www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Corzi Sunt Bune?


Anastasia_Alexandra
 Share

Recommended Posts

Buna ziua.

Am si eu o poblema si sunt curioasa daca ma poate ajuta cineva :) Vine ziua prietenului meu si vreau sa-i fac cadou un set de corzi de chitara ( electrica) dar nu am nici cea mai vaga idee de care trebuie ( si nu, nu il pot intreba, asta e problema)  Sunt total pe langa subiect :) Imi puteti spune, daca va dati seama din imagine, cam ce fel de chitara sau, si mai bine, cam ce gen de corzi ar merge la chitara? 

El canta mult in Drop D sau E standard dar uneori merge si mai jos. Canta heavy metal, death metal dar si genuri mai "melodiase", ca Bon Jovi, spre exemplu.

post-34465-0-82380700-1456047225_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ai de pana corbului ce raspunsuri.

 

Slava bobului ca nu mai sunt mai multi membrii activi care sa-si descrie preferintele ca fiind alegere Dumnezeiasca.

 

Cred ca unii sunt foarte gripati si au raspuns cu temperature mare.

 

Dragi colegi:

 

https://www.youtube.com/watch?v=sp2Etw5u0do

:))) Si totusi, ce propuneri ai?

Ia Elixir, tin foarte mult, suna la fel de bine, foarte anticorozive.

Nu te uita la altceva din ce gasesti la noi,e o pierdere de vreme.

 

Ia de 10-52, daca merge si in drop D

Elixir Nanoweb Electric Light-Heavy 

 

 

Merita banii  ;)

Multumesc pentru sfat, pana la urma cred ca aleg asta : http://www.guitarshop.ro/corzi-electrica-elixir-12077-10-52-light-heavy-nw_p3616.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poti trage cu ochiul si daca ai noroc mergi la sigur cu producatorul (vezi poza de mai jos). Daca inelele sunt colorate, atunci cel mai probabil sunt D'Addario. Cel putin eu n-am mai vazut la altii inele colorate. Iar ca dimensiune, nu cred ca ai cum sa gresesti cu 010-052.

 

post-9969-0-34435800-1456073630_thumb.jpg

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Poti trage cu ochiul si daca ai noroc mergi la sigur cu producatorul (vezi poza de mai jos). Daca inelele sunt colorate, atunci cel mai probabil sunt D'Addario. Cel putin eu n-am mai vazut la altii inele colorate. Iar ca dimensiune, nu cred ca ai cum sa gresesti cu 010-052.

 

attachicon.gifDSC_2429.JPG

Au si rotosound mai nou - colorate. 

Link to comment
Share on other sites

D'Addario, cat mai groase posibil(avand in vedere ca-i heavy dude). Eu aleg D'Addario mai mereu.

 

Am luat odata un set Elixir (si coated, mare tehnologie de fabricatie), si le-am aruncat dupa 3 zile. Paguba de 70 de lei. "Stratul" coated s-a jupuit de pe coarda, si zbarnaia din toate incheieturile.

Link to comment
Share on other sites

 

Multumesc pentru sfat, pana la urma cred ca aleg asta : http://www.guitarshop.ro/corzi-electrica-elixir-12077-10-52-light-heavy-nw_p3616.html

 

 

Părerea mea, nu-i lua cadou un set de corzi de ziua lui ! Poți să nu-l "nimerești" cu ele . Fiecare are gusturile lui aici, referitor la mărime, rigiditatea corzilor [ care e diferită de la unul la altul ], plus că-s perisabile !

 

Mie nu mi-ar place să primesc un set de corzi ! De trei sfert de milion cât fac corzile alea mai bine îi iei de la secțiunea "Accesorii chitară" ceva ce-i rămâne forever, un clip-on tuner sau un camerton sau o curea de chitară pe care scrii cu markeru' "Forever iubi" sau un set de strap-lockers ... 

 

Corzi, my ass ... Corzile se schimbă după 2-3 luni ! Ți-ar place... ? :P

 

Să-ți trăiască ! :)

 

 

Sau un set de dopuri de urechi pe care să le dea membrilor familiei când repetă la chitară ... :P [ kiddin' ]

Link to comment
Share on other sites

Stratul" coated s-a jupuit de pe coarda, si zbarnaia din toate incheieturile.

