www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Karpi


Moisoiu
 Share

Recommended Posts

  • 4 months later...

Am gasit pe muzicabuna.ro un artist (sau trupa) ce mi se pare deosebit(a).

E super-tare.Se vede ca domnul chitarist stie ce face.

Impresionant!

Multumesc e o surpiza placuta

mai am muzica pe AP sub nickul de "storyteller guitar"

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?songs=386149&T=2047

si mai ceva colaborari cu cantareti si bateristi americani dar inca nu am realizat profilul de "colaborari"

ia mult timp si mai vreau sa si cant .

Multumesc

 

karpi

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Iata ultimul blues ce l-am inregistrat , pregatind "soundul" ptr. o alta piesa am obosit si gresind

am auzit bluesul , am salvat sesiunea cu cealalta piesa si am inregistrat si mixat in 15 minute acest blues.

Blues nu se poate canta la comanda. Bluesul este o stare de spirit .

 

Monday Blues ( nu stormy )

 

chitara clean este cantata cu picking , cea distorsionata cu pana .Un fel de delta blues cu ce mi se pare mie

blues da la cateva mii de kilometri de america.

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=788094&t=486

 

tineri chitaristi ar fi bine sa organizeze "dueluri" de cantat blues instrumental , unde se poate pune in evidenta frazarea "feeling"-ul, si nu te pierzi in executat exercitii sterpe.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Bravo,Arpi,bine ca mai ai timp sa canti

Foarte bine aia cu Monday Blues,chiar foarte bine

 

Thanks , bucuros de aprecieri .

 

Pai , nu fac altceva , la job ascult muzica si mai raspund la review-uri cand am timp .

Iar acasa pana nu se culca nevasta tot cant si fac experiente de stil si forma .

 

Caut sa simplific , sa nu complic sa incarc peste masura . Stii cum e , te iau degetele inainte.

Si e greu de trecut peste faza asta .Apoi sa ocolesti lick-urile cunoscute si arhi uzitate a lui Malmsteen, Vai ,Satriani . Hendrix si Leslie West chiar vreau sa accentuez cate odata deoarece e blues si nu suna a artificial .

 

Si chiar vreau sa lupt , ca chitaristi tineri sa abordeze din alt punct de vedere cantatul la chitara .Ei cred ca daca a se impune la o auditie pentru un post de chitarist singura cale este de a canta complicat repede si foarte virtuoz .

 

Poate chiar dinpotriva , este apreciat un instrumentist care canta "greu", asezat si bine , corect cu balans , frazare buna ,inventivitate .Muzicanti "batrani" vad din primele doua acorduri sau tonuri ,daca un tanar are aceste insusiri , si mai stiu ca tehnica si viteza armonia o poti invata pe parcurs .

 

De acea cred ca calea cea buna ar fi bluesul , mult mai accesibil fiind " viteza " mai domolita , DAR mult mai grea din punct de vedere al expresivitati al inovatiei al improvizatiei .In asa fel te poti pregati mult mai bine pentru alte genuri cum ar fi prog-rock sau jazz-rock si chiar pentru jazz.

Link to comment
Share on other sites

Karpi, acum am dat de piesulica ta, Monday Blues, foarte, foarte frumos!!! De mult nu am mai ascultat pe la noi un blues asa de rafinat si autentic cantat. Inca odata felicitari!

Multam ca ai avut rabdare sa asculti , si ma bucura ca ati place .

 

Mam tot gandit la cum sa explic elevilor mei de chitara cum trebuie sa cante si tot nu intelegeam cum nu-si dau seama ce nu este bine .

Apoi am inceput sa sap si sa-mi aminesc cum a fost pe "vremea mea" .Si mi-a picat fisa , pai cantam Shadows , cum fac tineri acuma cu eroi de "shredd" , doar ca noi invatam inconstient, pe langa melodie ,si structura si stil . Apoi cand s-au complicat lucruile cu underground si psihedelic doar un pic a trebuit sa pasim in alta directie .Aveam bazele .

La Shadows ai toate elementele ptr a invata sa compui si sa improvizezi sa faci modulatii ,Hank Marvin este

modelul multor chitaristi vestiti si implicit si celor tineri.Inveti de la Marvin cum se construieste o tema cum se moduleaza cum se diversifica cu cele mai simple mijloace .

 

Apoi bluesul ,cladit pe structura de baza , structura regasita la multe genuri de muzica , te invata ca si pauza se canta , totodata ajungand mai avansat poti trece usor la bluesrock , si frazarea deja o ai ,macar ca si conceptie si daca deja ai o imagine pe ce sa cladesti muzica ,dupa acea daca ai talent si rabdare sa studiezi poti ajunge sa si canti ceva si de la tine.

