www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 62 - Votare Si Comentarii


Cosu
 Share

Duel 62 - Votare si comentarii  

46 members have voted

  1. 1. Duel 62 - Votare si comentarii

    • ntt
      0
    • Gabytz
      6
    • claxonn
      2
    • twister
      2
    • obogz
      0
    • Seru
      2
    • liviusorescu
      17
    • karpi
      2
    • Hix
      1
    • Monyo
      3
    • Musaro Adriano
      4
    • MetalX
      7


Recommended Posts

bun! acum ca disputa s-a incheiat o sa imi cer si io scuze pentru replicile acide si pentru offtopic-uri.. si alta data o sa incerc sa le uit mai repede..

cat despre duel chiar cred ca au fost vreo 4-5 baieti (printre care si monyo) care au dat chiar bine.. normal unii mai bine ca altii..

in mare, cred ca este o sesiune a duelului castigata pentru ca mi-a placut dinamica si vlaga baietilor :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pentru sa ne intorcem pe tema duelul si sa potolim spiritele iata ca propun o recensie cinstita: (dar nu trageti cu piatre..). Vreau sa specific de acuma ca a mea este o opinia personale care poate fi tema de discutia civilizata si nu de cearta. Merci de intelegere. O sa fie un vot simbolic de la 1 la 10 (6 insemnand suficient, 5 insuficient, 8 good, 9 foarte bun, 10 top)

NTT: :o frate, te ai grabit prea tare sa postezi, eu cred ca poti mai mult. Tema este buna dar repetuta prea mult. Data vitooare lucreza mai mult la piesa. vot:6.5

 

GABITZ: ;) este bun baiatul, ce sa mai, este destul de curat (se vede ca esti fun petrucci)si tonul puternic, tema buna, baiat de viitor gabitz al nostru, pacat un pic de rigiditate in rest vot:8.8 linistit!

 

CLAXXONe: :) pentru a canta de un an trebuie sa te laud, cu tot ca inceputul piesa ta parca este o melodia la un film lui quentint tarantino, in rest este destul de bine, si tema si solo,vad ca si alti te au apreciat si te apreciez si eu dar nu ma arunc din prima si o sa vad la urmator duel ce faci. Vot:7

 

TWISTER frate :ok: , tu studiezi..se simte, dar nu te lasa condus de riffuri de la methode, in rest sa stii ca ma placut abordare, un pic cam rigid (de aici se vede ca sunt riffuri care nu au iesit din prima dar le ai studiate..). Un ultim lucru frate cu chitare editate: prea multa galagie. Pooti mai mult oricum!! Vot. 7.8

 

OBOGZ: B) frate nu te ofensa, dar piesa ta nu lam intelesa sincer, o fi o noa musica new age cu improvisatie afara ton, nu stiu dar...ce sa zic. Daca nu este new age, atunci contactasama pe pm ca te trimit o carte de improvisatie si o sa te ajut unde ajunge capacitatile mele (vorbesc serios). Vot: nu stiu frate!!

 

SERU: :) salut, ce wah folosesti? Frumoasa tema, in rest un pic cam static, ton frumos si am apreciat tapingul si scara blues pe care le ai folosit. Un pic de ecces de wah vot: 8

 

MONYO: :yay: cred ca este piesa cea mai frumoasa (adica pentru mine vorbesc)riffuri frumosi, fluid si elastic, editare cu efecte de clasa antai, ce sa mai si el canta la chitara nu glumeste!!Ahhhuitasem vot: 9

 

KARPY: ;) se simte esperienta GROOVE-UL din tine, in anumite puncte imi se pare ca folosesti whammy bar sau sunt slideuri still rockabilly? Piesa in general nu este rao, curat, elastic, dar cum a zis cineva trackul nu lai iubit prea mult. Vot. 8.2

 

HIX: :( rocheru mic ce esti, de la cealalt duel am vazut chiar o crestere tecnica, ton frumos si tema (si tapping!!) inca un pic rigid dar pe drumul cel bun: vot 7..5

 

METALX: ;) frumos intro, tecnica este, dar trebuie stapanita un pic, nu ajunge sa faci scarurile una dupa alta frate, in rest bravo, versiune cea mai metal impreuna cu gabitz. Pacat, cum a zis cineva te ai pierdut pe drum, Vot 8.2

 

MUSARO: :drunk: piesa cu ton destul de prost (adica basse de guitar sunt urute), niste perle ca de obicei, tema frumosel cu interpretare spre fusion si solo destul de bunicel. Ne asteptam mai mult de la el!! Vot 7.7

Am incercat sa fiu mai real posibil, sper ca nu fie tema de discutie si de ofense, dimpotriva va astept sa discutam unde nu sunteti de acord si de ce. Toti avem dreptul la replica in viata asta!!

