www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tehnici De Cositorire Smd / Thd


AnalogSound
 Share

Recommended Posts

Salutare domnilor, doua clipuri despre niste experimente pe care le-am facut cu dispensorul de pasta de cositor si statia de aer cald.
Comentariile si intrebarile sunt bine venite.

 

Partea 1

 

 

Partea 2

 

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

 

PS: detalii sunt si in descrierea clipurilor.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Salut BB,

 

Temperatura aerului la gura duzei este de 300 grade celsius iar aerul este dat la cea mai mica setare pe care o permite statia pe care o am (Gordak). In genere este irelevanta aceasta informatie, cea mai buna metoda pentru a masura precis temperatura de lucru este atasarea cu kapton unei termocuple pe placa pe care se lucreaza astefel incat sa poti monitoriza temeratura a ceea ce lucrezi care de cele mai multe ori este foarte diferita de temperatura aerului (masa termica este total diferita).

 

Cu respect,

DeX

Link to comment
Share on other sites

Mersi DeX, eu folosesc o statie Baku 857 si la cablaje mari unde timpul de incalzire este mai mare imi exfoliaza cablajul uneori.Am masurat temperatura cu o sonda si e cam 360 de grade.Fluxul de aer e la minim.Daca scad temperatura imi ia mai mult timp. De asta eram curios ce temperatura si flux de aer folosesti.

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Interesant.

 

Exista un produs la Radio Shack, acum nu mai exista, care se numea "Tape Solder". Se punea o bucata, si dupa se incalzea cu bricheta. Evident nu pentru munca migaloasa ca aia de sus.

 

Nu se mai vinde la link-ul asta, e doar o descriere:

http://www.amazon.com/640-0010-radioshack-low-heat-tape-solder/dp/b001tqmba6

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.