 

Abia acuma ar trebui sa urmeze "marirea vitezei " , chiar pentru un pic de "show" in fata spectatorilor , dar

cel mai important lucru e sa integrezi shredding-ul intr-o piesa si sa fie parte a piesei nu un intermezzo.

 

Asta tot incerc sa fac sa intelega cei tineri cam despre ce este vorba , uni din tineri mei invatacei , incet , dar se prind de cum e cu cantatul la chitara si cu muzica.Dar le-a trebuit cativa ani de munca de convingere .Asa ca nu-mi fac iluzii ca ma asculta pe loc toti tineri care citesc pe forumuri ce spun.Dar asi vor aminti cand ajung la nivelul cand vad singuri ca stiu 100 de game ,toate modurile , 100 de lick-uri si nu stiu ce sa faca cu ele.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

:)

Cit adevar in spusele tale karpi. [la modul cel mai serios]

 

PS doar am simtit nevoia sa mai subliniez si eu cele spuse de tine!!!

Link to comment
Share on other sites

Multam de aprecieri , ma bucura mult ca va place .

Sincer , a trecut o buna vreme pana mi-am luat curaj sa pun blues si country pa site-ul AcidPlanet

unde majoritatea muzicantilor sunt americani , dar le-am explicat ca eu cant "fuziune" ( adica amestec tot ce-mi suna mie bine , hehe) ,caci de aicea din romania habar nu am de genuri si subgenuri si stiluri in cadrul genului .Pana la urma asta le-a placut ca nu cant ca toti ceilalti .

Nu ca as fi mare original in blues , pur si simplu doar combin totul ce am auzit ici -colo .

 

Ce ma bucura mai mult ca multi prieteni mult mai tineri au lasat-o mai moale cu shred-ul si s-au apucat sa studieze si sa cante blues , si nu doar pentru "moda".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Ultimul meu succes international , hehe ,

 

Blues in Gm

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=804219&t=9252

 

 

iar ultimul postat

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=807881&t=9252

 

Bluesul este Mama Muzici

( citat din "spusele" lui Dinu Popescu ex. ClassicXX , unul din primi cantareti de blues din romania , din timisoara 100% primul)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

:) Frumos ... pe alocuri, ceva imi aminteste de tonurile strat-ului lui David Gilmour!

Pacat ca nu le pui si pe forum - cred ca s-ar auzi mai bine decit play-ul de pe "acid planet"

Think about it!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Am ascultat Versiunea de jaming a ciocarliei poastata de " chris 27 " , ma bucura nespus de mult cand mai dau si de cate un chitarist cu conceptii "sanatoase" .Este bine sa iei model de la alti dar nu este OK doar sa copiezi un chitarist.

 

Am remarcat usurinta si stilul de interpretare la jamingul din videoul postat ( pe youtube functioneaza mult mai rapid streamingul) si originialitatea in abordarea cantatului , adica un chitarist cu personalitate care invata de la alti preia idei dar le interpreteaza cum vrea si simte el , excelent.

 

Postez versiunea mea de ciocarlia ( versiune prescurtata , efectiv taiata si reaaranjata in editor ca sa nu fie prea lunga ptr streaming ) , se pare ca uni colegi de forum nu au plugin ptr audierea streamingului de pe AP sau JamWave .Iar eu tre sa le downloadez sa le uploadez pe forum si cateodata la serviciu merge de groaza internetul , cand toti stau pe net si actioneaza concomitetnt nu e destul de mare largimea de banda.

 

Ciocarlia numai chitare fara sintetizator .

 

nu este vorba de vre o intentie de duel sau concurs , eventual schimb de idei in cea ce priveste piesa ca si prelucrare ( adaptare ) .

 

 

ultimele doua bluesuri inregistrate

 

Blues Again

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=875126&t=5046

 

 

Blues For The Summer

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=861986&t=5046

 

nu am rabdare sa fac transferul , poate acasa daca am timp .Este nevoie de mediaplayer 7 sau 9 parca, caci nu mai stiu care al am si cate upgrade s-a facut .In fiecare zi ami face ceva upgrade sau XP sau IE.

 

Cantati Blues

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

La fel si tie, multi ani sanatosi si prodigiosi, sa ne mai incanti urechile :)

Dupa ce ti-am vazut si "ascultat" profilul de pe jamwave, tin sa-mi manifest aprecierile si intr-un open topic :)

Sa ai parte de cat mai multe satisfactii de pe urma creatiilor tale, si sa ne vedem si auzim cu bine in Europa forumistilor, acolo unde prin oameni precum Karpi nu ne vom face niciodata de rusine si nici nu ne vom simti straini.

