www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Nestiuta...


Hruban Gustav
 Share

Recommended Posts

In iarna, m-am dus la GuitarShop in Cluj, sa imi iau un set de corzi la electrica (pe atunci nu aveam amp, cantam cu Pc'u), dar m-am holbat si la niste amp.... m-am hotarat sa imi cumpar unul.... dar aveam de ales dintre un Mustang I v.2 sau un Fender Frontman 10G.... desigur Frontmanu' era mai ieftin dar m-am gandit ca mai bine pun niste money si imi iau un Mustang... M-am mai tot invartit pe acolo pana a venit vanzatorul.... mi-a explicat avantaje si dezavantaje e.t.c. Dupa mi-a zis ca Mustangu' nu se impaca foarte bine cu pedalele... dar totusi l-am luat...

           Intrebarea este.... acum as vrea sa imi cumpar pedala de wah la chitara si vreau sa imi ziceti daca se poate pune pedala de wah la amp...

Link to comment
Share on other sites

cand ti-a zis ca nu se pupa cu pedalale a zis bine, insa nu e 100% adevarat. El s-a referit la pedalele de distortion si modulation (overdrive, fuzz, distort, delay, reverb, chorus, etc.) insa un Wah, o pedala de volum, iti merg foarte bine. Nu ma intelege gresit, poti sa pui si pe alea "interzise" daca dezactivezi respectivul modul din amp si daca le pui unde trebuie, dar iti spun ca nu o sa sune genial...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cand ti-a zis ca nu se pupa cu pedalale a zis bine, insa nu e 100% adevarat. El s-a referit la pedalele de distortion si modulation (overdrive, fuzz, distort, delay, reverb, chorus, etc.) insa un Wah, o pedala de volum, iti merg foarte bine. Nu ma intelege gresit, poti sa pui si pe alea "interzise" daca dezactivezi respectivul modul din amp si daca le pui unde trebuie, dar iti spun ca nu o sa sune genial...

 

 

din punctul meu de vedere un wah are cea mai mica interventie asupra tonului din amp, adica mult mai mica decat un OD sau un distors.

din nou, din experienta personala am gasit amp pe lampi mult mai prietenoase cu orice fel de pedale.

 Multumesc la amandoi si o sa imi cumpar curand o pedala de Wah.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.