www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Opa 2604


Messu
 Share

Recommended Posts

A incercat cineva AO astea ? Ma refer la cele de pe ebay la 3.50 USD - 5 bucati.

Pretul mi se pare cam .... suspect, asa ca m-am gandit sa intreb.

M-ar interesa daca au vreo legatura, cat de cat, (cine a putut sa le testeze mai serios !) cu cele adevarate, facute de Burr Brown, sau sint total si iremediabil panarame  ?

Edited by Messu
Link to comment
Share on other sites

A incercat cineva AO astea ? Ma refer la cele de pe ebay la 3.50 USD - 5 bucati.

Pretul mi se pare cam .... suspect, asa ca m-am gandit sa intreb.

M-ar interesa daca au vreo legatura, cat de cat, (cine a putut sa le testeze mai serios !) cu cele adevarate, facute de Burr Brown, sau sint total si iremediabil panarame  ?

Nu te zgirci,cumpara de la T.M.E ,Farnell,sau magazine online consacrate,de pe ebay poti cumpara orice operational scris 2604
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sigur, absolut de acord, daca vreau ceva garantat trebuie mers pe magazine serioase. Eram doar curios daca a incercat cineva si varianta chinezeasca si cu ce rezultat. 

Bine, judecand, la garmada, produsele chinezesti, e destul de usor de inchipuit cam ce calitate au si acele operationale de 80 de centi bucata....

Link to comment
Share on other sites

 Nici eu nu cred ca merita in cazu' componentelor mai de nisa, poate iti da chinezu' niste TL072 puscate desenate cu OPA2604. Componente active la kil merita eventual ATMEL-uri, de altceva nu stiu pe probate.

 Personal 90% comand de pe TME, vad ca nu au pe stoc decat 6 buc SMD. Pt. ce proiect ai nevoie si cate bucati? S-ar putea sa am acasa una sau doua, da' chiar daca am in mod sigur sunt tot SMD. Eventual poti sa cauti pe forumu' de specialitate.

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi pb o am si eu.La un schimb mi a picat bonus un mixer yamaha mg16 care are ceva pb cu cateva canale,mai exact operationalele de pe etajul de pre.am gasit ca si echivalent pt ele jrc4580.Optiunile erau 2:sa iau originale la vreo 7-10$ bucata sau din china la 8$ 50 de buc.Cum mixerul e facut in china nu cred ca au pus in el din cele originale si am riscat cu cele chinezesti.ar trebui sa vina pe la jumatatea lui ianuarie.dupa ce le schimb pot sa ti spun daca e vreo diferenta cel putin in sunet.

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi pb o am si eu.La un schimb mi a picat bonus un mixer yamaha mg16 care are ceva pb cu cateva canale,mai exact operationalele de pe etajul de pre.am gasit ca si echivalent pt ele jrc4580.Optiunile erau 2:sa iau originale la vreo 7-10$ bucata sau din china la 8$ 50 de buc.Cum mixerul e facut in china nu cred ca au pus in el din cele originale si am riscat cu cele chinezesti.ar trebui sa vina pe la jumatatea lui ianuarie.dupa ce le schimb pot sa ti spun daca e vreo diferenta cel putin in sunet.

Gândește logic.

Yamaha are oameni care controlează calitatea, chinezul nu este nebun sa piardă un contract cu Yamaha.

Vindutul pieselor false este alta mâncare de peste.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Nici eu nu cred ca merita in cazu' componentelor mai de nisa, poate iti da chinezu' niste TL072 puscate desenate cu OPA2604. Componente active la kil merita eventual ATMEL-uri, de altceva nu stiu pe probate.

 Personal 90% comand de pe TME, vad ca nu au pe stoc decat 6 buc SMD. Pt. ce proiect ai nevoie si cate bucati? S-ar putea sa am acasa una sau doua, da' chiar daca am in mod sigur sunt tot SMD. Eventual poti sa cauti pe forumu' de specialitate.

Multumesc pentru oferta ! Nu-i cazul, cel putin momentan.

Ma bate gandul sa fac o clona de SansAmp GT2, s-o am pe birou cand imi vine vreo idee. Sa nu mai stau sa intind o gramada de fire si de tinichele. De aici e plecat intrebarea...