Vot general al DUEL 62: 8.5

toti concurenti trebuie laudati.bravi si respect!!Adriano

:) SI ACUMA AI SUNT PREGATIT: TRAGETI PIETRELE!!!!

Edited by Musaro Adriano
Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
CLAXXONe: :) pentru a canta de un an trebuie sa te laud, cu tot ca inceputul piesa ta parca este o melodia la un film lui quentint tarantino, in rest este destul de bine, si tema si solo,vad ca si alti te au apreciat si te apreciez si eu dar nu ma arunc din prima si o sa vad la urmator duel ce faci. Vot:7

 

Chiar am preluat melodia Misirlou din filmul lui Tarantino. Asta era si ideea: "Heavy Metal Misirlou". Am incercat o adaptare a liniei melodice respective (in gama orientala) pe backtrack-ul prezent, in combinatie cu solo-uri in pentatonic.

 

Mi se pare o combinatie interesanta gama orientala cu gama pentatonica, suna ciudato-voios. E un contrast puternic ce cred ca aduce un plus de interes in compozitie.

Link to comment
Share on other sites

SERU: :) salut, ce wah folosesti? Frumoasa tema, in rest un pic cam static, ton frumos si am apreciat tapingul si scara blues pe care le ai folosit. Un pic de ecces de wah vot: 8

 

1. Wah-ul de pe procesor (Toneworks - AX1000G). A inceput sa-si faca treaba cand mi-am schimbat dozele si potentiometrele de pe chitara:

Rhythm PU: 50SR (USA Humbucker) Treble PU: 60ST (USA Humbucker) http://www.epiphone.com/elitist/pickups.htm

Statica cred ca se face resimtita din cauza lenei de a lucra la detalii ("merge si asa"). Detaliile fac diferenta. De aia Dacia nu e BMW. :)

Sunt foarte multumit de cum suna wah-ul, poate de aia il folosesc excesiv.

 

2. Nota 8 e mult prea generoasa Adriano, iti multumesc pentru aprecieri. :)

Link to comment
Share on other sites

Pt. prima oara ma bag si eu sa comentez, sper sa nu supar pe nimeni ca imi "permit" sa critic putin.(pe anumite persoane nu ma deranjeaza daca le supar totusi :yay:)

NTT - mi-a placut. Dar parca puteai sa mai variezi putin ...dar tu macar ai tema, spre deosebire de altii.. Devine extrem de repetitiva la un moment dat.

Gabytz - Incepe cu co*. Insa mie nu mi-a ramas in cap. Tema se pierde, pe langa riff-ul ala restul e cam umplutura, nu prea are legatura. Tehnica mi-a placut though, it's pretty flashy :-> . Si tonul e nice.

Claxonn - Cam neclara. Nu stiu ce sa mai zic altceva. Poate mergea un ton care sa iasa mai bine din mix. De asemenea n-am vazut nici o tema...

Twister - Tarararararararara :)). Cateva bend-uri sunt cam aiurea. Si try to slow down :(. Nici o tema din ce vad eu just messing around B).

Obogz - Imi pare rau mate ai gresit tonalitatea ;). Better luck nextime :yay:, ai mai multa grija.

Seru - Ok incepi bine ( seamana cu inceputul meu :) ). Tema unde e? La un moment ajungi si tu la TARARARARARARARRRA asa fara nici un sens aiurea. Ce-mi transmite ? Ca erai nervos pe chitara ?!

