www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Merita Restaurata?


Skit
 Share

Recommended Posts

Salut!Detin o chitara acustica(posibil western dar nu sunt sigur) care ar avea nevoie de o restaurare.As imparti procesul in doua: functional si vizual.

1.Functional: -Cheitele trebuie schimbate deoarece unele sunt sparte si nu o pot acorda (plus ca pe stanga sunt un model pe dreapta altul :) )

                     -Pragusul nu arata bine si cred ca nici nu functioneaza perfect

                     -Cordarul......ce sa zic,aproape e smuls

2.Vizual: -Chestia alba de pe fund as vrea sa o inlocuiesc cu un strap button

              -Spatele (defapt toata chitara) trebuie refinisat

 

Intrebarea este cat ar costa fiecare proces in parte si daca se merita.

 

Multumesc!

 

post-34004-0-71666200-1455105066_thumb.jpg

post-34004-0-04792500-1455105069_thumb.jpg

post-34004-0-64688000-1455105070_thumb.jpg

post-34004-0-19887300-1455105072_thumb.jpg

post-34004-0-48212000-1455105073_thumb.jpg

post-34004-0-64888600-1455105074_thumb.jpg

post-34004-0-68966200-1455105075_thumb.jpg

post-34004-0-46736600-1455105077_thumb.jpg

post-34004-0-75607800-1455105078_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

pai,ieftin nu o sa iesi,ca sa iti zic mai precis,o sa coste cam de vreo doua ori pe cat valoreaza cetera (cel putin)

1 - cheitele nu-s asa scumpe

2 - nutul,la fel,depinde de unde il cumperi ( nut de os gasesti de la 10 lei la 30) ,dar manopera costa multicel 

3 - cordarul,pe langa ca e smuls e si cam ciobanit - prins in 4 holzsuruburi de chitara  :w00t:  asta e o tehnica folosita de amatori in reparatii sau de firmele ieftine (unde de obicei se acopera surubele cu un furnir circular) ,ori il schimbi cu totul,ori il lasi cu surube,ori scoti surubele si astupi gaurile frumos - la fel,manopera costa

4 - finishul e cel mai scump din toata operatiunea asta deoarece trebuie atent facut si in multiple straturi (cost,undeva la cateva sute de lei,depinde de fiecare)

 

la final,o sa ai tot o hora,dar care arata dragut pt varsta ei - investitia nu o scoti veci

concluzie: din perspectiva bugetului-nu merita restaurata , daca are ceva valoare sentimentala-poate merita

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

In primul rand, NU este o chitara acustica (sau western, daca vrei, tot un drac in principiu... :) ), este o chitara clasica... ;)

La o chitara clasica, NU se folosesc coarde metalice... Asta este motivul pentru care cordarul (bridge-ul) s-a dezlipit, si o sa se tot dezlipeasca, chiar daca o repari si o sa insisti sa-i pui coarde metalice (mare minune sa mai ai inca gatul chitarei in parametri...)! :)

 

In mare, restaurarea te va duce undeva la de 3-4 ori valoarea ei pe piata, daca o gasesti in stare decenta si undeva la de vreo 2-3 ori valoarea unei Hora Reghin cumparata azi din magazin... Daca merita? Tu ar trebui sa stii mai bine...  :gnight:

 

In rest..., tot ce ti-a povestit dani_rosu5..., perfect valabil!

 

Spor... la restaurat! :confused::rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Chitara asta a fost f. buna la vremea respectiva (si cu un lemn superb, "spruce top", etc), dar corzile alea tzapene de acustica nu aveau ce sa caute acolo! :death: . vezi ce au zis colegii, mai sus! :respect:

Daca corpul nu este crapat, las-o cu finishul si ocupa-te de prag si cordar!! (iar cheile se gasesc, si ieftin)! Daca rezolvi cu alea si actiunea e ok, esti bine. Si treci pe corzi de nylon .. .. sau .. (eu am acelasi model si merg cu corzi de electrica -extra light- si acordate cu un ton mai jos, si merge superb pt. ce vreau eu).

Succes. :rock:

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi.Corzile nu sunt puse de mine,asa am primit-o.O voi restaura ,dar nu acum, deoarece are valoare sentimentala fiind prima chitara pe care am pus mana (nu am cantat la ea niciodata).

 

Inca o intrebare: Cand cant o nota se aude mult mai bine decat la cealalta chitara a mea clasica in sensul ca sunetul este mai profund, mai muzical.Este din cauza corzilor de metal sau este o chitara mai buna?

Link to comment
Share on other sites

Este chitara clasica si nu "western"  (care-i zisa  "acustica "  o mai fi si tipuri  ultrasonice sau fotonice ?),

 

Nu-i  facuta ptr corzi de otel !

 

asa arata o chitara "acustica "   etc ...se vad "tzumburushii " care tin corzile "in corp" deci nu "trag" de cordar ci de toata placa de rezonanta ce este intarita in interior ..( dar se poate si aceasta placa cu totul  sa se deformeze in cazul utilizarii unor corzi prea groase si prea tensionate ...)

 

http://www.ministore-shop.ro/image/cache/data/Chitari%20Acustice/msa/m19-860x640.jpg

 

O cureti ...cureti cat poti de sub cordar adezivul ramas lipesti cu aracet  ..tii  presat o zi doua ....daca s poate desfaci din suruburi ...poti sa  lasi si suruburile ptr "siguranta" ..daca nu esti sigur de lipitura cu aracet ..

Exista un tip de aracet "mai rezistent la umezeala " se vinde si la sticlute de plastic parca 200 -250gr ..

 

montezi corzi de nylon   ...si este OK ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Este chitara clasica si nu "western"  (care-i zisa  "acustica "  o mai fi si tipuri  ultrasonice sau fotonice ?),

 

Nu-i  facuta ptr corzi de otel !

 

asa arata o chitara "acustica "   etc ...se vad "tzumburushii " care tin corzile "in corp" deci nu "trag" de cordar ci de toata placa de rezonanta ce este intarita in interior ..( dar se poate si aceasta placa cu totul  sa se deformeze in cazul utilizarii unor corzi prea groase si prea tensionate ...)

 

http://www.ministore-shop.ro/image/cache/data/Chitari%20Acustice/msa/m19-860x640.jpg

 

O cureti ...cureti cat poti de sub cordar adezivul ramas lipesti cu aracet  ..tii  presat o zi doua ....daca s poate desfaci din suruburi ...poti sa  lasi si suruburile ptr "siguranta" ..daca nu esti sigur de lipitura cu aracet ..

Exista un tip de aracet "mai rezistent la umezeala " se vinde si la sticlute de plastic parca 200 -250gr ..

 

montezi corzi de nylon   ...si este OK ..

ok,mie mi-sa parut ciudat ca nu are tipul acela de bridge tipic pentru o chitara acustica,dar este primita cadou si nu prea aveam informatii despre ea pana acum

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.