www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Stoc Gibson - Wtf?


leopold
 Share

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 2 years later...

Chiar strategie de marketing nu cred că e, @apocapsile. În momentul în care tu realizezi că ți se duce firma, săraca, și singura chestie pe care ți-o coace mintea e asta: http://www.gibson.com/products/electric-guitars/2018/custom/modern-flying-v.aspx , la $4500, în speranța că te vei salva, cred că ne-am lămurit ce și cum...

Doar ca fapt divers, pentru cei interesați de aspecte economice, un articol interesant:

https://reverb.com/news/guitaronomics-have-guitars-become-more-expensive-over-time

Comparativ cu concurentul principal, Gibson n-a prea înțeles cum funcționează adaptarea :) 

Link to comment
Share on other sites

Fac și eu bășcălie, dar există mizeria asta ca strategie de marketing de când lumea. "Se termină x, luați cât mai aveți ce". E penal spermatozoidul ăla de chitară. Da. Meet the future: tune-o-matic bridge with stop taipiece.

Gibson, meet the future:

H98260000000000-00-500x500.jpg

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Din pacate, nu cred ca e strategie de marketing. Strategiile companiei si ale ceo-ului ei (hulit de mai toti fanii gibson) in ultimii 10+ ani au adus-o unde e acum...In loc sa faca doar cateva modele, si pe alea bine, cum au facut in anii 80-90 cand s-au redresat, au n modele, de la low la custom shop, fiecare cu neajunsurile lui, si s-au extins in alte domenii aiurea, au cumparat tot felul de companii mai mult sau mai putin profitabile...Sau poate au "mirosit" ca se apropie vremea in care lemnul dispare incet-incet si devine tot mai scump.

Si fender e in aceiasi situatie si s-ar zice ca si ei au probleme.

Mai era un zvon ca cica fender ar cumpara gibson. Ar fi nostim.

 Totusi cred ca sunt 2 firme prea mari pt a disparea chiar cu totul de pe piata chitarilor.

Cat despre investitii, cred ca vine vremea ca cine are chitari americane mai vechi sa se gandeasca de 2 ori inainte de a vinde, ele nu vor face decat sa creasca in valoare in timp. Lista aia CITES nu va face decat sa se extinda...Cred ca nu mai e mult pana cand un banal gibson/fender samd, din lemn, made in usa, va fi doar o nostalgie. Vor fi rare si scumpe. Va veni si vremea in care va fi o extravaganta sa ai chitara din lemn, cel putin din lemnele traditionale.

csf?ncsf...

 

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Well cam arată ca și când ar fi luat mai multe chitare și le-ar fi combinat Stevie Wonder. E penibil să aibă Harley Benton modele cu aspect ceva mai adunat:

https://www.thomann.de/ro/harley_benton_victory_plus_bk_vintage_series.htm

https://www.thomann.de/ro/harley_benton_fv430bk.htm

Nu mai zic de Dean ML, măcar 'arată' a business.

Cât despre dat bani pentru ceva excentric, de ce nu o banană zburătoare:

King1_1090x.jpg?v=1502464821

Link to comment
Share on other sites

Well e amuzant în condițiile în care Les respinsese designul de SG (mă rog nu mai știu ce e adevărat din toată zvonistica - se zice că l-au proiectat alții și i-au pus numele pe el și logic că l-a vrut jos dar în fine). SG care cel puțin din pricina împielițatului de Angus a devenit mai bine vândut decât LP-urile :)

Măcar SG-ul adresa problema accesului și gabaritului într-o mare măsură. Banana aia nouă nu știu ce anume rezolvă.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare mult mai ok ca design si functionalitate decat vechiul V. Greg ala e cam....idiot. si tipa mult fara rost. Si mai e si cap de falus phillip ala...la fel de useless.

E chestie de obisnuinta. Daca aparea modern V in anii 60 si V-ul original anul asta sigur reactia era aceeasi.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Am mers de curand la Muziker la unul din magazinele din Praga sa incerc si eu niste chitare si aveau vreo 4 - 5 Gibson.

Les Paul Faded 2018, Studio Black 2017, SG Faded 201?, SG Standard.

In afara de SG Standard care era ... acceptabila sa zicem, celelalte au fost cu adevarat dezamagitoare ( setup prost, freturi ascutite, urme de lipici, finish ... urat ). LP Faded avea un defect major la fretboard care nu era aliniat cu marginea gatului ... 

Pentru preturile la care erau vandute sincer Cort G250-ul pe care l-am cumparat "la misto" pana imi aduc chitarele mele e indiscutabil mai de calitate si mai playable decat ce am vazut acolo.

Poate a venit timpul ca brandul Gibson sa fie cumparat de niste oameni mai capabili ...

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

Să zicem că aspectul și funcționalitatea pot fi supuse subiectivității. Cum poți cere $4500 pe ea, când un Flying V clasic, tot Gibson, cu specificații asemănătoare, îl găsești la $1200-1800? Nu mai zic că dacă aș avea $4500 de aruncat pe chităre, mi-aș luat două custom-uri și aș rezolva orice problemă.

Bine, nu că mi-ar fi rușine cu alte idei d-astea răzlețe ale Gibson. De exemplu: http://www.gibson.com/Products/Electric-Guitars/2017/Custom/Slash-Firebird.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.