Liviu - WEEEEEEEEEEEEEE wahaahhaahwhwahwahawhhwhawawhwhwahwhhwahwahwhahwhahwhahwhawhawhahwhahwahwhawhawhahwahwhahwhaaahawhwhahwha - asta am inteles din piesa. You can play so fast that our minds will blow up ....you are amazing, you are our new GOD and I don't know if you're fat or not though. Mi-a placut foarte mult cum au sarit toti sa te laude pe topicul cu inscrieri, misto fairplay. Deci ce nu mi-a placut ? N-ai tema, freci chitara...pardon CLAPA asa just messing around.

Karpi - No comment, mi-a placut dar totusi se vede ca nu ti-a placut track-ul( cui i-a placut ? ). Se putea mai bine ;). ( No offense ). Aa da parca ti-au iesit mai bine de data asta chitarile suprapuse.

Monyo - Again , no tema. Mi-a placut sound-ul though mai "exotic". Noap that wasn't cool ;)). LALALLALLALALLALALLLALALLALALALAALA :o).

Musaro Adriano - Cred ca mi-a placut cel mai mult. Riff beton !! :drunk: Unde ai fost fast a sunat bine si nu doar lallalaa. NICE !

MetalX - Incepe ok dar dup-aia intra intr-un lalalala aiurea. Nu vad tema nici aici.

Acum astept sa-mi sariti in cap. A da si votul meu din pacate nu s-a dus la Adriano pt. ca am fost bou si m-am votat singur. ( daca altcineva nu ma voteaza :ok:) ).

 

Aa da si un mesaj am si eu : Vreau sa-i multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat talent si degete, altfel n-as fi ajuns atat de bun si atat de tare, si btw ...off the records eu l-am invatat pe Dumnezeu sa cante asa ca hai flit BAAA!

- Sper ca va prindeti ca ultima chestie e la baza....

De oameni ca tine are nevoie duelul. Oameni care sa le spuna fiecaruia cateceva :)

Link to comment
Share on other sites

Am si eu doua mici comentarii cu privire la modul de desfasurare al duelului:

 

1. Nu cred ca este o idee buna ca cei care voteaza sa-si faca public votul pe thread. In felul asta, opinia celorlalti votanti poate fi influentata de chitaristii cu greutate de pe forum.

 

2. Piesele sunt prea lungi. Impreuna, concurentii au adunat 50 de minute de muzica. Imi vine greu sa cred ca toti cei care au votat au ascultat cu mare atentie totul si au votat dupa o analiza serioasa. Cred ca piese de 2 minute sunt suficiente...

 

Am votat si eu, dar nu-mi voi face public favoritul :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Marduk pt. vot si pt. comentariul incurajator! :)

Tema... Habar n-am. A... "TARARARARARARARRRA" era tema de fapt :) .

Nervozitatea e corect sesizata :) . Obiectul nu a fost insa chitara ci mana dreapta... care tre' sa o recuperez dupa o fractura urata cu care m-am ales in timpul sarbatorilor de iarna... B)

Omule pe ce ai scos tonul ala de heavy suna jale. Se poate cu un digitech rp200 :(

Link to comment
Share on other sites

@MusaroAdriano

 

excelenta evaluare

 

tot m-am gandit cum sa explic celor mai tineri cum ar veni cu cantatul , cum sa fac ca sa ma fac inteles in cea ce vreau sa le transmit din experienta mea .

 

Mi-a venit o idee :

 

ca sa vedeti cum evoluati si care sunt unele probleme reale , nu cele de ordin tehnic !! .problemele tehnice nu ar trebui sa se vada , sau sa se simta ( nu te bagi unde nu iese bine)

 

luati toate piesele de "duel " pe care le aveti si incercati sa faceti un CD unul bun de vandzare , un CD pe care sa-l cumpere lumea , un CD pe care sa-l asculte acasa stand in fotoliu si sa nu umble la

 

"transport buttons" , sau la telecomanda .Sa vrea sa asculte ce urmeaza sa fie surprins de cate ceva la fiecare piesa .

