www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Antonio Ex-Type Ara 2014 - Prototype By Avatar2100


Balaurul
 Share

Recommended Posts

1.jpg

 

Chitara din titlu este cea de-a doua confectionata in intregime pentru mine de amicul Augustin (Avatar2100 de la Antonioguitars.ro). A intrat in posesia mea in decembrie 2014 si am cantat cu ea pe scena aproape exclusiv in 2015. Desi este in aceasta perioada chitara mea preferata, spre rusinea mea am reusit abia acum sa scriu despre ea, cand a implinit anul. A fost personalizata dupa preferintele mele si sunt mandru ca sunt posesorul primului Ex-Type facut de Augustin dintr-o serie care observ cu bucurie ca tot creste.

 

Chitara este genul "meat and potatoes", am tot ce-mi trebuie, fara briz-brizuri, nimic flashy, nimic fancy - in afara de forma si de sound. Evident ca toate materialele sunt top-quality, chitara este premium de la cap la coada.

Cateva detalii tehnice, pentru cei interesati. In cazul in care ceva lipseste, sunt sigur ca va poate lamuri chiar Augustin.

- cantareste 3,7 kg (ff putin pentru forma ei);

- mahon de cea mai buna calitate, corp + grif;

- ebony fretboard, din nou de cea mai buna calitate;

- taste jumbo;

- nut de os;

- dots mother of pearl;

- doze 496R & 500T (dozele pe care le am pe cele mai multe dintre chitarele mele);

- 2 poturi de volum. Mi-am dorit fara ton, pt ca nu folosesc niciodata.

- straploks Dunlop.

 

Nu intru in detalii financiare, pentru ca, asa cum spuneam, relatia mea cu Augustin este una speciala. Pretul real al unei chitare din aceasta categorie il puteti afla direct de la el.

 

Cateva pareri:

Chitara are un bark extraordinar, o prezenta in mix excelenta si combinatia dintre poturile de volum si doze ma ajuta sa obtin tonuri heavy dar totodata vii (nu compresate si sterile ca la dozele active, dupa umila mea parere).

Nu se dezacordeaza neam. Poate parea imposibibl, dar cateodata observ ca a stat acordata in toc de la un concert la altul.

Cand cant one-note-riffs chiar are un twang specific dozelor simple, iar cand lovesc mai usor cu pana, tonurile se curata si se transforma intr-un "overdriven-clean".

Griful este subtire, de viteza, iar chitara este foarte echilibrata - griful nu cade atunci cand imi ridic mainile de pe ea.

Sunetul este plin si adanc, armonice, sustain mare, tot tacamul.

Finisajele sunt de top, fretjobul este de invidiat, smooth as silk, si este setata ireprosabil, cu distanta intre corzi si grif atat cat am dorit-o eu si evident fara pic de fretbuzz.

 

 

Iata o piesa imprimata in septembrie 2015 integral cu aceasta chitara (toate tonurile de clean, toate tonurile de riffuri si solo-ul meu - colegii mei si-au imprimat solo-urile cu chitare de-ale lor):

 

 

Poze aici (by Anca Dumitrescu & Liviu Zaharescu). RIP Liviu #Colectiv.

http://www.letsrock.ro/reviews_Galerie+foto+Trooper+la+Festivalul+Medieval+Dracula+19+iunie+2015_839-15.html#big

http://www.letsrock.ro/reviews_Galerie+foto+Trooper+la+Festivalul+Medieval+Dracula+19+iunie+2015_839-6.html#big

http://www.letsrock.ro/reviews_Galerie+Foto+de+la+concertul+aniversar+Trooper+20+de+ani+cu+Trooper+PhenomenOn+si+Chrom+Dioxid+la+Arenele+Romane+25+aprilie+2015_825-58.html#big

Edited by Balaurul
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.