www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Behringer Uc102+Guitar Rig5


YUKU
 Share

Recommended Posts

Fă și matale o cerere către SC Viotubeamp să-ți facă un atenuator pentru amplifu' ăla, cu ieșire de linie !   :rock:

 

 

Ontopic, dacă nu-i defect Behringerul ar trebui să nu ai probleme cu latența, e problemă doar din setări 

nu ar fi o idee rea, dar ampu nu il trambalez acasa si ma gandeam ca guitar rig ar fi o solutie buna pt acasa ;)

Mai folosesc si eu din cand in cand aceasta configuratie si nu am probleme cu latenta deloc. trebuie sa umbli la setari in Guitar rig si sa micsorezi latenta.

Ai instalat driverul interfetei ?

File->Audio and MIDI settings

am instalat driverul, dar la setarile astea nu am umblat...am sa incerc si revin. Mersi  :respect:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

icoana de la asio e cu semnul exclamarii, ceva nu e ok cu ea?


 

hmmmm, pc-ul tau se incadreaza la cerinte? 

SYSTEM REQUIREMENTS
Mac OS X 10.9, 10.10 or 10.11.1 (latest update), Intel Core 2 Duo, 2 GB RAM (4 GB recommended)

Windows 7, Windows 8, or Windows 10 (latest Service Pack, 32/64 Bit), Intel Core 2 Duo or AMD Athlon 64 X2, 2 GB RAM (4 GB recommended)

 

post-12737-0-38698600-1454358595_thumb.jpg

post-12737-0-29953100-1454358816_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Driverele mentionate in posturile de mai sus sunt ASIO4ALL si Behringer USB Audio (se bazeaza tot pe ASIO si este un driver de la Behringer, dupa cum spune si numele). 

Behringer USB Audio se gaseste pe CD-ul original ce vine odata cu interfata. Acesta se mai gasea si pe pagina web a produsului, pentru a putea fi descarcat (era in folderul “Drivers”), numai ca acolo aparea sub numele de BEHRINGER_2902_WIN32_2.8.40 (pentru 32 bit), respectiv BEHRINGER_2902_X64_2.8.40 (pentru 64 bit).

Am verificat acum pagina de web a produsului si vad ca pentru drivere mai au doar linkul catre siteul ASIO4ALL, deci "!" nu mai au la download si Behringer USB Audio.


 Deci ramane sa il cautati cel mai bine pe CD-ul original ce vine odata cu interfata.

Ca idee.., am observat ca sound-ul obtinut folosind Behringer USB Audio este mai plin, mai dinamic. Pobabil ca la mine sistemul + interfata se impaca mai bine cu driver-ul dedicat, Behringer.

Va pun si cateva poze cu setarile si latenta indicata pentru setarile respective, latenta care pt. mine este OK.

Deci pt. laptop (avand 2 GHz Intel Core2 Duo, 3 GB RAM, Windows XP 32bit) + interfata UCG102,  pentru  Guitar Rig 5 Demo cu driverul Behringer USB Audio, am dupa cum se poate vedea in pozele atasate:

post-2645-0-57749800-1454576102_thumb.jpgpost-2645-0-84195600-1454576102_thumb.jpg

Am obtinut si latente de 5ms folosind Combourile care se gasesc tot pe CD-ul interfetei. Aceste Combouri fiind aplicatii mult mai mici consuma mai putine resurse.

Ca idee doar..., mie imi place mai mult cum se aude Amplitube3 free - fiind preferatul meu ca sound pt. ce am eu nevoie, iar ca si latenta aceasta este comparabila cu cea a Guitar Rig.

Va pun aici si urmatoarele:

- un tutorial de la Native Instruments pentru GUITAR RIG 5, Setting up Your Audio Interface:

 - linkul de mai jos care m-a ajutat pentru scaderea latentei:


De aici am aflat, printre altele, de DPC Latency Checker. Cu ajutorul acestuia am indentificat o cauza care imi marea latenta in timpul procesarii, la anumite intervale de timp (era de la controlul periodic al bateriei laptopului).