 

Cand am dat primele concerte , normal ca am invatat cover-uri ce ne placeau noua " ce ne reprezenta, asa credeam noi atuncea. SI ! ne am dat seama ca toate piesele sunt la fel , solourile sunt la fel si ca tot concertul este monoton si chiar plictisitor .Noroc ca spectatori au fos multi tineri care erau la nivelul nostru de perceptie ,asa ca a trecut neobservat . Dar cum se largea aria publicului nostru a trebuit sa "revizuim " stilul trupei si sa cautam modul de exprimare si legatura cu publicul larg si mai cultivat , apoi sa facem fata si criticilor melomanilor colectionari de discuri etc....

 

Asa cred ca ar trebui sa compari evolutia personala incercand sa faci un CD sau un program variat ptr o seara de club.

 

Tineri de azi nu prea mai au ocazia fericita ce am avut-o noi , am invatat sa cantam cu sala de dans arhiplina , in cluburile vremurilor trecute.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

OBOGZ: :) frate nu te ofensa, dar piesa ta nu lam intelesa sincer, o fi o noa musica new age cu improvisatie afara ton, nu stiu dar...ce sa zic. Daca nu este new age, atunci contactasama pe pm ca te trimit o carte de improvisatie si o sa te ajut unde ajunge capacitatile mele (vorbesc serios). Vot: nu stiu frate!!

Mersi mult pt critica (am nevoie de asa ceva :) ) si pt ca m-ai asculta si pe mine :) ... Dece ce nu postezi cartea pe forum ar fi de folos tuturor asa B). Gasim noi un loc intunecat undeva pt ea ca sa nu o vada garda ;).

Despre sunet abia acum in ultima vreme am inceput sa imi dau seama ca trebuie sa il modific si sa studiez asa ceva. Oricum eu mai am de lucrat si de invatat ,dar nu stirca sa am si eu cate un feedback din cand in cand de la alti chitaristi.

Sensul melodiei a fost distrus cand mi-am dat seama ca nu mai e do fundamentala(eu credeam ca backingtrackurile se fac doar in gama do sau la min) Nu stiam dece la inceput pt ca urechea mea pe moment nu poata sa zica ce tonalitate e poate doar sa imi duca manuta spre fundamentala terta , cvinta sau sensibila (cand improvizez nu cant eu... pur si simplu imi vine melodia , nu stiu sigur daca ma intelegi, sau asta inseamna a improviza). SI cred ca din faptul ca io ma gandeam la gama do si era re am gresit(sau sunt paralel cu muzica). Oricum chitara fac de 1 an si jumatate asa ca mare lucru nu pot sa scot likuri rapide sau tehnici sofisticate. BUT ONE DAY A SHALL :(

Link to comment
Share on other sites

Chiar am preluat melodia Misirlou din filmul lui Tarantino. Asta era si ideea: "Heavy Metal Misirlou". Am incercat o adaptare a liniei melodice respective (in gama orientala) pe backtrack-ul prezent, in combinatie cu solo-uri in pentatonic.

 

Mi se pare o combinatie interesanta gama orientala cu gama pentatonica, suna ciudato-voios. E un contrast puternic ce cred ca aduce un plus de interes in compozitie.

Scuse, nu mam prins din prima, da, este totusi combinatia interesanta sa stii si este bine ca ai analizat notele respective peste acorduri respective. Mult inainte.

Link to comment
Share on other sites

Salut obogz: imi pare bine ca ai luat totul ca o "situatie" constructiva, sa stii ca cantatul numai din urechie fara un minim de conostinta este foarte greu, se poate sa stii, cunosc cateva care face asa ceva, si foarte bine, dar au o esperienta cu chitara in mana de cel putin 20 ani si au cantat la discuri foarte mult.

Depinde de tine, daca vrei sa ai mai multa libertate de espresiune si mai repede, atunci trebuie sa studiezi cate ceva, daca nu trebuie mult timp si esperienta: la inceput este ca o persoana cu ochi bandajate care se loveste de pereti in dreapta si stanga. (cam asa ceva!)

Ascultat foarte multa musica, si asta te ajuta, nu numai rock sau metal dar mai multe generi musicale, de pilda cateva generi musicale la inceput nu o sa te placa dar te ajuta sa formezi orechie, sa ai visiune mai ampla. Un ultim lucru, inainte de a canta cu chitara, gandeste riful in cap , proba sal canti cu vocea, numai dupa cantal cu chitara, o sa simti satisfactia! Numai bine, adri.

