www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedale Loop


mo_hate
 Share

Recommended Posts

Salutari !

  1. Am o chitara electo-acustica si doresc sa achizitionez o pedala loop atat pentru acompaniament backtrack, cat si pentru compozitie. Pe diferite site-uri am vazut fel de fel de modele si firme, la diferite preturi, insa ma orientez spre una amator, nu profi. Astfel, urmatoarele pedale m-ar interesa si as fi recunoscator daca un priceput al acestor pedale m-ar ajuta si informa:

          Ca necunoscator, dintre cele 3 Vox-ul imi pare cel mai bun raport calitate-performante-pret, dar as avea nevoie de niste pareri corespunzatoare.

 

     2. Nefiind priceput la pedale loop, sunt curios in cazul modulatiilor unui cantec ( in cazul bridge-urilor spre exemplu ), cum se procedeaza astfel incat drum-urile inregistrate cu bataie in chitara sa cante in momentul in care doresc sa opresc progresia de acorduri precedenta ? Ca sa fiu mai explicit, spre exemplu : inregistrez drum cu batai in chitara, inregistrez si bass, si eventual batai. Cantecul este in gama Am la intro si strofe, iar la bridge moduleaza in Em.. cum procedez astfel incat sa ruleze drum-urile si bass-ul si bataile corzilor sa le opresc sa pot modula in Em...

 

       Va multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Salut. Trebuie sa inregistrezi beaturile pe 2 patchuri diferite si in momentul in care treci pe partea de bridge schimbi patchul.In cazul Boss si Digitech vei avea nevoie de un footswitch(altfel  va trebui sa apesi cu mana -un buton micut de pe pedala).Vox-ul nu stiu cum functioneaza

Am un Jamman solo, dca vrei diseara iti fac un mic video cam cum se face.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc baieti ! Si asa daca ar fi sa imi iau un looper si un footswitch nu ar fi mai rentabil acesta, ca as iesi cam la acelasi pret : http://www.guitarshop.ro/efect-chitara-digitech-jamman-delay-looper-phrase-sampler_p1336.html ?

@demiicaros daca ai timp mi-ar fi de mare ajutor.. multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei ptr "acasa " ptr studiu / compozitii  si chiar ptr cantat live nu de loop-machine ai nevoie ci de

 

Trio Band Creator de la Digitech ...canti armonia => se proceseaza si scoate "Bas" si "tobe" in vre-o 7 genuri * 12 stiluri cu variatiuni pe linia de bass ce merge  dupa "ar,onia' ca ai cantat-o odata ..precum si tobe ce in acelasi gen stil cu basul ,,merge automat cu  treceri la sfarsit de "fraza" ...si alte smecherii .

Are "trei loop-uri " independente ...din pacate  "armonia" cantata ptr a lua progresia si tempoul in care va face bas si tobe nu este inregistrata ,,,asa ca ai bas si tobe la progresia cantata ,,,impreuna cu un loop-machine mai mic (de ex BOSS RC-3 Loop Station )se poaterezolva  ca sa ai si armonia/ chitara  inregistrata... Acestr lucru ptr live ..sa canti pe scena .

 

ptr lucrat compoztii este cel mai OK

 

ptr inregistrat si mixat /masterizat Zoom 8 sau Zoom 24  ...Zoom 16 si el ar fi ok sau PC-ul .

 

Loop machine ..JamMan Delay

 

Aceste scule  din pacate nu au MIDI  In sau Out  , nu poti sa realizezi sincron  cu alte scule ..probabil urmatoarele produse  o sa aiba MIDI , ca sa mai cumparam inca odata aceleasi scule ...

 

Daca vrei ceva mai profi trebuie sa te uiti sa aiba Midi In/Out ptr Start Stop Play/record si sincron cu alte scu;e Midi ..ca sa poti utiliza pe scena si in studio in sincron cu trupa sau trackuri ..drummachine ..synth...etc

dar sunt ceva mai scumpe .. 

 BOSS RC  mic are si drum machine sau doar loop-uri de tobe 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Digitech Jamman Solo XT..iti recomand..timp de cantare 35 minute(99 intrari)..cand ii pui in slot un card micro sd de 32gb(maxim)..ai timp de inregistrat de pana la 32 ore(200 intrari)...Jamman Stereo are slot de sd mare si suporta doar 16gb maxim(16 ore de cantat)..e ok si asta...bossurile(RC-3,,RC-30,RC-300) au timp de cantare de 3h mem. interna(99 intrari)..sunt mai scumpe..au mai multe tipuri de ritmuri decat digitech(doar 9)..in rest nici un avantaj

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.