 

Ideea la Elixir pe langa acel coat de pe corzile cu wind, e faptul ca cele plain sunt TRATATE! Aia e marea chestie, pentru mine cel putin. Am testat si alte seturi cu coat pe wind, si cele plain tratate...si nu au tinut.

 

Cat despre ciupiturile de coat de pe corzile cu wind, mi-e greu sa cred :) (spun asta pt ca am si de 7-8 luni, si nu am vazut problema asta pana acum chiar ASA).

 

Poate dupa foarte mult timp s-ar intampla acel fenomen deasupra tastierei,si mai rapid in gen 3-4 luni, in zona unde se executa panatia...deci e mai probabil sa ai tu o problema cu fretwire-ul si mananca din coat prea tare. Nu vad de ce altfel s-ar intampla acest lucru, mai ales ca motivul pt care eu folosesc aceste corzi , e ca orice alt set mi se duce in 3-5 ore, corzile plain se fac rosii ,zilele urmatoare devin negre, iar cele cu wind nu mai aluneca deloc(asta e, fiecare e diferit), oricat as sterge cu solutii speciale sau nu.

Tocmai de aceea am si dat sfatul de Elixir, nu ca am eu pitici pe creier...exista si mai bune vorbind de coated, dar nu la noi in tara. Ideea era ca daca rezista la coroziunea ce se pare ca,degetele mele o exercita asupra corzilor, vor fi probabil, foarte decente (dpdv a durabilitatii cel putin) si pentru altcineva ce poate nu are aceasta problema.

 

Daca vorbim despre ton si modul cum se simt ca si rigiditate/tensiune...e alta poveste. Sa spunem ca Elixir nu exceleaza neaparat la capitolul acesta, dar e o linie fina de diferente fata de altele...si prefer sa primeze durabilitatea ce mentine acelasi ton, decat niste corzi ce tot trebuie sa le schimb dupa 2 saptamani, ce isi altereaza tonul si durabilitatea drastic foarte repede.

Link to comment
Share on other sites

 

Trebuie sa ma jur? O fac daca trebuie.

Nu mai tin minte daca erau plain tratate, dar am jurat ca niciodata n-am sa mai cumpar Elixir coated. Tin minte ca le-am pus pe actualul ESP ltd kh 202, si m-au dezamagit profund.

Si nu, nu s-a "tocit", s-a exfoliat ici-colo stratul coated + zona de panatie destul de rau. Recunosc, in cele 3 zile si ceva, am avut un jam mai intens, dar la 70 de lei aveam pretentii. A 4-a zi deja avea un sunet mat, fara rezonanta, oribil. 

De obicei folosesc D'Addario, sau Ernie Ball in stocul disponibil de la magazin. Ma tin 1 luna aproximativ (curatate dupa fiecare folosire), si sunt de 2 ori mai ieftine.

 

Insa gusturile nu se discuta, fiecare foloseste ce-i functioneaza cel mai bine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa ma jur? O fac daca trebuie.

Nu mai tin minte daca erau plain tratate, dar am jurat ca niciodata n-am sa mai cumpar Elixir coated. Tin minte ca le-am pus pe actualul ESP ltd kh 202, si m-au dezamagit profund.

Si nu, nu s-a "tocit", s-a exfoliat ici-colo stratul coated + zona de panatie destul de rau. Recunosc, in cele 3 zile si ceva, am avut un jam mai intens, dar la 70 de lei aveam pretentii. A 4-a zi deja avea un sunet mat, fara rezonanta, oribil. 

De obicei folosesc D'Addario, sau Ernie Ball in stocul disponibil de la magazin. Ma tin 1 luna aproximativ (curatate dupa fiecare folosire), si sunt de 2 ori mai ieftine.

 

Insa gusturile nu se discuta, fiecare foloseste ce-i functioneaza cel mai bine.