Link to comment
Share on other sites

Omule pe ce ai scos tonul ala de heavy suna jale. Se poate cu un digitech rp200 :)

 

Stai ca nu inteleg... Gramatica e grea.

 

"Omule pe ce ai scos... suna jale." -> determinam din fraza subiect, predicat, atribut;

=> ca in opinia ta, modelul de procesor pe care il detin, suna jale.

 

Bun si dupa aia inteleg ca-mi recomanzi un alt model, pe care tu il detii.

 

Mutumesc pt. sfat. cand o sa am ocazia, o sa probez unul, intotdeauna e loc de mai bine.

Si daca ma decid sa-mi iau un RP 200, poate ma ajuti cum sa-l reglez. De acord?

Link to comment
Share on other sites

Stai ca nu inteleg... Gramatica e grea.

 

"Omule pe ce ai scos... suna jale." -> determinam din fraza subiect, predicat, atribut;

=> ca in opinia ta, modelul de procesor pe care il detin, suna jale.

 

Bun si dupa aia inteleg ca-mi recomanzi un alt model, pe care tu il detii.

 

Mutumesc pt. sfat. cand o sa am ocazia, o sa probez unul, intotdeauna e loc de mai bine.

Si daca ma decid sa-mi iau un RP 200, poate ma ajuti cum sa-l reglez. De acord?

jale e de bine nu de rau :)

Link to comment
Share on other sites

Stai ca nu inteleg... Gramatica e grea.

 

"Omule pe ce ai scos... suna jale." -> determinam din fraza subiect, predicat, atribut;

=> ca in opinia ta, modelul de procesor pe care il detin, suna jale.

 

Bun si dupa aia inteleg ca-mi recomanzi un alt model, pe care tu il detii.

Mutumesc pt. sfat. cand o sa am ocazia, o sa probez unul, intotdeauna e loc de mai bine.

Si daca ma decid sa-mi iau un RP 200, poate ma ajuti cum sa-l reglez. De acord?

 

Ok. Nu ai inteles nimic. S-au nici macar nu ai vrut sa intelegi...

Prima parte a fos un compliment... efectului tau :)

si in a II a parte:

Ma interesa cum se poate scoate sunetul tau pe un digitech rp 200 (sau daca se poate) ma rog.

cred ca o sa ma lamuresc singur

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Salut obogz: imi pare bine ca ai luat totul ca o "situatie" constructiva, sa stii ca cantatul numai din urechie fara un minim de conostinta este foarte greu, se poate sa stii, cunosc cateva care face asa ceva, si foarte bine, dar au o esperienta cu chitara in mana de cel putin 20 ani si au cantat la discuri foarte mult.

Depinde de tine, daca vrei sa ai mai multa libertate de espresiune si mai repede, atunci trebuie sa studiezi cate ceva, daca nu trebuie mult timp si esperienta: la inceput este ca o persoana cu ochi bandajate care se loveste de pereti in dreapta si stanga. (cam asa ceva!)

Ascultat foarte multa musica, si asta te ajuta, nu numai rock sau metal dar mai multe generi musicale, de pilda cateva generi musicale la inceput nu o sa te placa dar te ajuta sa formezi orechie, sa ai visiune mai ampla. Un ultim lucru, inainte de a canta cu chitara, gandeste riful in cap , proba sal canti cu vocea, numai dupa cantal cu chitara, o sa simti satisfactia! Numai bine, adri.

Mersi mult pt sfat si pt carte. Oameni ca tine sunt mari valori pe rgc. Putin mai stau sa ajute si sa dea sfaturi si critici luand o atitudune de profesor si nu de inganfat.(sau cel putin asa cred eu)

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult pt sfat si pt carte. Oameni ca tine sunt mari valori pe rgc. Putin mai stau sa ajute si sa dea sfaturi si critici luand o atitudune de profesor si nu de inganfat.(sau cel putin asa cred eu)

 

citeste si la duelurile anterioare...am mai scris ptr incepatori si eu :

 

1-prima si prima data identifici structura piesei, partile

daca nu prea are structura trebuie sa-i construiesti , si pentru acest lucru este util ce ti-a spus @Adriano , asculti muzica si esti atent la structura la rezolvari.