Practic am dezactivat driverul corespunzator (asa cum se propune in link), renuntand la ceva ce nu era "vital" pentru mine.

Trebuie vazut dinainte ce presupune o dezactivare de driver, adica inainte sa o faceti sa va informati corect referitor la ceea ce inseamna / implica aceasta, apoi se realizeaza in Administrative Tools => Computer Management => Device Manager 

Ca exemplu, cazul meu, in poza atasata (pt.  Windows XP):

post-17897-0-35887200-1454425539_thumb.jpg

 

Spor!


Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

 

Driverele mentionate in posturile de mai sus sunt ASIO4ALL si Behringer USB Audio (se bazeaza tot pe ASIO si este un driver de la Behringer, dupa cum spune si numele). 
Behringer USB Audio se gaseste pe CD-ul original ce vine odata cu interfata. Acesta se mai gasea si pe pagina web a produsului, pentru a putea fi descarcat (era in folderul “Drivers”), numai ca acolo aparea sub numele de BEHRINGER_2902_WIN32_2.8.40 (pentru 32 bit), respectiv BEHRINGER_2902_X64_2.8.40 (pentru 64 bit).
Am verificat acum pagina de web a produsului si vad ca pentru drivere mai au doar linkul catre siteul ASIO4ALL, deci "!" nu mai au la download si Behringer USB Audio.
 Deci ramane sa il cautati cel mai bine pe CD-ul original ce vine odata cu interfata.
Ca idee.., am observat ca sound-ul obtinut folosind Behringer USB Audio este mai plin, mai dinamic. Pobabil ca la mine sistemul + interfata se impaca mai bine cu driver-ul dedicat, Behringer.
Va pun si cateva poze cu setarile si latenta indicata pentru setarile respective, latenta care pt. mine este OK.
Deci pt. laptop (avand 2 GHz Intel Core2 Duo, 3 GB RAM, Windows XP 32bit) + interfata UCG102,  pentru  Guitar Rig 5 Demo cu driverul Behringer USB Audio, am dupa cum se poate vedea in pozele atasate:
post-2645-0-01585600-1454576165_thumb.jpgpost-2645-0-39011900-1454576165_thumb.jpg
Am obtinut si latente de 5ms folosind Combourile care se gasesc tot pe CD-ul interfetei. Aceste Combouri fiind aplicatii mult mai mici consuma mai putine resurse.
Ca idee doar..., mie imi place mai mult cum se aude Amplitube3 free - fiind preferatul meu ca sound pt. ce am eu nevoie, iar ca si latenta aceasta este comparabila cu cea a Guitar Rig.
Va pun aici si urmatoarele:
- un tutorial de la Native Instruments pentru GUITAR RIG 5, Setting up Your Audio Interface:
 - linkul de mai jos care m-a ajutat pentru scaderea latentei:
De aici am aflat, printre altele, de DPC Latency Checker. Cu ajutorul acestuia am indentificat o cauza care imi marea latenta in timpul procesarii, la anumite intervale de timp (era de la controlul periodic al bateriei laptopului).
Practic am dezactivat driverul corespunzator (asa cum se propune in link), renuntand la ceva ce nu era "vital" pentru mine.
Trebuie vazut dinainte ce presupune o dezactivare de driver, adica inainte sa o faceti sa va informati corect referitor la ceea ce inseamna / implica aceasta, apoi se realizeaza in Administrative Tools => Computer Management => Device Manager 
Ca exemplu, cazul meu, in poza atasata (pt.  Windows XP):
 
Spor!

 

BEHRINGER_2902_X64_2.8.40 (pentru 64 bit). A rezolvat problema, cu acest driver functioneaza. Multumesc tuturor pentru ajutor!  :respect: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Am gasit pe net linkurile de descarcare directa a driverelor Behringer originale.

Desi driverele nu mai pot fi gasite pe pagina de la Behringer, vad ca aceste linkuri inca functioneaza.

Driver 64 bit:
www.behringerdownload.de/_software/BEHRINGER_2902_X64_2.8.40.zip
Driver 32 bit:
www.behringerdownload.de/_software/BEHRINGER_2902_WIN32_2.8.40.zip

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.