Bine, sint convins ca pentru asa o jucarioara nu s-ar vedea mare diferenta, dar vazand OPA-urile alea si mai ales la pretul ala m-am intrebat pana unde poate oare sa mearga chinezul cu falsificarea.

Am zis ca poate unii dintre voi au incercat/testat deja si ne pot spune cu adevarat cam ce vinde chinezul.

Chiar eram curios care e diferenta (nu doar la pret)  intre ce fac cei de la TI si ce face chinezul. D-aia am si intrebat de "teste mai serioase" din care sa se vada, cat mai clar, banda de frecventa, distorisiuni, etc.

Link to comment
Share on other sites

 Sansamp GT-2 merita facut, ii foarte faina jucaria. Am facut-o cu TL072 (cred) si ii chiar ok, diferentele de setari cu switch-uri (amp, canal si mic) sunt foarte pronuntate. Personal am facut cablaju' de pe tonepad si i-am pus o placa pt. switch-uri deoarece ma ingrozesc conexiunile lungi pe care ar fi trebuit sa le fac. In plus mi-a ramas o sectiune de la switch folosita pt. LED-uri la fiecare pozitie. Voi baga jucaria intr-o carcasa sau o voi folosi ca preamp intr-un combo cu un final micut (am bagat pedala direct in finalu' unui Laney si suna fain).

 

64j7n6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Messu daca doresti TESTE putem face niste teste serioase, dar ma intreb de ce? Doar pentru un GT2? Nu prea cred ca are o importanta atat de mare pe cat se da.

Cu respect,
Gabriel Tudoran
 

Multumesc pentru oferta ! Nu-i cazul, cel putin momentan.

Ma bate gandul sa fac o clona de SansAmp GT2, s-o am pe birou cand imi vine vreo idee. Sa nu mai stau sa intind o gramada de fire si de tinichele. De aici e plecat intrebarea...

Bine, sint convins ca pentru asa o jucarioara nu s-ar vedea mare diferenta, dar vazand OPA-urile alea si mai ales la pretul ala m-am intrebat pana unde poate oare sa mearga chinezul cu falsificarea.

Am zis ca poate unii dintre voi au incercat/testat deja si ne pot spune cu adevarat cam ce vinde chinezul.

Chiar eram curios care e diferenta (nu doar la pret)  intre ce fac cei de la TI si ce face chinezul. D-aia am si intrebat de "teste mai serioase" din care sa se vada, cat mai clar, banda de frecventa, distorisiuni, etc.

Link to comment
Share on other sites

Iei un soclu faci un circuit inversor , unul cu amplificare MARE ..si testezi daca  acre zgomot ..in rest nu prea au probleme .

Am mai scris cum ca am construit zeci de distorsuri cu zeci de tipuri de IC -uri OPA ,,de la 725 , 709, 741a TL xxx  ..fara a testa OPA in prealabil !...Nici unul din  distors/preamp  nu a avut zgonot cat au pedalele /procesoarele mele de fabrica  si am cateva ...nici nu stiam la ce o fi bun Noise Gate ..acum cu procesoare si pedale de fabrica am aflat ...hehe .

Am pus undeva poza  in TONUL cu  circuitele  de pe care am dat jos potmetrele si comutatoarele ...un procesor analogic avea  un lant de 1buffer +compresor/expandor  cu toate reglajele posibile facea si tremolo si Ring Modulator   +1EQ+un distors +1EQ + wah  "automat " cu LFO sau Anvelope Follower sau "static" , , panoramare , buffer  L R pe iesire ...zgomotul era imperceptibil .

cu toate ca nu am limitat banda doar ptr . chitara era totul de banda larga ..

Ptr amplif de microfon sau adaptor de piezo am ales ce nu avea aproape nici un fasait  la maxima amplificare  chiar cu inaltele la maxim in cazul preampului ptr piezo ,,,inalte ireale ce oricum nu-mi foloseau ..daca am vrut un preamp si mai "tacut" am pus un preanp buffer cu BC413 su JFET  caz in care nici psss nu se auzea ...din OPA ce facea pe EQ -ul ..

 

Dar trebuiesc selectate ..nu sunt la fel ,

 

Daca ai nevoie de IC foarte "tacut"  scoti din casetofon de calitate sau din pickup -uri ...primul IC de pe cap /doza ..acelea erau alese ptr zgomot foarte redus ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.