 

2- identifici gama , apoi progresia armonica de baza ( fara alteratii de trecere si decoratiuni)

 

3- dupa ce ai acestea incerci sa faci armonia si mai tarziu cand o stapanesti incerci miscari de arpegiu din acordurile tinute , ca si la muzica Folk .Pe aceste miscari dupa ce le auzi , poti sa construiesti soloul .

 

Atentie la ritmica si la timing ( adica sa calci pe ritm ) , sa nu tragi de timp cu "feeling" si sa ajungi in disonante prea"lungi" ...etc...asculti ceva muzica asemanatoare drept documentare inainte de a incepe ...sa "compui"

Link to comment
Share on other sites

Liviu, toata stima, excelent...(a la Vitalij Kuprij, doar ca mie-mi place mai mult Jordan Rudess :) )..dar voi vota totusi un chitarist (parca e duel de chitaristi, nu?)...asadar, mi-au placut multe...eu fiind mai necizelat fata de altii, mi-au placut versiuni d'astea, mai in forta, mai "metale ashea", so, am ales intre metalx si gabytz, pe gabytz!

Link to comment
Share on other sites

Iata ce zic eu:

 

NTT - de admirat preocuparea pentru a construi o tema. Mici inadvertente rezultate din graba, cam monoton... ar fi mers si o mica (sau mai mare) variatie de le linia obsedanta

 

Gabytz - tema interesanta, tehnici de potentiometru fade-in si tremolo, cam out-of-time prin unele pasaje (mai ales cele "de viteza")

 

Claxxon - +1 pentru incercarea de a iesi din monotonia temei (adica bt-ului). Mai mult acuratete n-ar fi stricat. Dar asta este graba bat-o vina...

 

Twister - colectie de procedee si tehnici, n-ar fi fost rau daca erau mai cizelate, dar stiu ca nu e timp... foarte bine, keep it up

 

Obogz - out of scale - trebuie mai mult timp dar procedeul sugerat de Karpi este Xcelent si poti avea si satisfactia sa castigi ceva exercitiu in a "auzi" o progresie armonica.

 

Seru - excelenta organizare - se vede ca ai muncit mai mult decat precedentii s-ar putea sa ai votul meu (pana acum)

 

Liviusorescu - clapa permite multe, viteza si super efecte, sustain fara sfarsit, dar totusi clapa - sunt curios la un duel de clapisti ce s-ar fi comentat, oricum o imitatie rezonabila. +1 in afara concursului. Ai specificat ca nu participi, dar nu ai spus nimic despre instrument: -1.. Adminii nu cred ca au timp sa ascult piesele pana la capat atunci cand fac topicul de votare... Fa inregistrarile dar nu ne incurca duelul (oricum este destul de incurcat si-asa) - posteaza intr-un topic paralel (poti sa-l numesti "Addendum la duelul No...").

 

Karpi - foarte bune incercarile de teme dar - revin cu aceeasi observatie ca si in alte dati - sunetul este cam supraprocesat, cam nenatural, si piesa cam supraeditata... In rest cel mai ok.

 

Monyo - bun gust, tehnica, organizare, umor, si sunet din ce in ce mai bun, a inceput sa sune chestia aia neagra si lucioasa, (pana acum no.1 - sa-l vedem si pe adriano?...), ti-as face si o critica dar mai bine nu... (ca si-asa a fost un BT cam "nasol") cred ca ai scos tot ce se putea

 

Hix - sunet bun, incercari rusite de tema (dar se cam vede influenta predecesorilor... sau ese doar monotonia backtrack-ului sau urechile mele care s-au cam saturat?)

 

MusaroAdriano- mult mai bine si corect decat la precedentul (ai alocat ceva timp eh?). Am un singur sfat (daca imi este permis) - mai uita din cand in cand teoria si lasa urechile si mainile sa se duca putin si "pe campii" (adica in sensul bun)... S-ar putea sa obtii lucruri neasteptat de bune si frumoase (uite la Karpi sau Monyo ... cred ca nu gresesc). Adica tragi ceva nepregatit, la inspiratie pur si simplu, asculti, mai tragi o data, asculti, este spatiu pe HDD din belsug... Nu sterge nimic, asculta si a doua zi, ti se pare mai proaspat si prinzi ideile bune. Parerea mea :) ... Forza Italia!