 

Se intampla.Am facut un experiment si am vazut ca pe chitara pe care aveam Poliweb s-a f***t mai repede D-ul decat pe cea cu nanoweb. Dar chestia e ca oricum tin mai mult ca altele. S-a exfoliat coarda dupa vreo 3 saptamani. In alea 3 saptamani au sunat corzile ca noi. Dupa o saptamana corzile d'addario sau orice altceva suna altfel. Dupa 3 oricum ar cam trebui sa le schimbi.

In niciun caz d'addario si ernie ball nu suna la fel dupa cateva zile. Sunt unii care le schimba pe fiecare zi daca au concerte zilnic (martin taylor spre ex)

 

 

Pe alta chitara am nanoweb de o luna si nu au nici pe dracu. depinde si ce pana folosesti, cred. N-am tinut cont de asta, dar banui ca graphtechurile sunt mai rigide si d-aia s-au dus atunci mai repede.

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Se intampla.Am facut un experiment si am vazut ca pe chitara pe care aveam Poliweb s-a f***t mai repede D-ul decat pe cea cu nanoweb. Dar chestia e ca oricum tin mai mult ca altele. S-a exfoliat coarda dupa vreo 3 saptamani. In alea 3 saptamani au sunat corzile ca noi. Dupa o saptamana corzile d'addario sau orice altceva suna altfel. Dupa 3 oricum ar cam trebui sa le schimbi.

In niciun caz d'addario si ernie ball nu suna la fel dupa cateva zile. Sunt unii care le schimba pe fiecare zi daca au concerte zilnic (martin taylor spre ex)

 

 

Pe alta chitara am nanoweb de o luna si nu au nici pe dracu. depinde si ce pana folosesti. N-am tinut cont de asta, dar banui ca graphtechurile sunt mai rigide si d-aia s-au dus atunci mai repede.

 

Ciocanel, eu cred ca ScreamStar a nimerit doar un set nasol

 

Am acelasi set de 9 luni...da 9 LUNI! Pe una din chitare...corzile plain arata LA FEL, nu au acel efect de flutter ca si cum sunt uzate in dreptul barelor...inca lucesc, si suna BINE.

 

Cat despre cele cu wind, care au efectiv stratul de coat, doar in zona penei este distrus, in rest deloc...si stii ca nu cant "lejeritati" si abuzez maxim corzile la benduri si asa, mai ales ca fac mult legato, si deci trag in toate partile de coatul ala...de aia ma mir de ce spune ScreamStar. E foarte probabil sa fi nimerit un set aiurea

 

Mie polyweb nu-mi plac, doar nanoweb. Am avut poly de 10-46 de test(folosesc 9-46), dar le-am aruncat ca mi se pare prea infundat soundul pe corzile cu wind de la poly coat.

 

Adica, am avut pana acum 5 seturi de Elixir, toate au tinut peste 6-7 luni...sa ma jur eu? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Si eu am pe strat exact ce ai tu Razvan, Elixir nanoweb custom light 9-46 sunt de un an si tot ok suna...cine crede crede cine nu sa testeze ;)  :yay:

 

Cred ca deja fac un an si la mine, sau aproape...de asta ma mir cand citesc chestii..Nu ii dau in cap la om :) nu asta e ideea.

Eu tot insist sa cred ca a nimerit un batch aiurea, e FOARTE posibil (am patit la D'addario! mai demult cand foloseam)

 

Multumesc pentru sfat, pana la urma cred ca aleg asta : http://www.guitarshop.ro/corzi-electrica-elixir-12077-10-52-light-heavy-nw_p3616.html

 

Pana la urma, ce ai luat? :)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca deja fac un an si la mine, sau aproape...de asta ma mir cand citesc chestii..Nu ii dau in cap la om :) nu asta e ideea.

Eu tot insist sa cred ca a nimerit un batch aiurea, e FOARTE posibil (am patit la D'addario! mai demult cand foloseam)

 

Pana la urma, ce ai luat? :)

Elixir am luat, 10-52 :) Cred ca cel mai mult m-a convins durabilitatea, atat a corzilor, cat si a suntelui :) Multumesc mult pentru sfaturi ^-^

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.