www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Legea Antifumat


vaxe
 Share

Recommended Posts

De faptul ca in cazul in care legea ar fi permis  locuri special amenajate pentru fumatori, existenta acestora, ar incuraja (probabil) o parte din nefumatori sa se apuce de tigari ce parere aveti? Am primit argumentul asta de la un fumator inrait, care s-a apucat de tigari datorita locului unde isi petrecea o parte din timpul liber, in prezenta amicilor fumatori. Daca pe vremea lui ar fi existat aceasta lege, in forma actuala, e convins ca nu s-ar mai fi apucat ... O fi adevarat oare? 

Link to comment
Share on other sites

:) He he !

 

Câți dintre rgc-iști nu acuză forumu' ăsta, că dacă el n-ar fi existat, nici ei n-ar fi aruncat banii pe fereastră pe tot felu' de scule,mai mult sau mai puțin utile ?!

 

"Cosu, vrem banii 'napoi !!!" :P

 

.

Edited by ramurel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sfatul "rgc.ro "

 

 

Pai ar trebui sa se interzica  vanzarea tigaretelor .

 

Un pachet pe zi =15 Ron   ...in 30 zile = 450 Ron =100 Euro

 

pui acesti bani la CEC in 12 luni ai 1200 Euro n ..in 10 ani ai 12000 Euro si poti sa-ti cumperi o chitara si un amplif bun !

 

Plus ramai mai  sanatos ..

 

Asa ca rabdare si fara tutun .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

:) He he !

 

Câți dintre rgc-iști nu acuză forumu' ăsta, că dacă el n-ar fi existat, nici ei n-ar fi aruncat banii pe fereastră pe tot felu' de scule,mai mult sau mai puțin utile ?!

 

"Cosu, vrem banii 'napoi !!!" :P

 

.

 

Sincer cred ca nici unul, da-mi place analogia! :))))))))))))

Sfatul "rgc.ro "

 

 

Pai ar trebui sa se interzica  vanzarea tigaretelor .

 

Un pachet pe zi =15 Ron   ...in 30 zile = 450 Ron =100 Euro

 

pui acesti bani la CEC in 12 luni ai 1200 Euro n ..in 10 ani ai 12000 Euro si poti sa-ti cumperi o chitara si un amplif bun !

 

Plus ramai mai  sanatos ..

 

Asa ca rabdare si fara tutun .

 

M-am gandit si eu, dar exista riscul vanzarii pe piata negra, si atunci statul pierde prea mult (taxe, accize, etc ...)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Cea mai proasta lege ever. In orice caz, dupa luni de chinuiala in frig si asa mai departe am ajuns la o concluzie. Trebuie sa ma las de fumat.

 

Am urmat cativa pasi simpluti: http://newspack.ro/14-pasi-de-urmat-daca-vrei-sa-te-lasi-de-fumat/

 

Sunt dupa 3 saptamani si pot spune ca inca imi este greu, dar sunt foarte ambitionat.

 

Cred ca este cea mai buna solutie pe care o putem adopta sau... sa iesim in strada. Cum se pare ca nu suntem asa de uniti, ma *** pe el de confort si de placeri si incerc sa imi impun sa nu le mai fac.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai tare ca s-au deschis doua noi cafenele  in centru ...o sa trec odata sa vad  cati clienti au ..

Personal  ma  duc prin  centru  doar daca am ceva foarte important , si nu stau niciunde la cafea  -fara tigara ..

Cred ca nici altii nu se duc sa stea  la  cafa  , pe langa  asta din pretul a  doua cafele  precis pot cumpara 1/2 Kg de cafea  mult

mai de calitate decat ce  servesc ei ...foarte rar am  baut cafea buna in cafenele !

 

Deci nimic nu ma atrage sa stau intr-o cafenea .

 

Vara la terasa este Ok ...deci asteptam vara .

 

Ce este totusi interesant  ar fi ca acesti domni " antifumat "  nu au nimic impotriva poluarii , impotriva "smog"-ului  , sunt zile cand efectiv poti lesina de smog !

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Intr-o dimineata, prin luna mai, m-am trezit doar cu 2 tigari in pachet..... le-am fumat, am aruncat bricheta, si de atunci nu mai fumez....  asta dupa peste 30 de ani de fumat.... Iar legea asta, chiar e buna, poti intra intr-un local si sa nu te usture ochii de la fum.... Eu beau si cafea, mai beau si o bere, nu am nici o treaba cu fumatul...si parca toate sunt mai gustoase!!   Lasati-va....e tare bine...treaba e din creier!   Si se simte si financiar..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

- Fumezi un pachet de tigari pe zi si 1-2 tigari de foi, asa-i?

- Da, daca-s si la cintat chiar mai mult ca-mi arde tigara singura pe headstock.

- Stii, am facut o socoteala si mi-a iesit ca economisind banii pe care-i dai pe tigari de atitia ani puteai sa-ti cumperi un Ferrari.

- Zau? Unde-i Ferrari-ul tau?  :P

Link to comment
Share on other sites

Zicea cineva mai sus ca poate sa stea sa bea o bere fara sa fie umplut de fum. Pub-ul pe care il frecventez eu, de cand cu noua lege, s-a pus pe facut mancare; asa ca acum nu mai miros a tigari, miros a cartofi prajiti.

Everybody loves french fries :D In felul asta poate iti gasesti cealalta jumatate :))))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.