www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Potentiometre La Bas


gnexus47
 Share

Recommended Posts

Salut! Am inlocuit aparatoarea la basul meu (Precision mexican), si de atunci potentiometrele nu mai functioneaza cum trebuie:

  • volumul nu merge pana la jumatate. Dupa jumatate incepe sa se auda, dar destul de incet (inainte foloseam ampul pe la 1.5, acum trebuie sa-l urc la 3-4 pentru acelasi volum. De asemenea, potul se invarte foarte repede (nu are niciun fel de rezistenta - ca un titirez);
  • tonul functioneaza, dar efectul pe care il are asupra sunetului e aproape nul. Tonul, dimpotriva, are o rezistenta destul de mare la rotire, mai ales pe la mijloc (ca si cum as inchide dopul unui PET, si de la mijloc incolo desfac dopul);
  • am scos aparatoarea ca sa vad daca s-a rupt vreun cablu, dar toate sunt la locul lor (sau asa pare). Niciunul nu e desfacut;
  • nu am niciun zgomot de fond sau buzzing, nici macar cand tonul este (era :( ) la maxim - am avut noroc ca basul e impamantat foarte bine :D

Ati putea sa ma ajutati sa descopar macar sursa problemei? Nu cunosc pe nimeni care se pricepe pe aici (Baia Mare/Satu Mare).

 

Multumesc anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

in cazul in care capacele potentiometrelor erau fest pe ax si ai tras tare de ele cu miscari de smulgere(sau apasare - bataie) e posibil sa fi lovit patina din interior de potcoava. cum poti verifica asta: trebuie scos potentiometrul din circuit si masurata potcoava(pinurile din exterior) sa aiba cat scrie pe el si de asemenea intre pinul din mijloc si unul din extreme si dat usoor de potentiometru si vazut ce se intampla cu valoarea rezistentei. daca fluctueaza sau scade spontan la zero si nu creste lin, trebuie alte potentiometre sau incercat cu un contact cleaner, dar de obicei asta nu e o solutie de durata.

Edited by lefmir
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.