Link to comment
Share on other sites

La fel si tie, multi ani sanatosi si prodigiosi, sa ne mai incanti urechile :)

Dupa ce ti-am vazut si "ascultat" profilul de pe jamwave, tin sa-mi manifest aprecierile si intr-un open topic :(

Sa ai parte de cat mai multe satisfactii de pe urma creatiilor tale, si sa ne vedem si auzim cu bine in Europa forumistilor, acolo unde prin oameni precum Karpi nu ne vom face niciodata de rusine si nici nu ne vom simti straini.

+1 ...si asta am preluat-o nu ptr ca mie lene sa scriu ci pentru ca andred a scris cam tot ce aveam si eu de spus. :)

Ce pot sa mai adaug un LA MULTI ANI SI SARBATORI FERICITE! :)

Link to comment
Share on other sites

am gasit puesele colaborare si am pus aici linkul

 

Love___Acceptance_Feat_Storyteller_Guitar

 

http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=16737

 

PulSaR.

 

http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=16738

 

The_Dragon.

 

http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=16739

 

Season_Of_The_Sunn__w__mashed___Bobby_Dee

 

http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=16740

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

colaborare cu Karnis , tobarul lu SmilinJack din SUA

 

Tobele le a tras in studioul trupei , asa de exercitiu , si mi-a trimis mie sa fac o piesa ...mai am si altele chiar neterminate , are de lucru omul cu trupa si are timp mai putin,Iar pe Acidplanet mai mixeaza si IPOD 5+1 , a castigat ceva concursuri si are colabprare si cu i firma de IPOD-uri , asa ca " time is money"

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...

Se aude ca esti unul dintre ghitaristii care simte Bluesul...sincer toate piesele mi-au placut mult inafara da Sunday blues,

piesa in care improvizeaza 2 ghitari in acelasi timp sau aproape in acelasi timp.Poate nu e pe gustul meu ..no offence

Mi-a facut placere ca am ajuns sa aud mai multe piese de la tine. :)

P.S

mersi de mentionare

Link to comment
Share on other sites

Se aude ca esti unul dintre ghitaristii care simte Bluesul...sincer toate piesele mi-au placut mult inafara da Sunday blues,

piesa in care improvizeaza 2 ghitari in acelasi timp sau aproape in acelasi timp.Poate nu e pe gustul meu ..no offence

Mi-a facut placere ca am ajuns sa aud mai multe piese de la tine. :)

P.S

mersi de mentionare

 

Multumesc ca ai avut rabdare sa asculti ,

 

Mai toate piesele sunt "jam"-uri , nefinisate , improvizatii , cate o tema , cele doua chitare se cam "omoara " cateodata , dar mai toate inregistrarile sunt " onetake" si cum iese este OK , blues nu se poate relua cea ce ai simtit odata a doua oara nu mai simti .

Dar facand mai multe jam-uri mai slefuiesti acest subconstient fara a-l strange intr-o stransoare a regulilor sau fara sa urmez o reteta .

Mai toate temele , schitele sunt "blues based rock" variatiuni pe aceiasi tema .Ne-mai avand vocalist fac muzica instrumentala si sunt nevoit sa mai fac cate un experiment , unul mai reusit altul mai stangaci apoi mai revin si mai incerc sa corectez.

 

Multumesc de aprecieri si sinceritate . :)

Link to comment
Share on other sites

 

 

inca un blues ...chiar nu stiu ce titlu le-am dat pe AcidPlanet , sunt multe pe HDD si nu am timp sa le identific dupa titluri .De obicei cand uploadez gasesc titlu dupa cum vine in ultimul moment ( ele pe HDD au indicative in loc de titlu ),ar terbui sa le pun si in PC titlul in acelasi moment ....dar... in acel moment stiu care indicativ apatine carui titlu dar peste o saptamana nu mai stiu ...hehe .Trebuie sa angajez o secretara tanara care tine minte si face ordine...lol

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

cautand una, alta pe internet am gasit inregistrari video cu karpi : http://www.banaterra.eu/romana/audio-video/index.htm

cautati inregistrarile cu storyteller guitar.

am ajuns la concluzia ca el face parte din categoria artistilor care canta mai bine live decat pe inregistrari (nu stiu in ce conditii se inregistreaza, e doar o constatare). bravo karpi, mi-a placut foarte mult piesa melancholy, red house, de asemenea.

 

ma bucur ca iti gasesti timp si pentru muzica si iti urez succes in continuare.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.