www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Valorificarea Timpului De Studiu


Gia
 Share

Recommended Posts

Ironside, pardon de englezism. 

Argumentul varstei nu l-am luat in calcul pana nu mi l-au zis altii - ne-muzicieni, ce-i drept. Pe principiul “ce-ti trebuie tie chitara la varsta ta, nu mai ai cum sa inveti un skill nou, pune tu mana si construieste-ti cariera/marita-te/etc. (si ce altceva o mai astepta lumea de la femeile de 25 de ani)”.

Si crede-ma, scopul meu nu e sa cresc tensiunea nimanui (poate a vecinilor, ca ei ma trezesc cu bormasina) si nici sa capat atentie nemeritata din partea cuiva. Vreau doar niste idei de abordare a studiului, ca am luat chitara si am cantat la ea, dar n-am ajuns prea departe pana acum, din pacate, si devine frustrant.

 

1. Nu mai lua de bun tot ce iti spun prietenii. Cind vine cineva si iti zice ca "asa e, ca stiu eu", intreaba-l de ce. Daca nu stie sa-ti dea o explicatie, nu-l lua in seama.

 

2. Pentru ca in loc sa studiezi si sa exersezi iti pierzi vremea gindindu-te la cum ar trebui s-o faci. In loc sa-ti vezi de drum, te opresti si te miri cum de nu e nicio bordura de care sa te impiedici. 

 

Serios, chiar e nevoie sa stea cineva sa-ti dicteze ce sa faci? OK, o sa fiu eu ala.

 

Ia d-aici:

e------------------------------------------------------1-2-3-4-------------------

B-------------------------------------------1-2-3-4------------------------------

G--------------------------------1-2-3-4-----------------------------------------

D----------------------1-2-3-4---------------------------------------------------

A------------1-2-3-4------------------------------------------=------------------

E--1-2-3-4-----------------------------------------------------------------------

 

Poti sa-l faci la 200bpm in optime, triolet, saisprezecime? Daca nu, da-i bataie.

 

Poti sa prinzi Do major in 5 locuri diferite?

 

Poti sa cinti piesa ta preferata 1 la 1, pe backingtrack? 

 

@Restul

Ma bajeti, ce-i tot povestiti voi aici vietile voastre, de parca ati fi mari vedete si ar avea vreo relevanta cum ati ajuns voi sa cintati dupa 3 ani de munca Knocking on heaven's door? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

tocmai ca nu-s vedeta, nici nu aspir la rangul de vedeta, VIP sau mai stiu eu ce. (nici nu imi doresc)

Am dat exemplu cum fac eu poate ajuta la ceva, daca nu asta e.

 

By the way...dupa 2 ani de studiu inca mai am 1000 de intrebari...care cateodata le mai pun pe forum pe aici (intrebarile) si sunt luat in balon.

Da m-am obisnuit , am pielea tabacita :)

 

Sunt convins ca si dupa zece ani de studiu o sa mai am intrebari, poate nu 1000, da 500 tot vor fi. Asta daca intre timp nu renunt.

Nu cred in chestia "crede si nu cerceta". Atata timp cat vei cerceta (studia) se vor ivi si multe intrebari. Acum depinde daca iti raspunzi singur la ele tot prin studiu, sau intrebi si pe alti colegi.

 

Thanks.

Edited by 6ths3ns3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ia d-aici:

e------------------------------------------------------1-2-3-4-------------------

B-------------------------------------------1-2-3-4------------------------------

G--------------------------------1-2-3-4-----------------------------------------

D----------------------1-2-3-4---------------------------------------------------

A------------1-2-3-4------------------------------------------=------------------

E--1-2-3-4-----------------------------------------------------------------------

 

 

Subscriu. Exercitiul asta i l-am recomandat si eu, si chiar face minuni. Nu suna foarte melodic, dar cu exercitiul asta, si cu un metronom, ajungi departe.

Dupa ce incepi sa-l stapanesti pe tot neck-ul (down picking si alternative picking), ti se va parea extrem de usor aproape orice solo care doresti sa-l inveti.

Repet, cand te simti confortabil la un anumit bpm, urca progresiv in bpm-uri. 

 

Cat de mult m-a ajutat asta in "Flight of the bumblebee".. Pentru mine-i cel mai bun exercitiu de incalzire.

Edited by ScreamStar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Thanks, guys :)


 


6ths3ns3, aceeasi aspiratie o am si eu, nu vreau sa fiu megastar decat la mine acasa. :) Sunt buna prietena cu exercitiile cromatice, in toate combinatiile lor, si mi se pare foarte fain cum imi dezvolta independenta degetelor. In special inelarul e deficitar, dar lucrez la asta. Sigur ar trebui sa petrec mai mult timp pe tremolo picking, ca invariabil ajung in punctul in care mi se tensioneaza mana si nu mai merge nimic. Toti zic sa te relaxezi cand canti, dar nimeni nu zice cum. :)


Ai dreptate, ajuta ascultatul muzicii preferate, macar ca imi da dorinta de a face si eu la fel. 


 


Ironside, cu 1-2-3-4 si Do major mai e cum mai e, dar cu piesa preferata 1 la 1 pe backingtrack… mai am nevoie de vreo 10 ani de studiu si inca o coarda la chitara ca sa o cant :)


 


ScreamStar, Flight of the Bumblebee? Foarte tare! :D Cat ti-a luat sa-l inveti?


Link to comment
Share on other sites

Aproximativ 1 an!  :lol: Nu a fost ceva must done, am repetat ici colo, destul de putin si incet, odata la 2 saptamani cand imi aduceam aminte. Si before i knew it, am realizat ca aproape incep sa-l diger. D'abia apoi m-am apucat de el serios. Apoi, dupa invatarea fiecarei note, am lucrat / lucrez la viteza

Eh, atunci sa vezi...  :guitar:  . 

Oricum, exercitiul mentionat mai sus, m-a ajutat foarte, foarte mult.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.