www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lacuit Grif, Inlocuit Taste, Polishat Musicman Axis


avatar2100
 Share

Recommended Posts

 #Barbarossa iti multumesc pentru comentariile tale si pentru interesul acordat muncii mele.
 Imi pare rau ca esti singurul care nu a inteles despre ce este vorba, dar voi incerca sa-ti explic si tie, asa cum i-am explicat si baiatului meu de 9 ani.

 In primul rand voi incerca sa te lamuresc cu griful. Cei din fabrica au aplicat un grund poliesteric gros, acolo unde vezi tu ca luceste, unde scrie sigla si ce mai vezi tu sa citesti, au montat tastele lor si au lacuit integral lemnul cu un produs nitro . Dupa ce au trecut cateva zile/saptamani, au aplicat o banda izolatoare (ti-am pus multe sageti sa vezi clar) si au matuit restul, pentru acea senzatie minunata de care povestesti.
 Eu mi-am permis sa curat in totalitate straturile groase aplicate de ei, si sa-l relacuiesc cu un produs nitrocelulozic pur, iar pentru a scoate in evidenta frumusetea lemnului am ales sa nu-l matuiesc, dar am avut grija sa-i explic proprietarului cum sa faca asta, in cazul in care-si doreste.
 Am avut grija sa-l ung cu ceara de Carnauba, pentru ca mana sa nu se opinteasca, iar senzatia de atingere sa fie foarte placuta.

32_zps33qlyzdc.jpg

 Mai departe nu stiu daca poti intelege ce vezi din pozele atasate, dar locul in care se monteaza griful a fost rutat stramb ( este al patrulea AXIS la care lucrez si are aceleasi probleme ) din aceasta cauza a fost destul de dificil sa pot echilibra corzile/nutul/tremolo. Ca un bonus, firma pe care o lauzi aplica sub grif niste bucatele mici din carton, pentru a remedia ?! aceasta problema.
 Am mai facut un topic cu aceasta problema mai demult, se pare ca nu ai fost atent: https://forums.rgc.ro/topic/100685-modificare-music-man-axis/
 
9_zps71124016.jpg
10_zpsa0b6f369.jpg
11_zpse925cfb5.jpg
6a_zpsd5730e1b.jpg

Menghina/nutul nu face contact in totalitate cu lemnul, deoarece aceasta este perfect dreptunghiulara, raman margini inestetice.

29_zps4ucjsqst.jpg
30_zpsgkbhcudz.jpg
31_zpsjjhej4rf.jpg


 Referitor la intonatia chitarei si pozitia gresita a vibratorului.. Aceasta este tema ta pentru acasa, dupa ca o rezolvi, te rog sa ne comunici tuturor.

 In speranta ca am reusit intr-o mica masura sa te lamuresc, iti doresc numai bine.

 Augustin

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

mai adaug ceva. nu am studiat problema radius-ului pe care il are gotoh-ul de pe axis sau bridge-ul de pe orice chitara, dar cand modifici radius-ul gatului si/sau al tastelor si nu mai corespunde cu cel al bridge-ului, atunci da, ai o problema de setup.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@avatar2100

 

nu stiu exact de unde culegi tu informatiile, dar

 

conform producatorului, multe modele, printre care si axis au finisaj pe gat cu tru-oil si gunstock wax, nu au nicio treaba cu lacul.

iar head-ul fata verso si corpul sunt finisate cu polyester si nu au nicio treaba cu nitrocellulose

 

http://www.music-man.com/faq

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 As vrea sa adaug o mica precizare pentru cei ce nu inteleg de ce am modificat radiusul chitarei.

 Radiusul fretboard-ului era 10", al nutului 12" iar cel al floyd-ului 14". Pentru a putea lasa corzile relativ jos dar sa se poata face si bending, am considerat ca radiusul potrivit este 14", ideal ar fi fost sa pot schimba si menghina (nutul metalic) dar nu am avut.

 Multumesc

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.