www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Identificare Poturi Cts


george4you
 Share

Recommended Posts

Salut!

 

Am o chitara Fender strat AVRi 62 (care stiu ca e fabricata la sfarsitul anilor 80) si as vrea sa identific poturile din ea. Am cautat pe net cat am putut de mult dar fara succes. Ma poate ajuta si pe mine cineva fiindca vreau sa stiu in ce an au fost facute?Mersi.

Seria de pe poturi e: 013446 250K A 9842 CTS.

Link to comment
Share on other sites

@george4you: As indrazni sa fac o precizare. Daca chitara prezentata de tine in poze, are totul original pe ea, atunci, iti pot spune ca dozele sunt de tip 57/62 cu poli "bevield". Aceste doze au fost introduse, pe acest model de chitare, dupa anul 2000 (in perioada 2004-2006, parca) si se caracterizeaza printr-un sunet ceva mai transparent, in comparatie cu dozele 57/62 cu polii taiati drept. Nu sunt convins ca existenta unor potentiometre datand dintr-o anumita perioada dicteaza cu mare exactitate perioada propriu-zisa de fabricatie.

Pe de alta parte, am avut pe mana chitare Fender Stratocaster AVRI '62 fabricate in '88, '94 si 2008 si parerea mea este ca nu existau diferente in ceea ce priveste CALITATEA fabricatiei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sorin65 - Nu scrie nimic la capatul gatului.

StratMan - Multumesc de detalii dar totusi nu resusesc sa aflu si eu din ce am e chitara asta... proprietarul mi-a zis ca e clar inainte de 2000... el crede ca sfarsitul anilor 80. Seria nu ma ajuta prea mult dar totusi V032xxx imi arata ca e destul de probabil sa fie in perioada aia... deoarece am vazut alte serii cu numar mai mare si era deja prin anii 90.

Link to comment
Share on other sites

in piza cu gatul, se vede langa R-8 un 06 sau 08, stampilat cu rosu. ar putea fi anul, se potriveste si cu cea a zis Stratman relativ la doze. stampila rosie am mai vazut-o in straturi.

in piza cu gatul, se vede langa R-8 un 06 sau 08, stampilat cu rosu. ar putea fi anul, se potriveste si cu cea a zis Stratman relativ la doze. stampila rosie am mai vazut-o in straturi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

citez de pe site-ul fender(desi se intelege clar din ce a zis stratman si sorin).

American Vintage Reissue models

The major exception to all of this is the American Vintage Reissue (AVRI) series. These have serial numbers starting with V and do not strictly correlate to years. The neck dates on these guitars, however, are usually reliable.

 

 

Daca totusi mai ai vreo urma de indoiala, poti oricand sa le dai un mail cu serial number-ul si iti vor spune exact.

Edited by lefmir
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci pana la urma chitara ce an o fi?

Seria e V032111. Aici sunt 2 poze cu neck pocket.

http://www.strat-talk.com/threads/could-this-be-an-original-vintage-reissue-body.125370/

 

".......As a broad generality V000001-V004000 denote a 1982 guitar, V004000-V010000 denote a 1983 guitar, and V010000-V016000 denotes a 1984 guitar, any serial number below V016000 denotes a guitar made at the fullerton plant (1982-1984). Of course, there are exceptions to this generalization......."
Link to comment
Share on other sites

data pot-urilor e doar atat. o poti folosi ca reper, daca sunt cele originale, pt a afla cam de cand e si chitara. iti dai seama ca pot-urile sunt luate la gramada cu ceva timp inainte, asa ca se prea poate sa fie poate cu ceva luni mai batrane decat insasi chitara.

 

la vintage reissue nu stiu daca pot sa iti spuna customer support "data nasterii", la fel cum nu pot nici la restul modelelor de serie americane, pt simplu fapt ca se fac in cantitati uriase si nu cred ca isi pierde timpul fender sa le tina evidenta la toate. doar la custom shop.

 

si apropo sunt si custom shop, printre primele, de la inceputul anilor 90, care sunt cu seria V.... pe backplate. doar ca alea au si stampila veche a customshop-ului pe spatele headstock-ului.

 

in concluzie, cred ca cel mai simplu e sa cauti chitari cu seria aproximativ din zona aia si sa vezi cam de cand sunt. nu cred ca sunt neaparat folosite placutele chiar in ordine cronologica, ci doar asa, cu aproximatie...

Link to comment
Share on other sites

Inca caut de-mi sar ochii... ☺

Problema e ca fost proprietar (care si el a luat chitara de la altcineva) zice ceva, poturile indica altceva, seria zice altceva .... nu mai inteleg nimic.

Nu cred ca o sa reusesc sa aflu anul ei de nastere....

Edited by george4you
Link to comment
Share on other sites

Am scris la Fender si am trimis o poza cu seria chitarii. Am primit urmatorul radpuns:

 

"Hello,

Unfortunately that serial doesn't pull up for me. However, that's no cause for concern, as the Vintage series has been running since 1982 and our serial database can only stretch back to 1993. Can I snag a few pictures of the whole instrument?

 

Jeff Bielke

Senior Consumer Relations Representative/Direct Sales

Fender Musical Instruments Corp.

17600 N. Perimeter Dr., Ste-100

Scottsdale, AZ 85255

(480) 845-5136"

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce am mai trimis ceva poze la cei de la Fender am primit un ultim e-mail dar fara a se specifica anul cand a fost construita chitara... :

 

 

"Hello,

That does indeed look like the US Vintage 62 Strat. Check out the specs below.

 

Model Name: U.S. Vintage ‘62 Stratocaster

Model Number: 010-0909-(Color#)

Series: U.S. Vintage Series

Body: Alder

Neck: Maple

Fingerboard: Rosewood (7.25” Radius/184 mm)

Frets: 21 Vintage Size

Scale Length: 25.5” (648 mm)

Nut: 1.650” (42 mm)

Hardware: Chrome

Machine Heads: US Vintage Style

Bridge: US Vintage Style Tremolo

Pickguard: 3-Ply White

Pickups: 3 US Vintage Single Coils

Pickup Switching: 3 Position Blade

Controls: Master Volume, Tone (Neck), Tone (Mid)..."

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.