 

MetalX - un chitarist cu "suflu" - nu oboseste de loc, foarte frumos dar cam lung (asa este bt-ul stiu), in general imi place cum "bati campii", sunetul este bun, BT-ul nu mai conteaza.

 

N-am ce face: votul il Monyo... Mi se pare cu cel putin o clasa mai sus decat cei mai buni dintre ceilalti - tehnica, creativitate, organizare, inregistrare ingrijita.

 

Bravo la toata lumea! (imi pare rau ca n-am putut sa particip).

Link to comment
Share on other sites

SAlut dgeekoo oricare sfat este binevenit, i-ti si multumesc!! Dar trebuie sa ma esplici de unde te ai dat seama ca folosesc prea multa teorie pentru sa ma fac o si eu o idee (adica sa inteleg critica respectiva daca nu este facuta fara rost..pentru mine adica). Am pregatit tema (asa mau zis sa fac baieti la duelul anterior ..), sa am tema, si normal, lam pregatit: nu cred ca karpi sau monyo au improvisat tema nu?..) solo lam tras pur si simplu cum obisnuiesc eu sa cant si in limita posibilitatile tecnice si armonice mele.

Sa conclusionez: nu intelg ce inseamna "sa folosesti prea multa teorie". Merci anticipat pentru raspuns si scuze daca te cer esplicatie dar chiar nu inteleg, si ar putea fi de folos pentru toti. Merci si numai bine

Link to comment
Share on other sites

SAlut dgeekoo oricare sfat este binevenit, i-ti si multumesc!! Dar trebuie sa ma esplici de unde te ai dat seama ca folosesc prea multa teorie pentru sa ma fac o si eu o idee (adica sa inteleg critica respectiva daca nu este facuta fara rost..pentru mine adica). Am pregatit tema (asa mau zis sa fac baieti la duelul anterior ..), sa am tema, si normal, lam pregatit: nu cred ca karpi sau monyo au improvisat tema nu?..) solo lam tras pur si simplu cum obisnuiesc eu sa cant si in limita posibilitatile tecnice si armonice mele.

Sa conclusionez: nu intelg ce inseamna "sa folosesti prea multa teorie". Merci anticipat pentru raspuns si scuze daca te cer esplicatie dar chiar nu inteleg, si ar putea fi de folos pentru toti. Merci si numai bine

 

Dc nu ma insel este vorba despre spontaneitate si sa te las desprins de anumite reguli generale respectiv teoretice... dc am prins idea vreau confirmare de la dgeekoo! :)

 

... BA DA!!! Am improvizat si cea ce mi-a placut (ideile) am pus in ordine, DAR am stat si am ascultat mai mult timp "sunetele" din capul meu decat am cantat la chitara, adica asculti BT-ul si ca si cum ai canta peste cu vocea sau in felul cum te inspira creezi o varianta... in capul tau si inca nici nu te-ai atins de chitara... in masura ce te apuci devine din ce in ce mai clar care sunt punctele comune printre ganduri si realitate si care sunt problemele, intervine problema pregatirii tehnice, calitatea sculelor si dipozitivelor posesate si in primul rand creativitatea... cum sa pui in practica toate ideile bune, dar asta acum nu detaliez pt ca nu termin "reply-ul" nici pana maine seara :)

Numai bine!

Edited by Monyo
Link to comment
Share on other sites

SAlut dgeekoo oricare sfat este binevenit, i-ti si multumesc!! Dar trebuie sa ma esplici de unde te ai dat seama ca folosesc prea multa teorie pentru sa ma fac o si eu o idee (adica sa inteleg critica respectiva daca nu este facuta fara rost..pentru mine adica). Am pregatit tema (asa mau zis sa fac baieti la duelul anterior ..), sa am tema, si normal, lam pregatit: nu cred ca karpi sau monyo au improvisat tema nu?..) solo lam tras pur si simplu cum obisnuiesc eu sa cant si in limita posibilitatile tecnice si armonice mele.

