www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare


Bedivan
 Share

Recommended Posts

Salutare tuturor!

 

Am o mica intrebare legata de posibilitatea de a conecta sculele intre ele. :)

 

Am o chitara (Fender Deluxe Lonestar strat), un amplificator (Blackstar HT-5) si un procesor (Digitech GSP1101). 

Ceea ce vreau eu sa fac este sa folosesc un delay si un reverb al procesorului in bucla de efecte a amplificatorului si un compresor si un noise gate in direct input. Este posibil asa ceva?

Ar fi foarte simplu sa fac asta daca aveam doua procesoare.. unul il foloseam pt bucla, unul pt direct input, dar pot face chestia asta folosind un singur procesor?

 

Multumesc anticipat pt pareri si o zi faina tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor!

 

Am o mica intrebare legata de posibilitatea de a conecta sculele intre ele. :)

 

Am o chitara (Fender Deluxe Lonestar strat), un amplificator (Blackstar HT-5) si un procesor (Digitech GSP1101). 

Ceea ce vreau eu sa fac este sa folosesc un delay si un reverb al procesorului in bucla de efecte a amplificatorului si un compresor si un noise gate in direct input. Este posibil asa ceva?

Ar fi foarte simplu sa fac asta daca aveam doua procesoare.. unul il foloseam pt bucla, unul pt direct input, dar pot face chestia asta folosind un singur procesor?

 

Multumesc anticipat pt pareri si o zi faina tuturor!

Numai daca ai un "procesor "  modular ce-l poti cabla tu ...respectiv partial modular ,,,

 

1- modul ...compresor , preamp /dist eq ...cu intrari si iesiri separate 

1-modu  ..efecte ambientale .ecou , flanger , phaser ..etc ...cu intrari si iesiri separate

 

cele doua module sa se poata separa complet .si sa se poata cupla cu un switch intern daca folosesti numai procesorul ..

 

De obicei la prodesoarele ieftine nici macar ecoul /reverb nu-l poti scoate doar "wet"  adica doar semnalul intarziat  ce sa-l poti trimite la un amplif secundar ...de cele mai multe ori se scumpesc de fapt la "jack-uri" .

 

( de ex Raspberry Py ,(700 MHz /512 MB Ram ),,cu toate "mufele " de conectare lipite din fabrica costa 30$...

cu minim de  "mufe " costa 5$   si se cheama Raspberry Zero -1GHz /512 MB la care cumpara utilizatorul "mufele " daca are nevoie )

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.