www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duesenberg Star Player Tv


canstantzin
 Share

Recommended Posts

Pret: 1250 EUR


Localitate: Bucuresti


Contact: 0733650931


Stare: Foarte buna/Ca nou

Accept schimburi: Accept schimburi

Accept schimburi doar cu Tele made in USA ash body cu radius si taste moderne sau cu un Gibson Les Paul;

 

19 APR 2010 este data fabricarii;

Chitara suna si se simte exceptional;

 

Duesenberg Starplayer TV 2 Tone Sunburst, electric guitar, Semi Hollow, Arched laminated Spruce Top, Arched & laminated flamed  Maple Back, Sustain Center Block, Block Body Size: 46 x 34 x 7cm, Maple Neck, Rosewood Fretboard, Scale 647 mm, Nut width 42 mm, 22 Jumbo Frets, 12" Fretboard Radius, Dual Action Truss Rods, Pickups: 1 Duesenberg DP90 Domino Single Coil and 1 Grand thomann Vintage Humbucker, Controls Master Volume, Master Tone and 3 way switch, Duesenberg Diamond Deluxe Tremolo, colour: 2 Tone Sunburst.

post-5899-0-63540100-1456763707_thumb.jpg

post-5899-0-69360200-1456763723_thumb.jpg

post-5899-0-68181300-1456763822_thumb.jpg

post-5899-0-09233600-1456763840_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Lastarica !!!...unde ai citit asta? .in Spy News,Cancan Tv ori Otv :))))

Scrie made in Germany+Usa in cavitatea cutiei (ca si eticheta de 335)

In primul rand partea hardwere este 100% conceputa si fabricata de nemti si bate la cur bigsby american (eu la a mea dupa ce s-a aclimatizat chitara sa vreau sa o dezacordez si nu reusesc:)))

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Salut, pe eticheta din interior scrie numele celui care a inspectat chitara si data. 

Cei de la Duesenberg spun ca sunt facute in Germania toate.. si pana la urma nu conteaza unde e facuta, chitaruta e dementiala si mega de calitate lucrata si finisata, gatul este incredibil de comod, iar eu zic ca e cam pomana la banii astia chiar si la pretul de magazin care e in jur de 1600 - 1700.

Edited by canstantzin
Link to comment
Share on other sites

Toate sunt....in fapt este un parteneriat germano-american

din care au rezultat aceste excelente chitare

Duesenbergs combine Korean-made woodwork with German assembly, while components come from various Far Eastern and German Sources.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Duesenberg_Guitars

 

Nu se mai fac de foarte multa vreme in Germania, dar sunt in continuare chitari de top , foarte bine cotate si foarte apreciate atat in Europa cat si in USA.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Al meu este 2014 ,se numeste Duesenberg Starplayer tv Outlaw si scrie pe eticheta clar made in Germany+USA(cand ajung la sala si daca nu uit o sa-i fac si o poza etichetei din interiorul cutiei)

Este insa posibil ca modele mai de jos (duesenberg studio sau mai stiu eu ce sa fie cum ziceti,desi eu unul nu cred asa ca nu mai credeti folclor de internet cand doi proprietari ce au chitarele in casa spun ca pe eticheta scrie Germany+USA)

Mie unul pt covers chitara asta mi-a pensionat doua les pauluri:))))

Edited by Fenderaru
Link to comment
Share on other sites

Al meu este 2014 ,se numeste Duesenberg Starplayer tv Outlaw si scrie pe eticheta clar made in Germany+USA(cand ajung la sala si daca nu uit o sa-i fac si o poza etichetei din interiorul cutiei)

Este insa posibil ca modele mai de jos (duesenberg studio sau mai stiu eu ce sa fie cum ziceti,desi eu unul nu cred asa ca nu mai credeti folclor de internet cand doi proprietari ce au chitarele in casa spun ca pe eticheta scrie Germany+USA)

Mie unul pt covers chitara asta mi-a pensionat doua les pauluri:))))

A ta poate este aditie limitata '' FENDERARU '' :-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca o sa cauti pe net vei gasi forumuri unde oamenii l-au vazut pe Dumnezeu dansand ca Maical. Nu vad de ce ar conta unde e facuta chitara. Suna sau nu suna, te inspira sau nu, e ce cauti, e de buna calitate? Astea sunt intrebarile care conteaza.

 

Poti confirma eu, am cantat de curand fix cu aceasta chitara si suna excelent, cremos, cald iar neckul e f misto, alune ca bine degetele. in baza acestei chitare mi-am luat Duesenberg Fullerton CC si nu regret :)

Link to comment
Share on other sites

Cam asa sta treaba:)))

Pe siteul oficial nu se face vorbire ca doar ansamblata in Germania si restul Asia. Eu am avut Godyn nylon pe care scria chiar pe chitară "ansamblata in USA din parti hand crafted in Canada" ...acum se fac 100% in Canada insa scrie clar pe ele

post-2355-0-86916200-1458391682_thumb.jpg

Edited by Fenderaru
Link to comment
Share on other sites

:-) am avut si eu Duesenberg StarPlayer din 2013 si in carticica lui (manual de utilizare + autenticitate) scria la fiecare "bucatica" de chitara unde a fost fabricata (Italia blablabla), mai putin la lemn/body :-)))) - in marketingul de astazi se pare Coreea nu suna promitator... iar sub trademark se pot subantelege multe. Cu toate astea era o chitara foarte faina. Am avut ocazia sa cant si pe acest instrument si este o chitara foarte bine setata, cu un sound deosebit. Pana la urma ansamblul conteaza, si fiabilitatea, soundul chitarii. Bafta la vanzare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ted...pai cum ai vrea sa scrie pe lemne provenienta Germany ca indian rosewood,mahonul,brazilian rosewood ori mai stiu eu ce alte lemne nu prea cresc pe acolo:))))

Eu am in ograda si un Gibson R9 LP si un custom shop strat 63 pe a caror lemne asemenea nu scrie nicaieri provenienta. Atat eticheta de Duesenberg cat si producatorul confirma ca este made in Germany asa ca nu va mai luati dupa siteuri obscure de pi net:)))

Link to comment
Share on other sites

:-) sper totusi ca pe Gibsonul mai sus amintit sa scrie undeva Made in USA. ;-)))) Am mai avut printre altele chitari rasarite gen Framus Spitfire Custom, ori Diablo dar pe acelea scria clar Made in Germany... Iar eu nu ma iau numai dupa siteuri ci si dupa colegi de pe Rgc care au Duesenberg de prin anii 90 pe care - mirare - scrie made in germany. Dar am poluat destul topicul colegului Canstantzin. Inca o data accentuez: chitara respectiva este una foarte faina, arata bestial si are un sound aparte. Daca as avea banii respectivi, la pretul acesta mi-as cumpara-o intr-o secunda! Bafta si UP.

Edited by ted
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Baieti, hai sa mutam discutia in alta parte, va rog. Chitara poate sa fie facuta si la polul nord, cine stie ce inseamna un Duesenberg, stie la ce sa se astepte de la aceasta chitara. Am primit telefoane de la oamenii real interesati care stiau despre ce chitara este vorba si nu m-au intrebat unde e facuta. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.