Sa conclusionez: nu intelg ce inseamna "sa folosesti prea multa teorie". Merci anticipat pentru raspuns si scuze daca te cer esplicatie dar chiar nu inteleg, si ar putea fi de folos pentru toti. Merci si numai bine

 

Salve Adriano... Sa folosesti cat mai multa teorie nu este rau de loc, si nici n-am zis ca folosesti prea multa. Am zis "sa mai uiti din cand in cand de teorie" (cu riscul de a lua-o pe langa drum). S-ar putea sa iasa ceva foarte interesant. Hai sa ma explic mai bine - mi se parea ca folosesti prea mult autocontrol (ca sa zic asa - da tot nu este bine spus). Cum zice Monyo...

Sa iau un exemplu: Slash - care incepe un solo organizat, dupa care incepe sa-i fumege chitara (si tigara) si nici el nu mai stie precis pe unde se plimba (si pe scena si pe griff) - da suna bine...

Link to comment
Share on other sites

@dgeeeko:am inteles!! merci!Vezi esplicatia mea dedeasubt:##

Monyo:Salut: a improvisa inseamna sa tragi trackul din prima, a reorganiza ideile inseamna ca ai luat ce era mai frumos si la Recantat sau editat pe track. De cum zici tu toti concorenti au "improvisat" si numai dupa, fiecare a aranjat ce era mai bine. Si eu am improvisat, pentru ca sincer nu cunosc alta cale de a baga ceva pe un track fara a improvisa.

##daca a improvisa inseamna sa arunci dejetele unde pica pica (vezi exemplu de la dgeekoo cu slash..) , lucru care nu cred ca este cazul tou, atunci inseamna ca nu am improvisat si sunt de acord cu tine. Faptul de a stii un pic de teorie nu inseamna neaparat ca trebuie urmata, asa cum este, dar te ajuta in timp sa te formezi un limbaj mai mult sau mai putin comun (vezi alan holdswort sau cum se scrie..), pentru acest nu am inteles comentar lui Dgeekoo. Oricum sunt puncte de vedere..discutabile. In rest imi a parut bine ca sa deschis o tema constructiva. Numai bine baieti!! ADRI

Link to comment
Share on other sites

ACUMAAAA am inteles dgeekoo ce ai vrut sa zici si ma simt obligat sa te contrazic frate: (nu pentru piesa mea neaparat care poate sa placa sau nu dar ca discurs in general, si itata ca iao drept exemplu piesa respectiva)

Daca probezi sa canti piesa mea, o sa vezi ca de la scara "obisnuita" majora sau relativ minora o sa gasesti atatea note blues de pasaj, cromatisme (cat vrei) in si out care ar putea fi interpretate ca note de scara esatonala intersectate cu cea majora etc.. asa ca vezi ca nu am stat pe "ea".

Care este diferenta atunci? 2 persoane care le folosesc dar una stie ce sunt si cealalta nu? Iaras pica teorie ta

(nu ca as vrea sa am dreptate, este discutabil dar vii cu ceva mai solid de data aceasta, exemplu de slash sincer...)

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
...

Claxxon - +1 pentru incercarea de a iesi din monotonia temei (adica bt-ului). Mai mult acuratete n-ar fi stricat. Dar asta este graba bat-o vina...

Tks de aprecieri! Graba din pacate nu e graba ci lipsa de exercitiu. Cam cu atata acuratete pot sa cant acum dar mai trece un an si iar intru la duel si sa vedeti atunci :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest MetallManiac

Desi nu pot vota inca, imi dau cu parerea... Cel care m-a impresionat a fost claxonn... ritmul oriental e bestial si iese in evidenta

soo... my virtual vote goes to claxonn :) ...

btw... :)

Edited by MetallManiac
Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
Desi nu pot vota inca, imi dau cu parerea... Cel care m-a impresionat a fost claxonn... ritmul oriental e bestial si iese in evidenta

soo... my virtual vote goes to claxonn :) ...

btw... :)

Tks mate! Misirlou se pare ca a facut minuni! Sa traiasca grecii care au inventat-o si Dick Dale si Quentin Tarantino care au facut-o atat de cunoscuta la nivel mondial.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.