www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pareri Doze Chitara + Amplificator


 Share

Recommended Posts

Buna ziua tuturor, recent am achizitionat un Epiphone SG 400G (e okay pentru cantat acasa, nu doresc mai mult de atat) si m-am gandit sa imi iau doze noi. As dori niste pareri de la voi cam ce ar merge mai bine in general pentru un sunet cat mai versatil. Momentan sunt intre Gibson 496R Bridge si Gibson 500T neck dar ma gandesc pentru neck si la un Gibson 57 Classic in loc de 500t care ar fi mai mult folosit pe Clean. Nu stiu inca care combinatie ar merge mai bine si cam care ar fi diferentele majore dintre aceste doze. M-am uitat pe youtube la mai multe filmulete dar cum pe youtube totul suna perfect nu pot sa imi dau seama exact ce sa imi cumpar. As dori pareri de la cei care au asa ceva si sau au cantat cu doze de genul. Sunt deschis si la alte variante cum ar fi Seymour Duncan sau altele dar sa fie comparativ cu modelele de Gibson. Deasemena m-am gandit la un Roland micro cube gx ca si amplificator (tot pentru acasa). Si aici as dori sa aud niste pareri avand in vedere ca are doar 3W, daca suna okay sau ar fi recomandabil ceva mai puternic. Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Roland micro cube gx ca si amplificator (tot pentru acasa). Si aici as dori sa aud niste pareri avand in vedere ca are doar 3W, daca suna okay

 

Nu, nu suna "okay" ... si nici daca schimbi dozele la chitara nu te ajuta prea mult. mai bine ia prima data un amplificator mai bun, cu difuzor macar de 10"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si ce sa faca cu mai mult de 3w in apartament?

Eu nu trec de 50%-60% din volum, pe clean, cu un stratocaster, si ampul meu are 5w.

Pe od nu trec de 25%-30%. Altfel imi vin vecinii la usa, eventual politia.

Daca chitatra suna okay pentru apartament de ce vrei sa ii schimbi dozele? :/

As zice in loc sa dai banii pe doze mai bine sa ii dai pe un amplificator cu mai mult de 3w

Link to comment
Share on other sites

Momentan am un amplificator de 15W si la volum il dau maxim la 3/10 deoarece e prea tare pentru apartament. Nu imi trebuie ceva zgomotos deoarece nu pot sa il folosesc la capacitatea lui maxima. Ma gandeam la Micro Cube deoarece are mai multe efecte si setari si decat sa imi pastrez amplificatorul care il am momentan si sa mai dau bani pe un Line 6 Pod 2 (care ar fi cea dea doua varianta) as putea sa imi iau ceva nou. As investi intr-un amplificator maxim 600 ron. Partea cu dozele e doar o chestie care as vrea eu sa o fac si sa nimeresc combinatia potrivita adica daca doresc sa cant un pic mai metal sa sune a metal daca doresc un blues clean sa sune cum trebuie, nu are legatura cum suna dozele din stock (care nu suna rau).

Link to comment
Share on other sites

Mai bine ia-ti un procesor daca ai amp deja, decat sa-ti iei un amp cu efecte. Inveti mai multe despre setarile pedalelor, cum se pupa in lant, chestii care iti vor fi folositoare pe viitor daca vrei sa treci la pedalat. Nu ca ar fi simularile din procesoare la pretul asta "the real deal" dar oricum e mult mai versatila varianta, si mai ieftina. Ceva gen zoom g1xon suna foarte bine la pret de 3 betii in oras.

Link to comment
Share on other sites

Mai bine ia-ti un procesor daca ai amp deja, decat sa-ti iei un amp cu efecte. Inveti mai multe despre setarile pedalelor, cum se pupa in lant, chestii care iti vor fi folositoare pe viitor daca vrei sa treci la pedalat. Nu ca ar fi simularile din procesoare la pretul asta "the real deal" dar oricum e mult mai versatila varianta, si mai ieftina. Ceva gen zoom g1xon suna foarte bine la pret de 3 betii in oras.

Mersi de pont, am sa ma gandesc si la varianta asta. Am avut mai demult un procesor DOD iar mai apoi am avut un amp Marshall cu footswitch si am tot dat la pedale. Ma mai uit si de Zoom, vad ca pretul e ok cam pe acolo se poate gasi un Line 6 Pod 2 second hand poate un pic mai scump decat modelul asta de zoom.

Link to comment
Share on other sites

Jucaria asta de plastic de la zoom cam face pipi pe tot ce inseamna line6 in materie de tonuri, sunete, simulari (e doar o opinie personala, sa o iei ca atare) Doar ca nu are atatea optiuni (pedalboard, ext efx, etc) dar pentru inceput cred ca iti este suficient, plus ca ai looper 30 de secunde si ritmuri.

Link to comment
Share on other sites

Da, chiar acum ma uitam pe net la niste reviews despre Zoom si vad ca suna bine, multi il lauda. Cred ca am sa raman la varianta asta care e mai ieftina si pentru ce imi trebuie mie ar fi numai bine. As dori sa aud si pareri despre combinatiile de doze propuse de mine 496r/500t sau 489r/57 classic sau alte sugestii. As dori sa schimb mai multe lucruri pe chitara si dozele ar fi un inceput.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.