul de limitat. Nu pot sa imi generez eu sunetele, ci sunt limitat la preseturile respective. Cu toate astea, am scos niste sunete bune din el.

 

Oricum, ca pedala de distors pentru clapa si fara amplificator, am gasit 3 variante:

 

1. Pedalele Joyo/Harley Benton (costa 30 euro) - e posibil sa fie exact ce imi trebuie, sunt mai ieftine decat orice altceva de pe piata si au numai reviewuri bune

2. AMT-urile suna bine, sunt simulatoate de amplificator, cu iesire de linie (printre altele) - astea sunt cam 150 euro

3. Blackstar cu lampa. Un fel de mini amp-uri. Nu se preteaza la pedalboarduri, dar mi-au trezit curiozitatea. preturile se invart in zona 200 euro.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Intre timp mi-am luat un TC electronic mojomojo, functioneaza foarte bine cu clapa. Daca sunteti curiosi, intro-ul de aici e exact pedala respectiva plus un flanger, aplicate pe un patch de strings:

https://fjordro.bandcamp.com/track/a-breath-as-a-promise

Edited by xerxeArt
Link to comment
Share on other sites

Am o pedala EHX -B9  cu 9 sunete de Hammond , ptr ca sa suna cum trebuie am mai cumparat o pedala  Behringer RM 600 - Rotary Machine  , un simulator Leslie care reproduce soundul a   trei tipuri de boxa Leslie etc ...are si "Tube -Overdrive " ce suna foarte bine .

Este utila si ptr chitara  .

Exista si alte firme dar costa aproape de zece ori mai mult  . de ex EHX Lester K  sau altele

poti sa gasesti cu cuvinte cheie  in GOGLE si pe Youtube  " Rotary Speaker Simulator "  sau "Leslie speaker simulator "

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.