www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Paca De Sunet Pci -Recomandare


Rock'n blues
 Share

Recommended Posts

Salut! Am nevoie de putin ajutor pe la placa de sunet, nu stiu cum sa fac si eu o inregistrare cat de cat "ascultabila" ,mai clara.Am o placa de sunet  5.1 CMI8738.

Banuiesc ca ea este raspunzatoare de distorsionari, ca si echipament am o chitara electroacustica ibanez,mixer behringer eurorack MXB1002, microfon behringer c3.Distorsioneaza foarte mult, desi mixerul nu ma avertizeaza cu acel led rosu de clip, chiar are mult pana acolo.Cum vorbesti sau canti la microfon mai tare putin, incepe sa se auda extrem de prost,trebuie sa vorbesti foarte,foarte incet in microfon sa nu distorsioneze,in casca sunetul nu mi se pare oribil,dar la inregistrare este foarte prost,chitara se aude binisor dar nu cum trebuie,am auzit acelasi model de chitara inregistrata profi si se auzea frumos.

Am slot PCI ,vreau ceva tot cu acest slot,nu foarte scump,dar sa fie macar sunetul cu 20 la suta mai bun,nu vreau mai mult de atat momentan!

In direct x din pc la test,placa apare mono 8 bit -22 khz,mai rar uneori imi apare stereo 16 bit.

Cu ce as putea sa o schimb,tot pe PCI?

Edited by Rock'n blues
Link to comment
Share on other sites

Salut! Am nevoie de putin ajutor pe la placa de sunet, nu stiu cum sa fac si eu o inregistrare cat de cat "ascultabila" ,mai clara.Am o placa de sunet  5.1 CMI8738.

Banuiesc ca ea este raspunzatoare de distorsionari, ca si echipament am o chitara electroacustica ibanez,mixer behringer eurorack MXB1002, microfon behringer c3.Distorsioneaza foarte mult, desi mixerul nu ma avertizeaza cu acel led rosu de clip, chiar are mult pana acolo.Cum vorbesti sau canti la microfon mai tare putin, incepe sa se auda extrem de prost,trebuie sa vorbesti foarte,foarte incet in microfon sa nu distorsioneze,in casca sunetul nu mi se pare oribil,dar la inregistrare este foarte prost,chitara se aude binisor dar nu cum trebuie,am auzit acelasi model de chitara inregistrata profi si se auzea frumos.

Am slot PCI ,vreau ceva tot cu acest slot,nu foarte scump,dar sa fie macar sunetul cu 20 la suta mai bun,nu vreau mai mult de atat momentan!

In direct x din pc la test,placa apare mono 8 bit -22 khz,mai rar uneori imi apare stereo 16 bit.

Cu ce as putea sa o schimb,tot pe PCI?

 

1/.Citeste manualul de utilizare ...seteaza 44.1KHz si 16 bit   stereo sau mono ..vezi ce drivere trebuie sa upgradezi ...la "firma" gasesti FAQ si sfaturi si suport cu driverele  //

2/. Citeste manualul de utilizare ...seteaza 44.1KHz si 16 bit   stereo sau mono ..ptr recorderul/player  utilizat

 

trebuie sa ai  DX 8.1 eventual mai "nou "

ftp://188.190.32.209/dbu/009154.pdf

 

In rest cum spune @FiveseveN  grije la "overdrive " ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Acolo la recording level in audacity in functie de cat setezi la microfon, dar se mai duce pe rosu, sau nu acolo va referiti?

semnalul poate fi prea mare deja pe intrare in placa ...in acest caz trebuie redus inainte de placa ...in rest urmaresti sa  se auda clar/curat ..unde nu ai VU metru ..unde ai vezi sa nu sara in rosu ...

Cuplezi  chitara sau microfon....reduci toate volumele din PC la 25% din maximumul de  100%ca sa fii sigur ca nu  duci in distorsiune etajele din placa de sunet si cele "soft" .ale Audacity ,,

Asculti ca acest semnal sa nu fie distorsionat ...apoi pe rand catre  puntul final ridici volumele cat sa fie amplificat semnalul dar fara distors...

Atat cu microfonul cat si chitara dai s testezi si cu semnale "maxime" ce pot sa apara in timpul cantatului ...ca sa nu ai surprize daca-ti scapa mana mai tare sau strigi mai tare cu vocea...etc..

 

Dar .!!..setarile sa fie atat la placa cat si la Audacity 44.1khz si 16 bit ,sa ai instalat driverul placii de sunet , sa ai DX 8.1 sau DX9..

Microfonul Behringer c3  nu cred ca este OK in intrarea de Mic Multimedia acea intrare este ptr MIC electret ...oricum depinde si de ce fel de  reglaje ai la  "mixerul"  placii  de sunet ...( EQ, booster ,Volume ptr diferie intrari si iesiri etc ...._)...sau ce apare in WindowsMixer ...

 

in Line-In nu stiu daca are sensibilitate suficienta ,,, mergi pe testari succesive . reglezi volumele de la 20%  pe rand de la intrare  catre  canalul de inregistrare ,,

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.